ethereum-nedir

Ether Madenciliği Nasıl Yapılır?

Ethereum blok zincirinin dijital para birimi olan Ether (ETH) kısa zamanda en büyük kripto paralardan biri olmayı başardı. Ether internet üzerinden para karşılığı alınabildiği gibi bilgisayarınızı kullanarak Ether madenciliği de yapmak mümkün. Bu Bitcoin’de de olduğu gibi proof-of-work prensibine dayanır. İşlemleri onaylayıp zincire yeni bloklar eklenmesini sağlayan bu madencilik işi sonrası madenciler de Ether’le ödüllendirilir. Ortalama her 12 saniyede bir blok yaratılır.

Bitcoin madencileri o iş için özel olarak yapılan ASIC cihazlarını kullanabilirler. Ancak Ether kasıtlı olarak ASIC’lerle uyumsuz hale getirilmiştir. Zorunlu olara bilgisayar gücü ve hafızasına ihtiyaç duyulur. Ether madenciliği yapmanın çeşitli yolları vardır:

  • Ether madenciliği yapmanın en kolay yolu bulut servislerini kullanmak. Bu metodla kullanıcılar servis sağlayıcılarla anlaşarak sanal olarak madencilik yapabilirler. Bu kontratlar genellikle 1 yıl gibi uzun süreler için yapılmaktadır. Bitcoin’de olduğu gibi, Ether’de de madenciliğin zorluğu marketin durumuna göre artıp azalabilmektedir.
  • Bulut servisleriyle anlaşabildiğiniz gibi kendi bilgisayarınızı da madencilik için kullanabilirsiniz. Yapmanız gereken ilk şey bedava bir cüzdan yazılımı yüklemek. Bu cüzdan sizin Ether alıp yollamak için kullandığınız hesabınız da olacak aynı zamanda. Madencilikten kazandığınız ödüller de buraya giderler.
    • Ardından yapmanız gereken de Geth adı verilen bir program yüklemek. Bu sayede Ethereum ağıyla kendi bilgisayarınızın konuşmasını sağlayabilirsiniz. Bir blok oluştuğunda Geth vasıtasıyla sizin bilgisayarınız da haberdar olacak ve blockchain’in kendisindeki kopyayı güncelleyecektir.
    • Bu adımın ardından da asıl madencilik işlemini başlatacak bir programa ihtiyacınız olacak. Ethminer adı verilen bu program sayesinde madenciliğe başlayabilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.