kagıt-cuzdan

Kağıt Bitcoin Cüzdanı Nasıl Yapılır?

Kağıt cüzdan da Bitcoin cüzdanınıza erişmenin yollarından biridir. Bu yöntemde Bitcoin adresi ve o adrese ait özel anahtarlar bir kağıda basılır. Fiziksel cüzdanlar, madeni para gibi gözükenlerde dahil, hacker saldırılarına karşı tamamen korumalı oldukları için en güvenli seçeneklerdir. Kağıt cüzdanlar aynı zamanda ulaşımı en kolay fiziksel cüzdan türüdür.

Kağıt cüzdanların bahsettiğimiz gibi dijital saldırılara karşı korumalıdırlar. Kağıt cüzdan oluşturma süreci Bitcoin’leri bir kağıda çıktı alıp depolamaktan oluşur. Ancak burada Bitcoin’lerin gerçek anlamda depolanması söz konusu değildir. Sadece bir Bitcoin cüzdanında depolanan bilgi kağıda basılır. Kağıtta basılı olan bilgiler insanların o adrese para göndermek için kullandığı cüzdan adresi ve o hesaptan para harcamak için gereken özel anahtardır. Yani Bitcoin’ler aslında kağıtta tutulmuş olmazlar, ancak onlara erişimi sağlayan bilgiler kağıtta bulunur.

Kağıt cüzdanların en önemli özellikleri olarak kötü yazılımlara karşı korumalı olmaları, herhangi bir sitenin güvenliğine bağlı olmamaları, ve anahtarların sadece sizin erişiminizde olması olarak sayılabilir. Dezavantaj olarak ise fiziksel olarak kağıdın güvenliğinin tam olarak sağlanamamasıdır. Bir kağıt cüzdan kaybolduğu takdirde o hesaptaki Bitcoin’lere erişilemeyecektir. Bu sebeple bazı insanlar cüzdanlarını korumak için onu özel poşetlere koymak gibi ekstra önlemler almışlardır.

Kağıt cüzdan oluşturmak istiyorsanız bazı popüler araçlar olarak BitAddress.org, BitcoinpaperWallet.com, OfflineAddress.com, and SafePaperWallet.com gösterilebilir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.