hodl-nedir

HODL Nedir?

HODL, İngilizce’de tutmak anlamına gelen ‘hold’ kelimesinin yanlış yazılmasıyla ortaya çıkan, Bitcoin ve diğer kripto paraları alıp beklemek anlamına gelir.

HODL ilk olarak 2013 yılında bitcointalk forumundaki bir yazıda görüldü. Bitcoin’in fiyatı yeni 1000 Dolar’ı bulmuştu ancak Çin’de yasaklanacağına dair çıkan bazı haberlerle değer kaybetmişti.

18 Aralık 2013 günü, GameKyuubi adlı kullanıcı ‘I am holding’ yazmak isterken yanlışlıkla ‘I am HODLing’ yazmıştı. Bunun ardından çok kısa bir zaman içinde HODL kelimesi çok popüler oldu ve Bitcoin alıp satan neredeyse herkesin kullandığı bir kelime haline geldi.

HODL çok hızlı bir şekilde kısa zamanlı oynamalara göre alıp satmaya karşı bir felsefe haline geldi. GameKyuubi adlı kullanıcının açıklamasına göre acemilerin fiyatı takip ederken hata yapma ihtimali yüksek, ve sadece ellerinde Bitcoin’lerle beklerlerse daha çok kar elde ederler.

Kripto paraların geleceğine inançları tam olanlar içinse HODL daha farklı anlamlar ifade ediyor. İleride geleneksel paraların yerini kripto paralara bırakacağını düşünenler de bir nevi hazırlıklı olmak için kripto paralarını ellerinde bekletiyorlar.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.