Halving Nedir?

Bitcoin (BTC), alınan talebe göre belirlenir. Bitcoin (BTC)’in maksimum arzının 18 milyondan fazlası çıkarılmış olup 21 milyon coin ile sınırlandırmaktadır. Bu, Bitcoin (BTC)’i sınırsız bir arz yaratabilecek ulusal para birimlerinden ayırır; deflasyonist bir varlık haline getirir. Bitcoin belirteçlerini ‘oluşturmak’ için Bitcoin madencileri, onları Bitcoin belirteçleriyle ödüllendiren algoritmik bir bulmacayı çözmek için bilgi işlem cihazlarını kullanır. Blok ödül olarak bilinen Bitcoin’in ilk ödülü 50 Bitcoin (BTC) idi ve bir dizüstü bilgisayar kullanıp yapılacak kadar basitti. Şimdi, Bitcoin madenciliği, özel ekipman ve çok fazla enerji ve elektrik gerektiren çok daha ilgili bir süreçtir. Blok ödülü de artık 50 BTC değil, şu anda 12.5 BTCdir.

Yarılanma Türkçe’de ‘yarıya indirmek veya yarılamak’ anlamına gelmektedir. Bitcoin yarılanması yatırımcılar için önemli bir olaydır. çünkü ağ tarafından üretilen Bitcoin sayısını azaltırlar. Bu, yeni madeni para arzını sınırlar, böylece talep güçlü kalırsa fiyatlar artabilir. Bu, önceki yarılanmalardan önceki ve sonraki aylarda gerçekleşmiş olsa da Bitcoin fiyatının hızla değer kazanmasına neden olmakla birlikte, her yarılanmayı(yarılama)çevreleyen koşullar farklıdır ve Bitcoin talebi çılgınca dalgalanabilir.

Bir Sonraki Halving Ne Zaman Gerçekleşecek?

İlk kez 2012 yılı Kasım ayında blok ödülü 50 BTC’den blok başına 25 BTC’ye yarılanmıştı. İkinci Bitcoin yarılanması ödülün 25 BTC‘den mevcut blok başına 12.5 BTC’ye ulaştığı Temmuz 2016’da gerçekleşti. Bir sonraki yarılanması Mayıs 2020 civarında gerçekleşmesi bekleniyor ve ödülün blok başına 6.25 BTC‘ye düşeceği söyleniyor. Bu tahmin, bir sonraki yarılanmaya kadar kaç bloğun çıkarılması gerektiğine ve her bloğun çıkarılması için geçecek süreye bağlıdır.

Geçmişte, Bitcoin yarılanmasının Bitcoin fiyatı üzerinde önemli bir etkisi oldu. Bunun önde gelen nedenlerinden biri arz ve talep teorisine işaret etmektedir. Daha az Bitcoin jetonu üretildikçe, bu jetonların değeri artar. Bitcoin’in kıtlığı daha sonra değere dönüşür ve fiyat artar. İlk yarılanma 2012‘de gerçekleşti. 2013‘te Bitcoin 1000 $ ‘a ulaştığında bir boğa koşusu artışı görüldü. Bu daha önce görülmemiş bir rakamdı. İkinci yarılanma 2016 yılında gerçekleşti ve Bitcoin tüm zamanların en yüksek seviyesi olan 20.000 dolara vurdu. Her ne kadar iki ani artış Bitcoin’in yarıdan sonra arttığını göstermek için yeterli kanıt olmasa da, büyük boğa koşmalarının zamanlaması dikkat çekmeye değer. Üçüncü yarılanma ise, Bitcoin ağının 630.000 blok numarasına ulaştığı 20 Mayıs 2020 civarında gerçekleşmesi bekleniyor.


Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.