Private(Özel), Public (Genel) ve Consortium (Konsorsiyum) Blok Zincirler (Blockchain) Arasındaki Farklar Nedi

Private(Özel), Public (Genel) ve Consortium (Konsorsiyum) Blok Zincirler (Blockchain) Arasındaki Farklar Nedir?

Bitcoin başlangıcında, sistemin temelini oluşturan teknoloji etrafında dönen bir endüstrinin temellerini attı: Blockchain. İstekli yenilikçiler teknolojinin potansiyelini keşfettiler ve akla gelebilecek her endüstride uygulunalabilirliğini araştırıyorlar.

Bitcoin, kripto para birimi olarak adlandırılır – herhangi bir merkezden kontrol edilmeyen bir dijital para birimi. Bir merkez tarafından yönetilmek yerine, koordinasyonunu sağlamak için dağıtılmış veritabanı teknolojisi, finansal teşvikler ve şifreleme tekniklerinin bir kombinasyonunu kullanır.

Bitcoin ağı tarafından kullanılan bu veri sistemi, başlangıcından bu yana yaygın bir cazibe yarattı. Bugün de , blockchain teknolojisi finans ve tedarik zincirlerinden yasal sistemlere ve hükümet sistemlerine kadar değişen sektörlerde deneniyor.

Blockchain, girişleri düzenlenemeyen, ancak yalnızca genişletilen basit bir veri yapısıdır. Bunu, her bir hücrenin bir öncekine işaret ettiği bir e-tablo olarak düşünebiliriz, böylece önceki bir hücreyi değiştirme girişimleri hemen görünür olur. Genellikle, bir (blok zincir) blockchain finansal işlemler hakkında bilgi depolar, ancak her türlü dijital veri ile kullanılabilir.

Blok Zincir (blockchain) her biri kendi cihazında, tüm katılımcıların güncel bir veri tabanına sahip olmaları için yazılımı çalıştıran diğer cihazlara bağlanan özel bir yazılım çalıştırır.

Katılımcıların bu bilgileri aldıkları bir kaynak yoktur (ağ dağıtılır). Bu, bilginin yayılmasının daha yavaş olmasına, ancak ağı güvenlik ve yedeklilik açısından daha güçlü kılmaktadır.

Yazımızda üç tür blok zincirine bakacağız – özel, kamu ve konsorsiyum zincirleri. Bundan önce, üçünün de ortak özelliklerinden bazılarını değinelim:

  • Bir blok zinciri (blockchain) olarak nitelendirmek için, bir sistemin blokların zincir yapısını takip etmesi gerekir, bu işlem hash sayesinde yapılmaktadır, burada her blok en son ile bağlantılıdır.
  • Ağdaki her katılımcı blok zincirinin (blockchain) bir kopyasını tutar. Bu katılımcılara düğüm denir ve eşler arası etkileşimde bulunurlar.
  • Zincir için sahte bir verinin yazılmadığından emin olmak için, düğümlerin ağ üzerinde yayılan işlemlerin doğruluğu üzerinde anlaşmaya varması için bir mekanizma olmalıdır.

Farkları Nelerdir?

Temel olarak, kamu, özel ve konsorsiyum blok zincirleri birbiriyle çelişmez – farklı teknolojilerdir:

  • İyi tasarlanmış halka açık zincirler sansür direnci, hız ve işçilik maliyetiyle en iyisi olma eğilimindedir. Bunlar, işlemlerinde (veya akıllı sözleşmelerde) daha fazla güvenlik güvencesi sağlamaktadır.
  • Özel bir zincir, genel blok zincirlerinin yaptığı ölçüde merkezi başarısızlık noktaları hakkında endişelenmesi gerekmediğinden sistemin hızına öncelik verebilir. Bunlar ideal olarak bir bireyin veya kuruluşun kontrol altında kalması ve bilginin gizli tutulması gereken durumlarda kullanılır.
  • Konsorsiyum zincirleri, özel bir zincirin (merkezi kontrolü kaldırarak) karşı taraf risklerinden bazılarını hafifletir ve daha küçük bir düğüm sayısı genel olarak bir kamu zincirinden çok daha etkili bir şekilde çalışmalarını sağlar. Konsorsiyumların birbirleri arasındaki iletişimi kolaylaştırmak isteyen kuruluşlara başvurması muhtemeldir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.