Over The Counter (OTC) Nedir?

Over the counter (OTC), tanınmış borsalar dışında yapılan formal takaslara verilen genel addır. Over the counter lafı merkezi bir yapı yerine bir satıcı üzerinden işlem gören hisseler için kullanılabilir.

Birçok yatırımcı için over the counter ile geleneksel borsalar arasında pratikte pek fark yoktur. Elektronik sistemlerdeki gelişmeler daha yüksek işlem hacmi ve daha iyi bilgiyi olası kıldı. Ancak işlemlerin gerçekleştiği ortamlar arasında farklar vardır. Geleneksel bir borsada, herkes herkesin verdiği teklifleri görebilir ancak over the counter bir sistemde bu mümkün olmayabilir. Daha az şeffaflık vardır ve borsalar kadar kontrollü bir ortam değildir. Bu yüzden acemi yatırımcılar bu riski alabilir ve tuzağa düşebilirler.

Bazı hisselerin over the counter işlem görmesinin sebebi genellikle şirketin borsada işlem görecek büyüklüğe sahip olmamasıdır. Listelenmemiş hisse olarak da bilinen bu araçlar, broker-satıcılar tarafından doğrudan kendi aralarında genellikle telefonla iletişim kurarak alınıp satılırlar. Bu satıcılar piyasa yapıcılar olarak davranır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.