dash-nedir

Dash Nedir?

Dash, Bitcoin’den forklanan daha hızlı ve daha gizli işlemler vaat eden bir kripto para birimidir. Dash adı dijital nakit anlamına gelen ‘digital cash’ten gelir ve DASH sembolüyle işlem görür.

2014 yılında piyasaya çıkan Dash ilk başlarda Xcoin adıyla biliniyordu. Daha sonra da Darkcoin olarak anılmaya başlandı ve son olarak da Mart 2015’te Dash adını aldı. Dash Bitcoin’den forklanmıştır. Yani Bitcoin’in hazır kodunun üzerine bazı eklemeler ile ortaya çıkmıştır. Bu sebeple Bitcoin’deki bazı zayıflıklar Dash’de yoktur ve bu da iki kripto paranın birbirinden ayrılmasını sağlar. Bitcoin’den farklı olarak Dash daha hızlı ve gizli bir servis sağlar.

Bitcoin’in en büyük eksiklerinden biri paranın çok yavaş gönderilmesi. Bu işlem saatler bile bulabiliyor. Dash’le ise bu durum daha farklı. İşlemler saniyeler içinde onaylanıyor. Bu hızı sağlayan başla kripto paralar da var ancak Dash ‘double spending’ denen, aynı paranın onaylanmadan birçok defa harcanması olayının da önüne geçiyor.

Dash ayrıca PrivateSend adı verilen bir sisteme de sahip. Bu sistem sayesinde işlemler tamamen anonim olarak gerçekleştirilebiliyor. Alıcılar ve göndericiler gruplanıyor, bu sayede de kimin kime para gönderdiği tespit edilemiyor.

Dash Masternode adı verilen bir ağ üzerinden çalışıyor. Masternode yukarıda bahsedilen diğer sistemlerin uygulanmasını sağlıyor ve böylece de merkezsiz bir yönetim platformu oluşmuş oluyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.