segwit-nedir

SegWit Nedir?

SegWit (Segregated Witness) blok zincirindeki bloklarda boyut limitinin Bitcoin işlemlerinden imzaların çıkarılmasıyla artırılması işlemine verilen addır. Bir işlemin imza onayı gibi bazı kısımları çıkartıldığında, bu daha çok işlem için yer açmak anlamına gelir. Segregate ‘ayırmak’, witness da ‘tanık’ anlamına gelir.

Bitcoin blok zinciri bir P2P ağında birçok cihazın dağıtılmasıyla oluşur. Bu cihazların her biri sistemdeki işlemlerin denetleyicisi olarak çalışır. Bitcoin ağındaki her işlem bu bilgisayarlar için çoğaltılır ve her birinde kayıt altına alınır. Bu sayede sisteme tek bir noktadan erişip saldırıda bulunmak olanaksızdır.

Bu cihazlarda depolanan işlem bilgisi iki parçadan oluşur. Girdi ve çıktı. Her ikisinden de çok sayıda bulunabilir. Çıktı alıcının hesap adresine, girdi de gönderenin hesap adresine eşdeğerdir. Gönderici alıcıya para göndermek için onun adresine ihtiyaç duyar. Bir işlemin kapladığı alanın büyük çoğunluğu girdinin bir parçası olan, ve göndericinin işlemi gerçekleştirmek için yeterli bakiyeye sahip olduğunu onaylayan bir imzadan oluşur. Kısaca işlem gören Bitcoin girdilerden çıktılara doğru gider. Sistemdeki bütün cihazlar işleme onay verdiğinde bu işlem bir bloğa eklenir ve bu blok da zincirin bir parçası haline gelir.

Bitcoin’in şu andaki en büyük problemlerinden biri artan işlem hacmiyle birlikte ortaya çıkan blok ihtiyacı. Her 10 dk.da bir blok oluşuyor ve hepsi 1MB ile sınırlılar. Bu limitte dolayı, her bloğa eklenebilecek bir maksimum işlem sayısı vardır. İşlem sayısı arttıkça bir işlemin onaylanması saatleri bile bulabilecek bir seviyeye gelmiştir. Bu da işlemler de ciddi gecilkmelere yol açıp Bitcoin’in gündelik hayatta kullanılabilirliğinin önüne geçmektedir.

İşte SegWit sisteme burada dahil oluyor. Dr. Pieter Wuille’nin önerdiği bir sistem olan SegWit, onay için gereken dijital imzaların işlem verisinden ayrılması esasına dayanır. Bu sayede blok limiti 4MB civarına çıkabilmektedir. SegWit aynı zamanda alıcının göndericinin adresini manipule edebileceği bir durumun da önüne geçmiş olur. İmza girdinin bir parçası olmadığı için, işleme erişsen birisi imzayı sıfırlamadan adresleri de değiştiremez hale gelir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.