ozel-Private-Blok-Zincir-Blockchain-Nedir

Private (Özel) Blok Zincir (Blockchain) Nedir?

Genel blok zincirlerinin serbest doğasının tam aksine, özel blok zincirleri zinciri kimin görebileceğini ve yazabileceğini belirleyen kurallar belirler. Kontrol ile ilgili bir hiyerarşi olduğundan, bunlar merkezi olan sistemlerdir. Bununla birlikte, birçok blokun makinelerde zincirin bir kopyasını hala koruduğu şekilde dağıtılırlar.

Özel zincirler, bir kuruluşun ağını sadece izinli olanların erişebildiği blockchain sistemleridir ve blockchain özelliklerinin tadını çıkarmak isteyen kurumsal ayarlara daha uygundur.

İş Kanıtı gereksiz görülebilir, ancak güvenlik göz önüne alındığında açık bir ortam için gereklidir. Özel bir blockchain’de, PoW dedektörlerinin tehditleri çokta önemli değildir – her katılımcının kimliği bilinmektedir.

Bu durumda algoritma, işlem doğrulaması için belirli işlevleri üstlenmek üzere seçilen bloklar atanmış doğrulayıcılara sahip bir algoritmadır. Genel olarak, bu, her blokta imzalanması gereken bir dizi düğüm içerir. Düğümler kötü amaçlı davranmaya başlarsa, hızlı bir şekilde yakalanabilir ve ağdan kaldırılabilir. Blockchain’in merkezi kontrolü göz önüne alındığında, bir dönüşü koordine etmek yeterince kolay olacaktır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.