DDoS Nedir?

DDoS (Distributed Denial of Service), uluslararası ağlara, online kaynaklara ya da internet sitelerine onaylı kullanıcılarının ulaşmasını engellemek için yapılan saldırılara verilen genel addır. Bu saldırıların etkileri birkaç saat ya da aylar kadar sürebilir.

İş sahipleri ve müşteriler iletişim kurmak için dijital ortamları daha çok kullanmaya başladıkça DDoS saldırıları da artmaya başladı. Bu saldırılar genellikle değerli kişisel bilgileri ele geçirmek için yapılırlar ve bu da saldırılan şirkete hem maddi zararlar verir hem de itibarını zedeler.

DoS ve DDoS Farkı

Bir Dos saldırısında, saldırıcılar genellikle bir cihaz ve bir bağlantı aracılığıyla saldırdıkları sunucuya arka arkaya çok sayıda istek yollarlar. Bu sayede de o sunucu aşırı yüklenmiş olur. DoS saldırganları sistemdeki bir açığı kullanıp sunucunun CPU ya da RAM’ini hedeflerler. Ancak DoS saldırıları tek seferde sadece tek bir IP adresinden geldiği için sadece bu IP’yi engelleyerek kolayca önlenebilir. Ancak bir DoS saldırısı türü olan DDoS saldırılarını önlemek bu kadar kolay değildir.

DDoS saldırılarında tek bir IP ve ağ yerine, Dünya’nın her tarafından virüslerle kontrol altına alınmış bilgisayarlardan oluşan bir botnet kullanılır. Bu cihazların kullanıcılarının ise bundan haberi olmaz. DDoS saldırısına uğrayan bir sunucu gelen çok sayıda sahte trafikten dolayı aşırı yüklenme yaşar. Bu saldırı birçok farklı kaynaktan gerçekleştiği için de tek tek bütün bu IP’leri engellemek çok zor bir iştir. Bunun yanında gerçek trafikle sahte trafiği ayırt etmek de neredeyse imkansızdır. Bu yüzden DDoS saldırılarıyla başa çıkmak DoS saldırılarına göre oldukça zordur.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.