p2p-nedir

Peer-to-Peer (P2P) Nedir?

Peer-to-peer, ya da kısaltmasıyla P2P, ekonomik alanda kullanıldığında iki partinin bir aracı olmadan direkt olarak kendi aralarında alım ya da satım yapmalarına verilen addır. Herhangi bir üçüncü parti işleme dahil olmaz. Alıcı ve satıcı sadece birbirleriyle iletişim kurarlar.

Bu ekonomik yapı geleneksel kapitalizme bir alternatif olarak görülmektedir. P2P yapısında iş sahipleri hem biten ürünün hem de o ürünün üretildiği sistemin sahipleridir ve üretim işi için işçi işe alırlar. Kapitalizmde, işçiler üretim hattının sahibi değildirler ya da biten üründe de herhangi bir maddi hakları yoktur. Onun yerine düzenli maaşlar alırlar. Kapitalist sistemin P2P sistemi sayesinde en büyük avantajı daha fazla miktarda verim alınmasıdır.

Kapitalizm olmadan P2P de olamaz. P2P’deki açık kaynak yazılımları ticari yazılımlarla ortak çalışır. Uber ya da Airbnb bu modelin bazı örnekleridir.

İşlemlerden bir aracı çıkartıldığı için, servis sağlayıcının hata yapma ihtimali daha yüksektir. Bu ekstra riski kompanse etmek için de genellikle P2P sistemlerinde düşük işlem ücretleri vardır.

İnternet ve bilgi işlem teknolojilerindeki hızlı gelişmeler sayesinde günümüzde P2P ekonomi çok daha verimli bir hale gelmiştir, ve direkt olarak P2P sisteminde çalışmasa bile P2P işlemlerinin daha güvenli ve hızlı gerçekleşmesini sağlayan geliştiriciler de ortaya çıkmıştır. Kripto para sistemi de P2P’ye bir örnek olarak gösterilebilir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.