Genel-Public-Blok-Zincir-Blockchain-Nedir

Public (Genel) Blok Zincir (Blockchain) Nedir?

Yakın bir zamanda kripto para birimi kullandıysanız, herkese açık bir blockchain sistemi ile etkileşimde bulunmuşsunuzdur. Kripto para sektörü, bugün var olan dağıtılmış defterlerin büyük bir çoğunluğunu oluşturmaktadır. Herkese açık olarak adlandırılmaktadır, çünkü gerçekleşen işlemleri herkes görebilir ve katılmak gerekli yazılımı indirmek için basit bir işlemdir. 

Genel teriminin yanı sıra genellikle izinsiz terimini de kullanılır. Sistemin herhangi bir koruyucusu bulunmamaktadır ve madenciler arasında herhangi bir iletişim bulunmamaktadır. Herkes sisteme katılabilme ve ödüllendirmede özgürdür.

Aynı şekilde, bir genel blok zincirinin özel (veya yarı özel) olandan daha fazla sansüre dayanıklı olmasını beklenmektedir. Herkes ağa katılabileceğinden, protokol kötü niyetli aktörlerin anonim olarak avantaj elde etmesini önlemek için belirli mekanizmalar içermelidir.

Bununla birlikte, halka açık zincirlerde güvenlik odaklı yaklaşım, değiş tokuşlar ile birlikte gelir. Tüm katılımcıların önerilen değişiklikler üzerinde hemfikir olması nadiren görüleceği için, değişiklikleri bir ağa ayırmak zor olabilir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.