hash-nedir

Hash Nedir?

Hash fonksiyonları, Bitcoin ve benzeri kripto paraların dayanak noktası olan blockchain teknolijisinin en önemli elemanlarından biridir. Zincirin güvenliğini sağlayan kriptografik hash fonksiyonları nasıl çalışır?

Kısaca bir hash fonksiyonu girdi olarak verilen sayı ve harflerden sabit uzunlukta şifrelenmiş bir çıktı yaratan fonksiyondur.

Bir kripto paraya özelliklerini sağlayan asıl eleman blok zinciridir. Onaylanan bütün işlemler blok zincirindeki bloklarda kayıt altına alınır ve bu sayede sistemin güvenliği sağlanır. Sahte işlemlerin yapılmasının önüne geçilmiş olur. Bir bloğun onaylanma süreci bloktaki işlem bilgilerinin bir hash algoritmasıyla şifrelenmesine dayanır. Ortaya çıkan çıktı rastgele harfler ve sayılardan oluşmuş gibi gözükür ve gerçek veriye benzemez. Bu çıktıya hash adı verilir. Mining işlemi de bu hash ile yapılan işlemlere denir.

Hash fonksiyonu sayesinde dediğimiz gibi bloktaki tüm veriler bir hash fonksiyonuna girdi olarak verilir ve ortaya sabit uzunlukta bir çıktı çıkar. Bu çıktı sabit uzunlukta olduğu için de bloktaki işlemlerin gerçek uzunluğuna kimse erişemez. Girdideki çok küçük değişiklikler bile çıkan hash’te çok büyük değişikliklere yol açabilir.

Yeni blokları şifrelemek için gereken hash fonksiyonları ciddi miktarlarda bilgisayar gücü gerektirir. Bu işi yapmak için bilgisayarlarının kullanacak olan madencierini sayısını artırmak için kripto para ağları bu madencileri ödüllendirirler. Sadece bir hash’i yaratan ilk madenci bu ödülü almayı hak eder. Hash’i çözmek demek aynı zamanda karmaşık bir matematik problemini çözmek demektir. Blockchain ağındaki toplam bilgisayar gücü arttıkça bloklar arasındaki süreyi sabit tutmak için zorluk da artar.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.