Proof of Work - Kripto Para Sözlüğü
Proof of work, spam mailler ya da sunucu saldırıları gibi istenmeyen olayların önüne geçmek için az olmayan ancak kontrol edilebilir bir miktarda efor gerektiren bir sisteme verilen addır. Bu sistemin paraya uygulanması ise 2004 yılında Hal Finney tarafından yapılmıştır. 2009'daki başlangıcından sonra Bitcoin de bu sistemin en büyük uygulayıcılarından biri haline geldi. Daha sonraları birçok kripto para da Proof of Work sisteminde yaralanmaya başladılar.

Bilindiği üzere Bitcoin blockchain adı verilen bir dijital kayıt tutma sistemine dayanıyor. Blockchain'de bloklar halinde bütün Bitcoin işlemlerini kayıtları bulunuyor. Bu sayede hiçbir kullanıcı kendi Bitcoinlerini birden fazla defa harcayamıyor. Bu kayıtla oynanmasını önlemek için de bu kayıt herkese açık şekilde tutuluyor. Bu sayede alternatif bir kayıt kullanıcılar tarafından kabul edilmiyor.

Kullanıcıların bu değişiklikleri bulma yoluysa hash'lere dayanıyor. Orijinal verideki çok küçük bir değişim bile bu hash'lerde çok büyük değişikliklere yol açabildiği için hemen fark ediliyor.

Proof of work adındaki 'work' kelimesi ise bilgisayarların yaptığı işten geliyor. Normal bir bilgisayarın hash'lerle işlem yapması çok kolay, ancak Bitcoin ağında kasıtlı olarak bir zorluk oluyor ve bu sebeple de bilgisayarların madencilik denen işi yapmaları gerekiyor.

Madencilik rekabetli bir iş, ancak daha çok bir piyangoya benzetilebilir. Normalde bir bilgisayar ortalama 10dk'da bir kabul edilebilir bir proof of work yaratır ancak bunun hangi bilgisayar olacağını kimse tahmin edemez. Bu yüzden den madenciler karlarını maksimize etmek için madenci havuzları oluştururlar ve oluşan Bitcoin'leri paylaşırlar.

Proof of work sayesinde blockchain'in herhangi bir yerinde değişiklik yapmak çok zor hale geliyor. Ayrıca gereken hesaplama gücü pahalı olduğu için de herhangi bir kullanıcı ya da havuzun da sistemi tekeline almasının da önüne geçilmiş oluyor.