Kripto Para Borsası - Kripto Para Sözlüğü
Kripto para borsaları, bir kripto parayı diğer kripto paralarda ya da gerçek parayla değiştirmenize yarayan online platformlardır. Neyle alım satım yapıldığına göre, gerçek bir borsa gibi ya da bir 'exchange' noktası gibi çalışabilirler. Dört kategoriye ayırabiliriz:

Geleneksel Kripto Para Borsaları

Bu borsalar hisse alınıp satılan geleneksel borsalar gibidir. Mevcut market değerine göre kripto paralar alınıp satılır. Bu gibi yerler genellikle her işlemden belli oranda bir komisyon alırlar. Bazıları sadece kripto paralarla işlem yaparken bazı yerlerde Dolar ya da TL gibi para birimleri de geçmektedir.

Kripto Para Broker'ları

Bunlar ise havaalanlarında bir para birimini diğerine çevirbildiğiniz 'exchange' noktaları gibilerdir. Kripto paraların broker tarafından belirlenen bir fiyattan alınıp satılmasını sağlarlar. Yeni kullanıcılar için daha basit olduğu için en çok tercih edilen yöntemdir. Ancak normal borsalara göre daha yüksek komisyonlar ödenir.

Direkt Takas Platformları

Bu platformlar ise direkt olarak kullanıcılar arasında P2P mantığıyla takas yapılmasını sağlar. Buralarda sabit bir market değeri yoktur. Satıcılar kendi fiyatlarını belirlerler. Bu çok kullanışlı bir yöntem değildir. Ancak bazı bölgelerde tek yol bu olabilir. Bu gibi bir platform kullanıldığında güvenilir bir yer olduğundan emin olunmalıdır, ve fiyatların market değerinden çok uzak olmamasına dikkat edilmelidir.

Kripto Para Fonları

Fonlar profesyonel kişilerce yönetilen kripto para varlıklarıdır. Bu sayede insanlar buradan kripto para alabilirler. Ayrıca bu yöntem sayesinde direkt olarak kripto para sahibi olmadan da kripto paraya yatırım yapılabilir.
kullanacağınız kripto para borsasının güvenli olup olmadığını araştırdıktan sonra kullanın.
herhangi bir kripto para borsasına üye olmadan önce, mutlaka borsa hakkında bilgi sahibi olunması gerekmektedir.