airdrop-nedir

Airdrop Nedir?

Airdrop, kısaca yeni çıkan bir kripto parayı hali hazırda belli bir kripto paraya sahip olan kullanıcılara dağıtılmasına verilen addır.
Genellikle yeni bir kripto para girişimi ICO’sunu tamamladıktan sonra ve işlemlere açık hale geldiğinde yapılır.

Bir airdropta yer almak için yapmanız gereken tek şey o kripto parayla alakalı blockchain’den bir kripto paranın cüzdanınızda bulunuyor olmasıdır. Eğer gereken kripto parayı bir kripto para borsasında tutuyorsanız o airdrop için geçerli sayılmaz. Örneğin airdrop Ethereum’la alakalı ise cüzdanınızda bir miktar Ether bulunması gerekmektedir.

Airdrop’larda genellikle önceden bir tarih belirlenir ve o tarihte cüzdanında gereken kripto paradan bulunan herkes airdrop’u yapılan kripto paradan bir miktara sahip olur.

Blockchain Education Network gibi bazı organizasyonlar da sadece bazı kripto paralara dikkat çekmek için airdrop’lar düzenlerler. Bu gibi etkinlikler yeni insanların da kripto para dünyasına dahil olması için idealdir. Bazı airdrop’lar da hali hazırda bu işle ilgili insanlara tanıtımı yapılan kripto paradan da göndermek için yapılır.

Yeni girişimlerin airdrop’lar yapmalarının sebeplerinden biri de sonuçta o kripto paranın değerini artırmaktır. Ayrıca bedava reklam olarak da düşünülebilir.

Eğer siz de cüzdanlarında farklı kripto paralardan tutan biriyseniz sizin de bu sayede gün geçtikçe daha fazla kazanç elde etmeniz beklenebilir. Ancak bu konuda da dolandırıcılıklara karşı dikkatli olmak gerekir. Asla cüzdanınızdaki özel anahtarı kimseyle paylaşmamalısınız.

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.