iota-nedir

IOTA Nedir?

IOTA, IoT (Internet of Things) alışverişlerinde kullanılmak üzere yakın zamanda ortaya çıkan bir kripto para birimidir. IOTA kısa zamanda en çok işlem gören kripto paralardan biri olmayı başarmıştır.

IOTA’nın kurucularından biri olan David Sonstebo’nun yazdığı bir yazıda belirttiğine göre IOTA’nın amacı IoT’ye bağlı cihazlar arasında veri alış-verişini kolaylaştırmak için bir blok zinciri oluşturmak. Bunun da sensörlere sahip elektronik aletlerin birbirleriyle uyum içinde çalışmasını sağlayabileceğine inanıyordu.

Ancak IOTA alıştığımız blockchain teknolojisini kullanmıyor. Adı Tangle olan yeni bir sistemi kullanıyor. Tangle’ın en büyük farklarından biri madencilere ihtiyaç duyulmaması. Bu sayede Bitcoin’in yaşadığı bazı sorunların önüne geçilmiş oluyor. Ayrıca ağın büyüme hızı da ağdaki cihaz sayısıyla doğru orantılı olarak artıyor.

Ayrıca IOTA’da Bitcoin’den alışık olduğumuz işlem ücretleri de yok.  IOTA sensörlere sahip cihazlar arasındaki alışverişi basitleştirmeyi ve hızlandırmayı hedefliyor. Örneğin telefonunuza süt kutunuzdaki barkodu okutup IOTA ile ödeyerek otomatik olarak sipariş verebilirsiniz. Bu yüksek işlem ücretleri ve gecikmelerden dolayı Bitcoin’le mümkün olmayan bir özellik.

IoT (Internet of Things) henüz gelişmekte olan bir teknoloji olduğu için IOTA’nın da potansiyel kullanım alanlarını düşünmek zor. Ancak hala Tangle sisteminde bazı güvenlik açıkları da yok değil. Bu sorunlar çözüldüğünde ve etrafımız daha çok sensöre sahip cihazlarla doldukça IOTA’nın da kullanım alanlarının artacağını tahmin edebiliriz. Ancak ileride IoT ağındaki Amazon gibi büyük oyuncuların da kendi para birimlerini çıkarmaları IOTA’ya çelme takabilir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.