DAO Bileşenleri

DAO Nedir?

Dijital para birimlerinin en önemli özellikleri merkezsiz olmaları. Bu sayede bir devlet ya da banka gibi tek bir kuruluşa bağlı olmaktan kurtuluyorlar. Bunun yerine kripto paralar ağdaki her bilgisayarın devamlılığını ve güvenliğini sağladığı bir blok zinciri üzerinden işlem görüyorlar. Bu sayede normal para birimlerinin ulaşamadıkları bir güvenlik seviyesine ulaşabiliyorlar. Bu fikirden yola çıkarak, bir grup geliştirici 2016 yılında merkezsiz bir otonom organizasyon olarak DAO (Decentralized Autonomous Organization) fikrini ortaya attılar.

DAO, bir merkezi yani alışılmış bir yönetim kadrosu olmayan açık kaynak koduna dayalı bir yatırım fonu olarak ortaya çıktı. Ethereum ağına bağlı olan DAO aynı zamanda herhangi bir ülkenin de himayesinde değildir.

Geliştiriciler bu sayede karar verme yetkisini otonom bir sisteme vererek olası insan kaynaklı hataların önüne geçmeyi hedefliyorlardı. Ether’le desteklenen DAO, yatırımcıların Dünya’nın her yerinden anonim olarak para göndermelerini amaçlıyor. Ardından da gönderdikleri parayla orantılı olarak da bu yatırımcıların gelecekteki projelere oy vermelerini sağlayan coinler veriliyor.

Nisan 2016’da çıkan DAO kısa zamanda popülerliğini artırdı ve 150 milyon dolarlık destek aldı. Bu o zaman kadarki en büyük kitle fonlama etkinliğiydi.
İlk çıktığında piyasadaki Ether’lerin büyük bir oranı DAO’da bulunuyordu. Aynı zamanlarda, DAO’daki olası güvenlik açıklarını ortaya çıkaran bir makale yayınlandı. Bu da yatırımcıları şüpheye düşürdü.
Daha sonrasında bazı hackerlar bu açıklara saldırdılar ve 3.6 milyon Ether’e erişim sağladılar. Bu o zamanki değeriyle 50 milyon Dolar’a eşdeğerdi. Bu gelişmeler bazı yatırımcıların DAO’ya olan inançlarını kaybetmesine yol açtı.
Şu anda ise DAO’nun geleceği belirsiz. İlk günlerine dönmesi zor gözükse de ilgi hala bitmiş değil. Güvenlik ve yasallık konularında bazı soru işaretleri olsa da bazı analistler gelecekte bu gibi organizasyonların geleneksel yapıların yerine geçebileceğini iddia ediyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.