ICO ve IEO Arasındaki Fark Nelerdir?


ICO’lar ve IEO’lar, büyük bir yatırımcı grubuna jetonlar sunan kitle fonlama biçimidir. Geleneksel bağış toplama amacıyla büyük miktarda sermaye sağlamak için az sayıda kullanıcıya sahiptir.

-Ancak hem ICO’lar hem de IEO’lar çok sayıda insandan büyük miktarda para toplamaya odaklanır. 2017 ICO çılgınlığı sırasında, ICO geleneksel bağış toplama yöntemlerini önleyerek eşi görülmemiş miktarda para topladı.

-Sınırsız erişim, muazzam talep ve büyük getiriler olasılığı ICO özelliklerine atfedilir. ICO’lar gerçekten de para toplama prosedürünü değiştirmediler, buna bağlı olarak etraflarındaki heyecan kısa sürdü.

ICO patlaması her türlü ahlaksızlık barındıran iş türlerine açık bir platform haline geldi. Bunlar arasında son teslim tarihlerini karşılayamayan veya vaat edilen ürünleri üretemeyen sahtekarlık, dolandırıcılık ve olgunlaşmamış işlemler artmaya başladı.

-Bu, ICO’ların yasal olarak çökmesine neden olan yasal sorunlara yol açtı. SEC (Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu) gibi düzenleyici otoriteler ICO’ya karşı baskı yapmaya başladı. ICO “dönemi”, korkunç bir sona doğru ilerlemeye başladı.

ICO (jetonu ihraç eden kişinin) web sitesinde yürütülürken, IEO kripto değişim platformunda bir yürüülür.

ICO bağış toplama işlemi için pazarlama bütçesi önemli ölçüde yüksektir ve halkın dikkatini çekmek adına daha fazla kaynak gerektirmektedir. IEO ise, değişim başlangıçlarının jetonlarını pazarlamaktan sorumlu olduğu için pazarlama bütçesi oldukça düşüktür.

-Herkes (yasal olduğu sürece) ICO ile işlem yapabilir ve tarama gerekli değildir. Ancak, IEO ile borsa platformunda para toplama aşamasına geçmeden önce işlemi tarar.

IEO’da, IEO‘nun gerçekleştiği sistem, işlem yapan şirket ile katkıda bulunanlar arasında aracı görevi görür. ICO’da ise, proje geliştiricileri kitle aracısı olarak hareket eder.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.