pos-nedir

Proof of Stake Nedir?

Proof of Stake (PoS), bir kullanıcının madencilik (mining) gücünün sahip olduğu kripto para miktarına göre belirlenmesini temel alan bir konsepttir. Proof of stake konseptine göre bir kullanıcıda ne kadar fazla Bitcoin ya da herhangi bir altcoin varsa madencilik gücü de o kadar fazladır.

PoS konseptini ilk uygulama geçiren kripto para Peercoin’dir. Daha sonra Nxt, Blackcoin, ShadowCoin gibi kripto paralar da bu konsepti benimsemiştir.

Proof of stake, proof of work’e bir alternatif olarak ortaya atılmıştır. Amaç PoW sistemindeki bazı zayıf noktaları kapatmaktır. Bir işlem başlatıldığında, işlem bilgisi kapasitesi 1 MB olan bir bloğa işlenir ve ağdaki cihazların her biri için kopyalanır. Onaylama işlemini gerçekleştirmek için, bu cihazlar matematiksel bir problem çözerler. Bu probleme proof of work problemi adı verilir. Her bloğu ilk çözen madenci de o kripto paradan bir miktarla ödüllendirilir. Bir blok onaylanınca da zincire eklenir ve bu sayede blockchain ağının devamlılığı ve güvenliği sağlanır.

Bu problemleri çözmek için yüksek miktarlarda hesaplama gücü gerekir. Bu da yüksek miktarlarda elektrik demektir. Elektrik faturalarıyla baş etmek için madenciler genellikle ellerine geçen kripto paraları satarlar ve bu da kripto paranın değer kaybetmesine yol açar.

Proof of stake ise bu problemi çözmek için her cihaza o kullanıcının sahip olduğu kripto para miktarıyla orantılı olarak bilgisayar gücü ayırır. Bu sayede PoW problemlerini çözmek için enerji harcamak yerine bir PoS madencisi işlemlerin sadece kendi bakiyesiyle orantılı bir kısmını çözmekle sorumludur. Örneğin tün Bitcoin’lerin %3’üne sahip biri bu sistemle blokların sadece %3’ünü çözebilir.

Bu sistem ayrıca 51% Attack denilen saldırılara karşı da daha korumalıdır. Burada kötü amaçlı bir grubun bilgisayar gücü yerine dolaşımdaki paranın %51’ini ele geçirmesi gerekir ki bu da o sisteme saldırmayı gereksiz hale getirir. Zaten çoğunluğa sahiptir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.