Bitcoin Yasal mı - Kripto Para Sözlüğü
Bitcoin'in yasallığıyla ilgili hala bazı sorular vardır. Blockchain teknolojisiyle birlikte geleneksel yöntemlerden ve regülatörlerden uzak bir alışveriş platformu oluşmuş oldu. Ancak Bitcoin bu alanda sahte para gibi değildir. Bitcoin'le ilgili sorunlardan çoğu da Bitcoin çalışmasını tam anlayamamaktan ya da Bitcoin'i yöneten katı bazı kuralların olmamasından kaynaklanmaktadır.

Bitcoin'in yasallığıyla ilgili soruların cevabı Bitcoin'in nasıl kullanıldığıyla başlar. Artık çalışmayan illegal market Silk Road popülerlik kazandığından beri regülatörler Bitcoin'in yarı anonim ve merkezsiz yapısından endişe duymaya başkadılar. Bitcoin'le ilgili en büyük korkulardan biri kara para aklamak ya da takip edilmeden yasadışı maddeler satın almak gibi işlemlerde kullanılabilir olmasıdır.

Her ne kadar Bitcoin'in zamanında en çok kullanıldığı platformlardan biri Silk Road olsa da bu Bitcoin'in yasal olup olmamasını etkilemez. Burada esas olan aktivitenin neyle ödeme yapıldığında bağımsız olarak yasa dışı olmasıdır. Ancak Bitcoin yasal alışverişlerde kullanılsa da kurallar hala biraz karışık.

Bitcoin'i yasa dışı olmayan alışverişlerde kullanmak tamamen yasal, ancak Bitcoin  madencileri ya da Bitcoin borsaları işletenler o tür aktiviteleri ilgilendiren bazı yasalara tabi olabilirler. Günümüze birkaç ülke dışında Bitconi'i yasaklayan kanunlar çıkmamıştır.

Henüz Dünya'da ortak bir kanı olmasa da çoğu yerde Bitcoin kullanmak yasaldır. Birçok ülke Bitcoin'i gerçek bir para birimi olarak tanımamıştır. Ancak bu durum da ileride değişebilir.

Henüz Türkiye'de de Bitcoin'le ilgili özel bir durum yoktur. Devlet tarafınan tanınmamaktadır ancak yasa dışı alışverişler hariç tutularak kullanılmasının önünde yasal bir engel yoktur. Bankalar Bitcoin kabul etmemektedir.
ileride btc nin yasak olmadığı hiçbir yer kalmassa kripto para ile ödeme yapmak daha da yaygınlaşabilir
o kadar da zor değil ya zaten btc çok popüler 5 max 10 yıla yasak olan yer kalmaz kripto ile ödemede yüüksek derece de artar
popüler olması yetmez ki şuan da çok popüler ama hala vardır yasak olduğu ülkeler hemde bu ödeme sistemi sıkıntlı btc oynak insanlar maaşlarını bunla alsa bile btc gittimi adamlar nasıl geçinecek sabit bir şey olmalı
bitcoin in yasaklı olduğu neresei var ki yasaklı olan yerlerde de yasal olur zaten hep yasaklı kalmaz