bitcoin-yasal

Bitcoin Yasal mıdır?

Bitcoin’in yasallığıyla ilgili hala bazı sorular vardır. Blockchain teknolojisiyle birlikte geleneksel yöntemlerden ve regülatörlerden uzak bir alışveriş platformu oluşmuş oldu. Ancak Bitcoin bu alanda sahte para gibi değildir. Bitcoin’le ilgili sorunlardan çoğu da Bitcoin çalışmasını tam anlayamamaktan ya da Bitcoin’i yöneten katı bazı kuralların olmamasından kaynaklanmaktadır.

Bitcoin’in yasallığıyla ilgili soruların cevabı Bitcoin’in nasıl kullanıldığıyla başlar. Artık çalışmayan illegal market Silk Road popülerlik kazandığından beri regülatörler Bitcoin’in yarı anonim ve merkezsiz yapısından endişe duymaya başkadılar. Bitcoin’le ilgili en büyük korkulardan biri kara para aklamak ya da takip edilmeden yasadışı maddeler satın almak gibi işlemlerde kullanılabilir olmasıdır.

Her ne kadar Bitcoin’in zamanında en çok kullanıldığı platformlardan biri Silk Road olsa da bu Bitcoin’in yasal olup olmamasını etkilemez. Burada esas olan aktivitenin neyle ödeme yapıldığında bağımsız olarak yasa dışı olmasıdır. Ancak Bitcoin yasal alışverişlerde kullanılsa da kurallar hala biraz karışık.

Bitcoin’i yasa dışı olmayan alışverişlerde kullanmak tamamen yasal, ancak Bitcoin  madencileri ya da Bitcoin borsaları işletenler o tür aktiviteleri ilgilendiren bazı yasalara tabi olabilirler. Günümüze birkaç ülke dışında Bitconi’i yasaklayan kanunlar çıkmamıştır.

Henüz Dünya’da ortak bir kanı olmasa da çoğu yerde Bitcoin kullanmak yasaldır. Birçok ülke Bitcoin’i gerçek bir para birimi olarak tanımamıştır. Ancak bu durum da ileride değişebilir.

Henüz Türkiye’de de Bitcoin’le ilgili özel bir durum yoktur. Devlet tarafınan tanınmamaktadır ancak yasa dışı alışverişler hariç tutularak kullanılmasının önünde yasal bir engel yoktur. Bankalar Bitcoin kabul etmemektedir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.