bitcoin-deger

Bitcoin Fiyatı Nasıl Belirlenir?

Bitcoin fiyatının belirlenmesi diğer para birimleri ve pek çok nesneyle aynı modele dayanır. Burada da iki önemli element vardır. Birinin o şeyi ne kadar paraya satmak istediği ve alıcıların ne kadar paraya almak istedikleri. Eğer alıcı ve satıcı arasında fiyatta bir anlaşma sağlanamazsa alışveriş gerçekleşmez. Alıştığımız pazarlık yöntemlerinde durum böyledir.

Ayrıca konu meyve ve sebzeler olduğunda mevsim ya da o zamanki hava durumu gibi faktörler de fiyatları etkileyebilir. Örneğin hiç yağmur yağmamışsa ve kuraklık varsa fiyatlar artacaktır.

Bitcoin ve diğer para birimleri meyve sebzelerden biraz daha farklıdır. Homojendirler. Bu da demektir ki her 1 BTC diğer 1 BTC ile aynıdır. Meyve ve sebzelerde bu durum geçerli değildir. Kimisi çürük kimisi daha olgundur. Bu da demek olur ki Bitcoin gibi bir para birimine fiyat belirlemek daha kolaydır, çünkü dünyanın her yerinde Bitcoin aynı şeydir. Alıcı ve satıcının bir fiyatta anlaşması daha kolaydır.

Bitcoin de tıpkı diğer para birimleri gibi değerlenir. Her para birimi sürekli bir alım satım işlemi görmektedir ve fiyatları  da duruma göre değişebilmektedir. Bitcoin de aynı bu şekilde işlem görür.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.