ERC-721 - Kripto Para Sözlüğü
ERC-721, ERC-20'den biraz daha gelişmiştir. ERC-721'de her simge benzersizdir ve genellikle koleksiyon olarak kullanılır.

Bazılarınız Ethereum tabanlı CryptoKitties oyunu mutlaka duymuşsunuzdur. Temel olarak, oyuncular dijital kedileri yetiştirir, satar ve yönetir. Dijital hayvanlar, elbette, benzersiz, alerjisiz, sevimli ve çok koleksiyonludur . Bu işlemlerdeki başarının anahtarıdır. İnsanlar farklı şeyler toplamayı severler. Ayrıca, dijital kedileri toplamak, canlı olanlardan çok daha kolaydır.

ERC-721 tokenlerinin ana özelliklerindeki benzersizlik özelliği, onu mantıksız hale getirir (yani bir parça başka bir eşit parça ile değiştirilemez). ERC-721'in türünün tek örneği olması, belirteçlerin herhangi bir exchange'de kullanılabileceği anlamına gelir, ancak her belirtecin değeri, nadirliği ve özellikleri ile tanımlanır. Tanımlayıcı işlevlerden bazıları bir isim, sembol, toplam arz ve işlem sahibidir.

Bu iki tür kripto para birimi jetonu( ERC-721 ve ERC-20) arasındaki temel fark takas edilebilirliktir.

Popüler bir Ethereum merkezi olmayan uygulama (Ethereum Decentralized Application)olan Cryptokitties, kedicikler şeklinde benzersiz dijital koleksiyonlar oluşturmak için ERC-721'i kullandı. Her farklı yavru kedi pazarda farklı bir değere sahipti, platform kullanıcıları tarafından dikte edildi. Her farklı yavru kedi farklı bir fiyata kumanda eder ve sonuç olarak her tokenin benzersiz olması gerekir.
erc-20 ve erc-721 birer token standardıdır.
erc-721 benzersiz tokenlar yaratmanın mümkün olması yönüyle erc-20 den ayrılır.