Miner Capitulation (Kapitülasyon) - Kripto Para Sözlüğü
Kapitülasyon, teslim olmak veya pes etmek anlamına gelir. Finansal çevrelerde, bu terim, yatırımcıların hisse senedi fiyatlarının düşmesi sonucu kaybedilen kazançları geri almaya çalışırken vazgeçmeye karar verdikleri noktayı belirtmek için kullanılır. Sahip olduğunuz bir hisse senedinin % 10 düştüğünü varsayın. Uygulanabilecek iki seçenek vardır: Bakiyeniz bekleyebilir ve hisse senedinin değer kazanmaya başlamasını umabilir veya hisse senedini satarak zararı fark edebilirsiniz. Yatırımcıların çoğunluğu beklemeye karar verirse, hisse senedi fiyatı nispeten sabit kalacaktır. Ancak, yatırımcıların çoğunluğu teslim olmaya ve hisse senetinden vazgeçmeye karar verirse, fiyatında keskin bir düşüş olacaktır. Bu olay tüm borsa işlemlerinde karşımıza çıkabilecek bir durum olup, piyasa kapitülasyonu olarak da adlandırılır.

Kapitülasyonun önemi, sonuçlarında yatar. Birçok piyasa uzmanı, fiyatların düştüğünü ve dolayısıyla hisse senedi satın almak için iyi bir zaman olduğunu düşünüyor. Bunun nedeni, temel ekonomik faktörlerin büyük satış hacimlerinin fiyatları aşağı çekeceğini, büyük alım hacimlerinin ise fiyatları artıracağını belirtmesidir.

Kapitülasyonda en zor kısım tahmin ve tanımlamanın çok zor olmasıdır. Kapitülasyonun gerçekleştiği büyülü bir fiyat yoktur. Çoğu zaman, yatırımcılar sadece piyasanın gerçekte teslim olduğu zamanlar konusunda fikir birliğine varırlar.

Kripto para işlemlerinde kapitülasyon kulağa biraz garip gelebilir. Kapitülasyon, daha küçük, endüstriyel olmayan madencilik operasyonlarının Bitcoin fiyatı düştüğünde ve madencilik makineleri teknolojik olarak modası geçmiş olduğunda 'başladıkları yere geri dönme' zamandır.

Kapitülasyon, Bitcoin madenciliği karlı olmayı bıraktığında gerçekleşir. Madenciler varlıklarını satıp platformlarını kapattıklarında, ayı piyasasını hızlandırabilir. Bazı kripto prognostikatörleri, daha küçük madencilerin bir sonraki Bitcoin halving olayından sonra teslim olabileceğini ve bu da madencilik ödüllerini Mayıs 2020'de yarıya indireceğini belirtmektedir.