Satoshi - Kripto Para Sözlüğü
Satoshi, Bitcoin'in en küçük birimine verilen addır. Adını Bitcoin'in kurucusu ya da kurucularının kullandığı takma isim olan Satoshi Nakamoto'dan alır.

Geleneksel paraların aksine kripto paralar sadece dijital ortamda bulunur. Bu farklılığa rağmen bir kripto para da gerçek para gibi daha küçük birimlere ayrılabilir. Bitcoin'lerde de bu en küçük birime Satoshi adı verilir.

Satoshi birimi adını 2008'de yayımlanan ve Bitcoin'in başlangıcı olan makalede adı geçen Satoshi Nakamoto'dan alır. Satoshi, bir Bitcoin'in yüz milyonda birini temsil eder. Bu gibi küçük birimler Bitcoin'le işlem yapmayı daha kolay hale getirir. 1 Bitcoin 1,000 miniBitcoin (mBtc), 1,000,000 mikro Bitcoin'e, ve 100,000,000 Satoshi'ye eşittir.

Bitcoin'ler de bir para biriminden diğerine çevrilebilir. Bu değişimleri yapmaları için Bitcoin borsaları bulunmaktadır. Bu sayede kullanıcılar dolar ya da diğer para birimleri karşılığında Bitcoin alabilirler. Tıpkı diğer para birimlerinde olduğu gibi, Bitcoin değeri de arz ve talepe göre artıp azalır.

Bitcoin'in fiziksel versiyonları ise henüz çok rağbet görmemiştir. Çünkü bu Bitcoin'in asıl amacına terstir. Fiziksel bir obje olmaması Bitcoin'lerin daha güvenli olduğu anlamına gelir. Fiziksel Bitcoin'lerin rağbet görmemesinin bir diğer nedeni de henüz günlük işlemlerde çok yayın kullanılmıyor oluşlarıdır.