lightning-network-nedir

Lightning Network Nedir?

Lightning Network, bazı geliştiricilerin yeni bir devrim olacağını iddia ettikleri yeni bir teknolojidir. Bitcoin Ağustos 2017’de SegWit protokolüne geçti ve bu sayede ağ büyüdü ve daha çok insana hizmet edebilecek hale geldi. Şimdi ise yeni bir adım olarak Lightning Network konuşulmakta.

CNBC’ye göre, Lightning Network sayesinde işlemler anlık olarak gerçekleşebilir. Kripto para borsası Gatecoin’in CEO’su Aurelien Menant’a göre  Lightning Network çığır açıcı bir inovasyon. Akıllı kontrat teknolojisiyle anlık ödemeleri olası kılıyor.

Analistlere göre SegWit protokolünün devreye girmesi Lightning Network’e geçiş için de önemli bir adım. Brave New Coin CEO’su Fran Strajnar’a göre SegWit sayesinde Lightning çözümleri arayan birçok şirket ana ağ üzerinde çalışmaya başlayabilir. Bu sayede Lightning Network’ün devreye girmesi de hızlandırılabilir.

CNBC’nin belirttiğine göre şirketler ve geliştiriciler Lightning implamantasyonu için uzun zamandır beklemekteydi. SegWit’in devreye girmesiyle Lightning Network’ün de çok kısa zamanda devreye girebileceği konuşuluyor.

Lightning Network’ün arkasındaki teknoloji sayesinde Bitcoin gönderim işlemlerinin gelişmesi bekleniyor. Şu anda işlemlerin onaylanması için bilgisayarların madencilik adı altında yüksek miktarda güç gerektiren matematiksel işlemler yapmaları gerekiyor. Gereken bu yüksek güç yüzünden de işlemlerin onaylanması bazen saatler sürebiliyor. Lightning Network devreye girdiğinde ise, bu işlem çok daha hızlı şekilde yapılabilir hale gelecek. Bu sistemde katılımcılar önce çevrimdışı bir kanalda anlaşacak ve daha sonra blockchain güncellenecek. Bu sayede de orta aşama olan madenci tamamen ortadan kalkabilecek. Bu hız sayesinde geliştiriciler Bitcoin’in günlük ticari işlemlerde de kullanılabilmesinin önünün açılacağını belirtiyor. Lightning Network sayesinde Bitcoin’in de diğer anlık ödeme sistemleriyle rekabet içine girebilmesi bekleniyor.

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.