white-paper-nedir

White Paper Nedir?

White Paper, bir şirket ya da kar amacı gütmeyen bir kuruluş tarafından yayınlanan, sundukları bir servisin faydalarından bahseden informal bir belgedir. Amaçları potansiyel müşteri ya da yatırımcıları çekmektir. Bir kullanma kılavuzu gibi kullanılmaktan çok bir reklam, tanıtım aracı gibidir.

Bir White Paper’ın amacı bir ürün ya da servis hakkında potansiyel alıcılarda pozitif bir izlenim bırakmak için yazılır. Daha çok şirketler arası ilişkilerde kullanılan White Paper’lar, yakın zamanda ICO’ların artmasıyla da gündeme gelmiştir.

ICO’lar (Initial Coin Offering) yeni bir kripto para girişimine fon sağlamak amacıyla yürütülen kitle fonlama kampanyalarıdır. Yatırımcı olarak para verenleren ise çıkacak olan kripto paradan bir miktar verilir. Bu paranın daha sonra değer kazanması halinde ise yatırımcılar kar etmiş olurlar.

Henüz yasal düzenlemeler tam oturmadığı için ICO’lar dolandırıcıların da sıkça kullandığı bir yöntem haline gelmiştir. Bu tip olaylara karşı da bir yatırımcının yapabileceği en doğru şey o ICO’nun White Paper’ını okumaktır. Bir ICO’nun amaçları, nasıl bir problemi çözmeye çalıştığı ve diğer her şey bu belgede anlatılmaktadır. Eğer bu belge yeterli bulunursa o zaman o ICO’ya yatırım yapmaya karar verilebilir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.