Wei - Kripto Para Sözlüğü
Wei, Ethereum ağında kullanılan para birimi olan en küçük Ether (ETH) birimidir.  1 Ether (ETH) 1x1018 wei'ye eşdeğerdir (bu ayrıca üstel gösterimde de gösterilebilir: 1e18 wei).


Ether (ETH) ve diğer kripto para birimleri fiyatı arttıkça, her blockchain işleminin boyutunda daha küçük işlemler yapılması gerekliliktir. Örneğin, ETH 10 $ olarak fiyatlandırılırsa, 100 $ transfer yapmak için 10 ETH gerekir. Ancak ETH 150 $ olarak fiyatlandırılırsa, aynı değeri USD cinsinden aktarmak için yalnızca 0,67 ETH yeterli olacaktır. İşlem boyutu küçüldükçe Ether birimi kullanmak işlemleri zorlaştırabilir.


Wei ve diğer Ether birimleri, özellikle işlem ücretleri için veya bir işlemin gaz limitini ayarlarken kullanılan çok küçük miktarlarda ETH ile ilgili olarak, küçük değerli işlemleri tanımlamak yarar sağlamaktadır.


Ethereum teknik belgelerinde, her bir birimin bir wei katını temsil eden birkaç başka Ether birimi vardır. Gwei ve Ether en çok kullanılan birimler arasındadır.


Benzer durum Bitcoin için de bulunmaktadır. Bitcoin kripto para biriminin en küçük birimini tanımlamak için Satoshi terimini kullanır. 1 satoshi 0.00000001 BTC'ye (veya 10-8 BTC) eşdeğerdir.