Balina-Whale-Nedir-bitcoin-btc

Balina (Whale) Nedir?

“Balina”, cüzdanında büyük miktarda belirli bir kripto para birimine sahip olan bir kişiyi veya kuruluşu tanımlamak için kullanılan terimdir. Bu tanımın karşılığına gelecek miktar için belirli bir kesin sınır bulunmamaktadır. Genel kanı cüzdanında 1000 BTC bakiyesi olan kişiler veya kurumların “Balina” olabileceğini düşünmektedir. Balina genel olarak elinde bulunan bakiye ile piyasaya fiyat yönlü etki edebilecek kişi olarak düşünülebilir.

Sıklıkla kripto para varlığı ile zengin bir bireyi balina olarak adlandırmasına rağmen, bu terim aynı zamanda önemli miktarda kripto para birimine sahip ve piyasaları yukarı ve aşağı hareket ettirme gücüne sahip bir kurum veya kuruluşlar için de kullanılabilir. Kripto alanında, bu tür balinaların örnekleri arasında Pantera Capital, Fortress Investment Group ve Falcon Global Capital gibi yatırım gruplarını sayabiliriz.

Balinalar genellikle geleneksel kripto para borsalarında işlem yapmamaktadırlar. Sahip oldukları kripto para varlıklarını karşılayabilecek bir borsa için yüksek bir hacimdir. Balinallar ticaretlerini genelde Over-the-counter (OTC) olarak bilinen özel hacim ve işlem imkanı sunan sistemlerde işlem yaparlar.

Proof of Stake (PoS) blok zincirleri söz konusu olduğunda, balinaların zincir üzerindeki sistem süreçleri üzerinde önemli bir etkisi vardır. Bu zincirler için, balinaların varlığı, dürüst davranmak ve ağın büyümesine yardımcı olmak için güçlü teşviklere sahip oldukları için (istikrar açısından) iyi bir işaret olabilir. Öte yandan, fonların çoğunu kontrol eden balinalara sahip olmak, güç merkezileştirmesi açısından olumsuz bir etki yaratabilir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.