Satoshi Nakamoto Kimdir?

Satoshi Nakamoto, Bitcoin’i yaratan kiş ya da kişilerin kullandığı takma addır. Bu kişi ya da kişilerin gerçek kimliği hala belirsizdir. Satoshi Nakamoto ayrıca kripto para dünyasının en önemli ismi olarak da gösterilebilir.

Satoshi Nakamoto kripto para dünyasındaki en gizemli karakter olarak kabul edilir. Bitcoin ortaya çıkmasından bu güne 10 yıl geçmişken hala cinsiyeti ya da kaç kişi olduğu hala bilinmemektedir. Hakkında tek bilinen ise 2008 yılında Bitcoin ve kripto paraların gelişimini başlatan makaleyi yayınlamıştır.

Bu makalede bir Peer-to-peer ağı double spending probleminin önüne geçmek için  kullanmayı önermiştir. Bu problem geleneksel paralarda para zaten yapısı gereği anında kullanıldığı için bulunmamaktadır. Dijital paralarda ise para kopyalanabileceği için aynı para kolaylıkla birden fazla defa harcanabiliyordu. Para harcandığında depolandığı cüzdandan ayrılmasının biraz zaman alması da bunu daha büyük bir problem haline getirmişti.

Satoshi Nakamoto bu sorunu çözmek için bir merkezsiz ağ modeli önerdi. Bu modele daha sonra blockchain adı verildi. Bir blockchain’de, proof of work esasında dayanarak her işlemin sonunda zaman damgası da eklenir böylece değiştirilemez bir kayıt defteri oluşmuş olur. Blockchain’in boyu da arttıkça dışarıdan müdahale etmek daha zor hale gelmektedir.

Satoshi Nakamoto Bitcoin’in ilk günlerinde Bitcoin’le çok yakından ilgiliydi. Toplulukla elektronik olarak iletişim kuruyordu ana kişisel bilgilerin azlığı gerçek kimliğini bulmayı zor hale getiriyordu. Satoshi Nakamoto 2011 yılında Bitcoin’le resmi ilişkisini tamamen kesti.

Kimliğini açıklamamış olması kim olduğu konusunda pek çok spekülasyonunda önünü açtı. Özellikle de kripto paraların değerleri ve popülariteleri arttıkça. Satoshi Nakamoto’nun kontrolündeki Bitcoin’lerin ise 2013 itibariyle 1 Milyar Dolar’ı aşmış olabileceği tahmin ediliyor.

Bitcoin Nedir?

Bitcoin, 2009’da gerçek kimliği bilinmeyen Satoshi Nakamoto takma adını kullanan kişi ya da kişiler tarafından yaratılan bir dijital para birimidir. Bitcoin günümüzde kullanılan geleneksel para birimlerinin aksine bir merkezi otoriteye bağlı değildir.

Fiziksel bir Bitcoin yoktur. sadece ağdaki tüm bilgisayarların erişebildiği bir kayıt tutma sisteminde alışverişlerin ve bakiyelerin takibi yapılır. Henüz devletler ve bankalar tarafından kabul edilen bir ödeme yöntemi olmasa da Bitcoin sayesinde birçok farklı altcoin de ortaya çıkmıştır.

Nasıl Çalışır?

Bitcoin P2P (peer-to-peer) teknolojisini kullanan ilk dijital para birimlerinden biridir. Yeni Bitcoin’ler oluşmasının tek yolu madenci (miner) adı verilen kişi ya da kişilerin bilgisayarlarını kullanarak yeni yapılan işlemleri onaylamasıdır. Bu sayede madenciler de onları bu işi yapmaya iten asıl sebep olan ödülleri alabilirler. Bitcoin cinsinde verilen bu ödüller yeni Bitcoin’lerin dolaşıma girmesinin tek yoludur. Bu madenciler ağın güvenilirliğini sağlayan, bir merkeze bağlı olmayan bir otorite gibidirler. Ancak verilen ödüller zamanla azalmakta ve madencilik (mining) yapmak da zorlaşmaktadır.

Madencilik, kısaca yeni Bitcoin’lerin dolaşıma girmesinin yoludur. Basitçe, madencilik yapmak demek blockchain’e yeni bir blok eklemek için bilgisayarlarla zor matematik problemlerini çözmeye denir. Zaman ilerledikçe madencilik yapmanın zorluğu, yani sistemdeki toplam bilgisayar gücü de artar. İlk başlarda normal bir bilgisayar bu iş için yeterliydi ancak artık zorluğun artmasıyla birlikte bu iş için özel olarak yapılan ASIC adı verilen cihazlar kullanılmaktadır.

 Bitcoin Nasıl Başladı?

  • 2008 yılında bitcoin.org domain adı alındı. Bugün bu adı kimin aldığı hala bilinmemektedir.
  • Bundan birkaç ay sonra Satoshi Nakamoto takma adını kullanan biri bir online forumda P2P bir elektronik ödeme sistemi üzerinde çalıştığının açıkladı. http://www.bitcoin.org/bitcoin.pdf adresinde de ilgili makaleyi yayınladı.
  • 2009 yılında blockchain’e ilk blok eklendi. Bu bloğa 0. blok adı verildi.
  • Bundan bir hafta sonra da bir sonraki blok oluşturuldu ve böylece Bitcoin madenciliği başlamış oldu.

Bitcoin’i Kim İcat Etti?

Bu hala bilinmemektedir. Bu kişi ya ad kişiler Satoshi Nakamoto takma adını kullanmıştır. Tek bilinen şey ise insanlar sisteme dahil olurken bir doğum günü girmeleri gerektiği için Satoshi Nakamoto’nun doğum günü olarak 5 Nisan’ı girdiğidir.

 

Bitcoin’in Yaratıcısı Kimdir?

Yakın zamanda artan değeriyle dikkatleri üzerine çeken Bitcoin’i kim yarattı? Bu soru herkesin kafasını kurcaılıyor. İşte cevabı:

Bitcoin 2009 yılında Satoshi Nakamoto adında biri tarafından yaratılmış gibi gözükmektedir. Ancak Satoshi Nakamoto gerçek bir insan değildir. Bu Bitcoin’i yaratan kişi ya da kişilerin kullandığı takma isimdir. Satoshi Nakamoto’nun gerçekte kim olduğu hala gizlilliğini korumaktadır ancak ortaya atılan birçok iddia vardır. Bu iddialardan bazıları şu şekilde:

  • Nick Szabo

Bilgisayar mühendisi bir profesör olan Szabo, 1998’de ‘bit gold’ üzerine yazdığı bir makaleyle dikkatleri üzerine çekti. 90’lı yıllarda takma adlar da kullandığı bilinen Szabo 2013’de bir blog yazısına konu olunca adı tekrar gündeme geldi. Ancak kendisi 2014 yılında bu idddiayı yalanladı.

  • Dorian Nakamoto

2014 yılında Newsweek dergisinde çalışan bir gazeteci Amerika’da yaşayan Japon bir adama denk geldi. Bu olayı ilginç kılan ise adamın doğum adının Satoshi Nakamoto olmasıydı. Ayrıca bir fizikçi olan Nakamoto, bilgisayar    

mühendisliği de yapmıştı. Makaleye göre Nakamoto Bitcoin’i bulup sonra başka insanlara devrettiğini bile kabul etmişti. Ancak daha sonra o sorunun başka bir işi için geldiğini sandığını söyleyen Nakamoto, Bitcoin hakkında bilgisinin bile olmadığını söyleyip iddialara son noktayı koymuştu.

  • Ross Ulbricht

Bitcoin’in en yaygın kullanıldığı alanlardan biri olan illegal online market Silk Road’un kurucusu Ross Ulbricht 2013 yılında iki matematikçi Dorit Ron ve Adi Shamir’in bir makalesine konu oldu. Bu ikili Ulbricht’in Bitcoin’in kurucusu olduğunu iddia ediyordu. Ancak daha sonra kendi iddialarını geri çektiler.

  • Elon Musk

Adı çılgın projelerle anılan girişimci Elon Musk, en son Tesla ve SpaceX’le gündemde. Bu kadar popüler olunca Bitcoin’in de onun adıyla anılması hiç sürpriz olmazdı. Ancak kendisi 28 Kasım 2017’de attığı tweet’le bu iddiaları yalanladı.