Ether - Kripto Para Sözlüğü
Son zamanlarda artan popülerlikleriyle birlikte tüm gözler kripto para dünyasında ve Bitcoin’in öncülüğündeki bu dünyada Ether ve Ethereum adları da sıkça duyuluyor. Peki Ether ve Ethereum arasındaki fark nedir? Ne anlam ifade ederler?

Ether

Etherum’da çok büyük miktarlarda hesaplama gücü insanların kullanımına sunuluyor ve bu elbette bedava değil. Etherum kimsenin sahibi olduğu bir sistem de değil aynı zamanda. Ödeme konusunda da devreye Ether denilen dijital para birimi giriyor. Ancak tam olarak para demek doğru olmaz. Daha çok Ethereum ağındaki uygulamaların çalışması için yakıt gibi düşünebiliriz.

Ethereum sistemindeki bir uygulama çalışırken enerjiye, hesaplama gücüne ihtiyacı var ve bu gücü almak için de Ether harcanıyor.

Ether’in diğer kripto paralardan da bazı farkları var. Uygulamanın gerektirdiği güç arttıkça gereken Ether miktarı da artıyor. Aynı zamanda çoğu kripto paranın aksine Ether’de herhangi bir toplam coin limiti de yok. Bu sayede dolaşımda olan Ether miktarı zaman ilerledikçe hiçbir sınır olmadan artabilir.

Ethereum

Kısaca anlatmak gerekirse Ethereum birçok kripto paranın dayandığı blockchain teknolojisini kullanarak uygulamalar geliştirmeye yarayan bir ortam. Blockchain’in temel faydalarından biri olan merkezsizlik ilkesinden yararlanma çabalarının sonuçkarından biri Ethereum. Ethereum’da da ağa bağlı olan tüm bilgisayarlar bir programın parçaları halinde çalışarak problemi çözmeyi hedeflerler. Büyük servis sağlayıcı şirketler tarafından sağlanan bulut ve sunucu hizmetlerinden kaçmanın etkili bir yoludur.

Ana fikir ağa bağlı bu bilgisayarların birleşip tek bir bilgisayar gibi çalışması, böylece insanların daha yüksek miktarlarda bilgisayar gücüne erişimleri olabiliyor. Bilgiler tek bir yerde toplanmadığı için de dışarıdan yapılan bir saldırıda bilgilerin açığa çıkma olasılığı oldukça düşük oluyor.