vitalik-buterin-kimdir

Vitalik Buterin Kimdir?

Vitalik Buterin, şu anda Bitcoin’den sonra en değerli kripto para ağı olan Ethereum’un yaratıcısıdır. 2011’den beri Bitcoin topluluğunda da aktif yer almaktadır. Buterin Ethereum hakkında ilk olarak Kasım 2013’te bir yazı yazmıştır ve onu yeni nesil kripto para olarak tanıtmıştır. Bunun sebebi kısaca blockchain teknolojisini paradan daha fazlası için kullanmayı hedeflemesidir.

Vitalik Buterin’in Hayatı

Buterin 1994 yılında Rusya’da doğdu ve 6 yaşında Kanada’ya taşındı. 2011 yılında Bitcoin’le tanıştı ve Mihai Alisie ile birlikte Bitcoin Magazine adlı dergiyi kurdu. 2012’de Kanada’daki Waterloo Üniversitesi’ne girdi ve kripto paralarla daha da çok ilgilenmeye başladı. 2013 yılında ise okulu bıraktı. Kendi açıklamasında kripto paraları Dünya’nın her yerinde takip ettiğini ve en sonunda hepsinin çok spesifik problemlere odaklandığını ve genel bir amaça hizmet etmediklerini anlatıyor. Bu sayede de ortaya Ethereum çıktı ve hayatının nerdeyse tamamını ona adamaya başladı.

2014 yılında Etherum’un kitle fonlama kampanyası büyük ilgi gördü. Kendi tanımlamasına göre Ethereum, her şeyi kodlamak, merkezsizleştirmek, korumak ve takas yapmak için kullanılabilir. Buterin aynı zamanda matematik, algoritmalar, kriptografi, ekonomi, sosyoloji, politika ve rasyonalist felsefeye de ilgi duymaktadır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.