tether-nedir

Tether (USDT) Nedir?

Tether, Litecoin zincirine geçmeden önce ilk olarak Bitcoin blockchain’inde Omni Layer protokolüyle tanımlanan bir kripto para birimidir. Arkasındaki Tether Limited şirketi tarafından her Tether için rezervlerinde ona karşılık 1 Dolar olduğu iddia edilmektedir. Buradaki amaç kripto para işlemlerini devlet müdahelesinden korumak için değeri 1 Dolar’da sabit bir kripto parayla yapmanın önünü açmaktır. Şubat 2018 itibariyle Tether en yüksek hacme sahip 15’inci kripto paradır. Büyük bazı borsalar tarafından da desteklenmektedir.

Tether Nasıl Kuruldu?

Tether Kasım 2015’te kuruldu. Amerika’da ofisi olan Hong Kong merkezli bir şirket tarafından kurulmuştur. Ayrıca Dünya’nın en büyük 3. kripto para borsası olan Bitfinex’le de yakın ilişkileri vardır. Tether ilk başta Bitcoin blok zinciri üzerinden işlem görecek şekilde yapılmıştı ancak Haziran 2017’de Litecoin blok zincirine geçti.

Tether’in Değeri Ne Kadar?

Tether değeri Amerikan Doları’na sabitlenmiştir. Rezervlerindeki her bir Dolar için bir USDT bulunur. Tether değer olarak saklanabilir ya da alış verişlerde kullanılabilir.

Tether Yasal mı?

Tether henüz yasal olarak tanınan bir para birimi değildir. Sahipliğinin herhangi bir yasal düzenlemesi yoktur. Ayrıca Tether kripto paraların regulasyona tabi olmadığı ülkelerde de işlem görmez.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.