asic-miner-nedir

ASIC Nedir?

ASIC, application-specific integrated circuit’in kısaltmasıdır. Kısaca sadece tek bir işi yapmak için tasarlanan bir donanımdır. Bu işlere bir örnek olarak kripto para madenciliği verilebilir. Hatta artık artan rekabet ve zorlukla beraber madencilik yapmanın karlı tek yolu olarak ASIC cihazları gösterilebilir.

Aslında ASIC’lar kullandığımız birçok cihazda bulunur. Örneğin telefonlarda arama yapmaya yarayan ASIC’lar bulunur.

İlk kripto koin olan Bitcoin ilk başlarda sadece CPU’larla madencilik yapmaya izin veriyordu. Ancak daha sonralarda GPU’lar daha hızı oldukları için tercih edilmeye başlandı ve madencilik piyasasını kontrol altına aldılar.

Madencilik rekabete dayalı bir iştir. Her cihaz bir bloğu tamamlayacak olan hash girdisini bulmak için çalışır. Bu işlemin zorluğu da toplam bilgisayar gücüne bakarak sistem tarafından otomatik olarak belirlenir. Bu yüzden de bir yerden sonra CPU madenciliği imkansız denebilecek bir hale geldi ve herkes GPU’lara yönelmeye başladı.

Bu sürecin bir benzeri daha sonra GPU’lar ve ASIC cihazları arasında da yaşandı. GPU’lar artan zorluğa dayanamadı ve yerlerini ASIC cihazlarına bıraktılar. Samsung gibi büyük firmalar da ASIC miner üretimine gireceklerini duyurdular.

Bitcoin madenciliği için yapılan ASIC’ler sadece SHA256 algoritmasına dayanan kripto paralar için kullanılabilirler. Örneğin Litecoin’in dayandığı Scrypt algoritması için ilk başlarda bir ASIC yoktu ancak daha sonradan yapıldı.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.