ripple-nedir

Ripple Nedir?

Ripple, aynı zamanda hem bir kripto para hem de finansal ödemelerin yapılabilmesi için bir dijital ödeme ağıdır. 2012 yılında yaratılan Ripple’ın kurucuları Chris Larsen ve Jed McCaleb’dir. Kripto para olarak Ripple aynı zamanda XRP olarak da geçer.

Ripple’ın asıl önemi kripto parası XRP’den çok dijital ödeme ağı olmasından kaynaklanır. Ripple bir açık kaynak ve P2P platformunda Dolar, Yen, ya da kripto para fark etmeksizin kolaylıkla para alıp göndermeyi sağlar.

Ripple’ın çalışma prensibi iki şehri arasında bir aracı yardımıyla para göndermeye benzetilebilir. Buradaki esas tüm partilerin birbirine güven duymasıdır. Ripple bu iş için Gateway adı verilen bir ortam kullanır. Bu güven zincirini de sağlayan Gateway’dir. Ağda yer almak isteyen kullanıcılar bir gateway açıp sistemin devamı için yardımda bulunabilir.

Ripple’ın dijital parası XRP ise gönderilen farklı para birimleri arasında bir köprü görevi görür. Para birimleri arasında herhangi bir ayrım yoktur ve her para birimi bir diğeriyle değiş tokuş edilebilir. Bu paraların birbirine dönüştürülmesi gibi düşünülebilir. Ancak bu gateway yöntemiyle hesap tutmak olası riskler de barındırır.

Ripple ağı Bitcoin’deki gibi bir Proof-of-Work sistemine dayanmaz. Onun yerine işlemler hesapları tutmak için bir konsensus protokolüne ihtiyaç duyar. Buradaki amaç da aynı paranın birden çok defa harcanamsının önüne geçmektir. Bu sayede aynı parayı aynı anda birden fazla gateway’e gönderen bir kullanıcının işlemi gerçekleşmez. Bu durumda hangi işlemin ilk gerçekleştiği kısa bir süre içinde oylamayla otomatik olarak belirlenir ve sadece o işlem gerçekleşir. Ripple platformu da blockchain gibi merkezsizdir.

Ripple platformunun geleneksel bankacılığa göre avantajlarından biri de çok yüksek sayıda işlem gerçekleşmesine rağmen saniyeler içinde hepsinin hallolmasıdır. Ayrıca işlem ücreti de oldukça düşüktür.

Ripple al sat işlemleri için bitlo.com‘u kullanabilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.