ico-nedir

ICO Nedir?

ICO, (Initial Coin Offering) yeni bir kripto para girişimi için fon oluşturmanın henüz regule edilmeyen bir yöntemidir. Yeni girişimler tarafından kullanılmasındaki asıl amaç bankalardaki masraflı süreçten kaçmaktır. ICO’da maddi yardımda bulunan destekçilere o kripto paradan da bir miktar verilir.

Bir kripto para girişimi ICO yoluyla para toplamak istediğinde öncelikle ‘whitepaper’ denen, girişimin amaçlarının ve bu amaçlara nasıl ulaşılacağının anlatıldığı bir rapor hazırlamalıdır. Yatırımcılar bu raporu okuduktan sonra dağıtılan kripto paranın bir kısmını para ya da diğer kripto para birimleri karşılığında alırlar. Eğer toplanan toplam para miktarı whitepaper’da belirtilen minimum gereken miktara ulaşmazsa ICO başarısız sayılır ve tüm para sahiplerine iade edilir. Yeteri kadar para toplandığı takdirde ise planlanan süreç başlamış olur.

Yatırımcıları ICO’lara para yatırmaya iten asıl etken bu kripto paranın ileride değer kazanması halinde yatırımlarından kar elde etme ihtimalidir. ICO’ları bildiğimiz crowdfund’lardan (kitlesel fonlama) ayıran da bu potansiyel getiri ihtimalidir. Crowdfund’larda destekçiler bir bağışçı olarak destek verirken ICO’larda bir yatırımcı olarak destek verirler.

ICO’LAR GÜVENİLİR MI?

Etrafta başarılı olmuş ICO girişimleri olsa da bir ICO’ya para yatırırken dikkatli olmak gerekiyor, çünkü ICO aynı zamanda kötüye kullanılabilecek bir sistem. Yüksek vaatler verip insanları dolandıran ICO’lar da yok değil. Buralara yatırılan paralar bir daha geri dönmemek üzere kayboluyor. Bu gibi durumların önüne geçmek için Çin Merkez Bankası Eylül 2017’de ICO’ları tamamen yasakladılar. Bu hamle aynı zamanda kripto paralara gelebilecek çeşitli regülasyonların da bir habercisi olarak görüldü ve Bitcoin ve benzeri kripto paraların değerlerinin düşmesine yol açtı.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.