API (Application Programming Interface) - Kripto Para Sözlüğü
Uygulama programı arayüzü (API), yazılım uygulamaları oluşturmak için kullanılan bir dizi rutin, protokol ve araçtır. API yazılım bileşenlerinin nasıl etkileşimde bulunacağını belirtir. İyi bir API, tüm yapı taşlarını sağlayarak bir program geliştirmeyi kolaylaştırır. Daha sonra bir programcı blokları bir araya getirir. Basit bir ifadeyle, API istekleri alan ve bir sisteme ne yapmasını istediğinizi söyleyen ve daha sonra sistemin yanıtını size geri veren bir uygulamadır.

Çoğu kişinin aşina olacağı API kullanımına bir örnek, uçuş fiyatlarını karşılaştırmak için pek çok web site vardır. İstediğiniz kalkış ve varış şehrini, seyahat etmek istediğiniz tarihleri ​​ve yolcu sayısını girdikten sonra, karşılaştırma sitesi mevcut tüm havayolu veritabanlarını arar ve size seçenekler sunar. Bu, her havayolu tarafından sağlanan API'ler kullanılarak yapılır. Bilgilerinizi Hotels Combined veya Trivago gibi bir otel karşılaştırma sitesine yazdığınızda da aynı şey olur. Platform, ilgili API'ları aracılığıyla mümkün olan her otel veritabanından oda fiyatı bilgisi ister ve sunar.

Alış satış işlemlerinde kullanacağınız API, bir ticaret sistemiyle etkileşime girmenizi sağlar. Daha spesifik olarak, bir exchange'i doğrudan yürütmenize izin verir. Bu, özellikle kendi ticaret sistemlerinde algoritmik modeller çalıştıran ve canlı fiyatlandırma almak ve modelleri bir ticaret sinyali oluşturduktan sonra manuel veya otomatik olarak bir algoritma yoluyla işlem yapabilmek isteyen yatırımcılar için kullanışlıdır.