Blockchain - Kripto Para Sözlüğü
Türkçeye ‘blok zinciri’ olarak çevrilen blockchain ilk olarak Bitcoin’le ortaya atılan, Bitcoin ve benzeri kripto para birimleriyle bir merkeze bağlı olmadan, alım satım işlemlerini güvenli bir şekilde gerçekleştirmeye yarar. Blockchain’in son yıllarda bu kadar popüler olmasının nedeni bir merkezi olmamasıdır. Örneğin banka işlemlerindeki gibi bir aracı olmadığı için, işlemler direkt olarak alıcı ve satıcı arasında dijital ortamda yapılabilmektedir. Her blokta en son gerçekleşen işlemler kayıt altına alınır. Bir bloktaki yerler dolduğunda o blok tamamanır ve yeni bir blok oluşturulur. Bu işlem sürekli tekrarlandıkça ilk bloktan beri eksiksiz olarak devam eden bir zincir oluşur. Zincirin güvenliğini sağlayan etken ise her bloğun ‘hash’ kodu bir öncekinin koduna eşit olmasıdır. Bu sayede zincir kopyalanamaz. Böylece zincir zincirde her kullanıcının adresleri ve işlem bilgileri kayıt edilmiş olur.

Zincirin bir merkezi olmaması demek her blockchain veri tabanının sisteme bağlı her bilgisayarın kullanımına açık olması demektir. Ağa katılan her bilgisayar, zincirin bir kopyasını bulundurur ve bu sayede de hangi zincirin gerçek zincir olduğu kantlanmış olur.

Blockchain’in Faydaları

İşlem kayıtlarının tutmak geleneksel defterlere göre daha az masraflı ve daha hızlıdır. Bu sayede bu alanda harcanan iş gücü başka alanlara aktarılabilir.
Otomatik bir sistem olduğu için hata riski en aza iner. İnsan kaynaklı hataların tamamiyle önüne geçilir.
İşlemlerin daha hızlı kayda alınması gerçekliştirilmek için beklenen işlemlerin bekleme süreleri azaltılıp, olası sorunların önüne geçilmiş olur.

Blockchain teknolojisini popüler yapan etkenlerden biri de kullanmak için nasıl çalıştığını bilmeniz gerekmemesidir. Tıpkı bilgisayar kullanmak gibi. Siz de https://blockchain.info adresinden yeni oluşan blokları ve zinciri takip edebilir ya da bir Bitcoin cüzdan programı yükleyip sisteme dahil olabilirsiniz. Bitcoin ve diğer kripto paralar dışında kullanım alanlarının da başında finans sektörü gelmektedir.
evet sadece kripto para üretimi için kullanılan bir sistem değil emlak sektöründen sağlık sektörüne kadar bir çok alanda kullanılacak.
kripto paralar ile ilgileniyorum ama bende blockchain hakkında çok bilgi sahibi değilim önerdiğniiz eğitim varsa izlerim
kanka youtube ye yaz orda bulursun eğitimler ücretsiz bir şekilde he ücretli istiyosan da udemy den flan bak