Bitcoin Borsası Nedir?

Bitcoin borsası, yatırımcıların gerçek para ya da diğer kripto paralar karşılığı Bitcoin alıp satabileceği dijital bir platformdur. Bu tip yerlerde Bitcoin kısaltması olarak BTC ya da XBT kullanılır.

Bitcoin borsalarında amaç alıcıları satıcılarla buluşturmaktır. Geleneksel borsalar gibi, yatırımcılar market order (piyasa emri) ya da limit order (limit emri) verebilirler. Bir market order verildiğinde, yatırımcı elindeki Bitcoin’lerin en uygun piyasa fiyatından satılmasını onaylamış olur. Limit order verildiğinde ise, piyasa belli bir fiyata geldiğinde alım satım yapılması onaylanmış olur.

Ayrıca yatırımcılar maker (piyasa yapıcı) ya da taker (piyasa alıcı) olarak ikiye ayrılır. Bir alıcı ya da satıcı bir limit order yerleştirdiğinde, borsa onu order book’a (emir defteri) ekler ve fiyatın takasın öbür ucundaki bir yatırımcı tarafından aynı olarak belirlenmesi beklenir. Sonra da işlem gerçekleşir. Bu işlem gerçekleştiğinde fiyatı belirleyen kişiye maker denir. Taker ise bir market order’la o fiyatı veren alıcıdır.

Bütün Bitcoin borsalarında her işlem için belli bir işlem ücreti vardır.  Bu ücret gerçekleşen Bitcoin işlemlerinin hacmine göre değişiklik gösterebilir. Genellikle bu oranlar 0 ile %1 arasında değişiklik gösterirler.

Bir borsada işlem yapabilmek için, o borsaya kaydolmak ve kimlik onayı için bazı süreçlerinden geçmek gerekir. Kullanıcı onaylandığında da adına bir hesap açılır ve Bitcoin almak için kullanıcını bu hesaba para yatırması gerekir. Farklı borsalarda banka transferleri, kredi kartları ya da hediye kartları gibi farklı ödeme yöntemleri olabilir.

İşlem ücretlerinin yanı sıra, başka ücretlendirmeler de olabilir. Örneğin Dolar’la işlem yapan bir borsaya TL gönderildiğinde borsa bunu bir ücret karşılığında Dolar’a çevirebilir. Bu ekstra ücretten kaçınmanın yolu da kendi para biriminizde işlem yapan bir borsa kullanmaktır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.