Ether Madenciliği Nasıl Yapılır?

Ethereum blok zincirinin dijital para birimi olan Ether (ETH) kısa zamanda en büyük kripto paralardan biri olmayı başardı. Ether internet üzerinden para karşılığı alınabildiği gibi bilgisayarınızı kullanarak Ether madenciliği de yapmak mümkün. Bu Bitcoin’de de olduğu gibi proof-of-work prensibine dayanır. İşlemleri onaylayıp zincire yeni bloklar eklenmesini sağlayan bu madencilik işi sonrası madenciler de Ether’le ödüllendirilir. Ortalama her 12 saniyede bir blok yaratılır.

Bitcoin madencileri o iş için özel olarak yapılan ASIC cihazlarını kullanabilirler. Ancak Ether kasıtlı olarak ASIC’lerle uyumsuz hale getirilmiştir. Zorunlu olara bilgisayar gücü ve hafızasına ihtiyaç duyulur. Ether madenciliği yapmanın çeşitli yolları vardır:

 • Ether madenciliği yapmanın en kolay yolu bulut servislerini kullanmak. Bu metodla kullanıcılar servis sağlayıcılarla anlaşarak sanal olarak madencilik yapabilirler. Bu kontratlar genellikle 1 yıl gibi uzun süreler için yapılmaktadır. Bitcoin’de olduğu gibi, Ether’de de madenciliğin zorluğu marketin durumuna göre artıp azalabilmektedir.
 • Bulut servisleriyle anlaşabildiğiniz gibi kendi bilgisayarınızı da madencilik için kullanabilirsiniz. Yapmanız gereken ilk şey bedava bir cüzdan yazılımı yüklemek. Bu cüzdan sizin Ether alıp yollamak için kullandığınız hesabınız da olacak aynı zamanda. Madencilikten kazandığınız ödüller de buraya giderler.
  • Ardından yapmanız gereken de Geth adı verilen bir program yüklemek. Bu sayede Ethereum ağıyla kendi bilgisayarınızın konuşmasını sağlayabilirsiniz. Bir blok oluştuğunda Geth vasıtasıyla sizin bilgisayarınız da haberdar olacak ve blockchain’in kendisindeki kopyayı güncelleyecektir.
  • Bu adımın ardından da asıl madencilik işlemini başlatacak bir programa ihtiyacınız olacak. Ethminer adı verilen bu program sayesinde madenciliğe başlayabilirsiniz.

ASIC Nedir?

ASIC, application-specific integrated circuit’in kısaltmasıdır. Kısaca sadece tek bir işi yapmak için tasarlanan bir donanımdır. Bu işlere bir örnek olarak kripto para madenciliği verilebilir. Hatta artık artan rekabet ve zorlukla beraber madencilik yapmanın karlı tek yolu olarak ASIC cihazları gösterilebilir.

Aslında ASIC’lar kullandığımız birçok cihazda bulunur. Örneğin telefonlarda arama yapmaya yarayan ASIC’lar bulunur.

İlk kripto koin olan Bitcoin ilk başlarda sadece CPU’larla madencilik yapmaya izin veriyordu. Ancak daha sonralarda GPU’lar daha hızı oldukları için tercih edilmeye başlandı ve madencilik piyasasını kontrol altına aldılar.

Madencilik rekabete dayalı bir iştir. Her cihaz bir bloğu tamamlayacak olan hash girdisini bulmak için çalışır. Bu işlemin zorluğu da toplam bilgisayar gücüne bakarak sistem tarafından otomatik olarak belirlenir. Bu yüzden de bir yerden sonra CPU madenciliği imkansız denebilecek bir hale geldi ve herkes GPU’lara yönelmeye başladı.

Bu sürecin bir benzeri daha sonra GPU’lar ve ASIC cihazları arasında da yaşandı. GPU’lar artan zorluğa dayanamadı ve yerlerini ASIC cihazlarına bıraktılar. Samsung gibi büyük firmalar da ASIC miner üretimine gireceklerini duyurdular.

Bitcoin madenciliği için yapılan ASIC’ler sadece SHA256 algoritmasına dayanan kripto paralar için kullanılabilirler. Örneğin Litecoin’in dayandığı Scrypt algoritması için ilk başlarda bir ASIC yoktu ancak daha sonradan yapıldı.

Proof of Work Nedir?

Proof of work, spam mailler ya da sunucu saldırıları gibi istenmeyen olayların önüne geçmek için az olmayan ancak kontrol edilebilir bir miktarda efor gerektiren bir sisteme verilen addır. Bu sistemin paraya uygulanması ise 2004 yılında Hal Finney tarafından yapılmıştır. 2009’daki başlangıcından sonra Bitcoin de bu sistemin en büyük uygulayıcılarından biri haline geldi. Daha sonraları birçok kripto para da Proof of Work sisteminde yaralanmaya başladılar.

Bilindiği üzere Bitcoin blockchain adı verilen bir dijital kayıt tutma sistemine dayanıyor. Blockchain’de bloklar halinde bütün Bitcoin işlemlerini kayıtları bulunuyor. Bu sayede hiçbir kullanıcı kendi Bitcoinlerini birden fazla defa harcayamıyor. Bu kayıtla oynanmasını önlemek için de bu kayıt herkese açık şekilde tutuluyor. Bu sayede alternatif bir kayıt kullanıcılar tarafından kabul edilmiyor.

Kullanıcıların bu değişiklikleri bulma yoluysa hash’lere dayanıyor. Orijinal verideki çok küçük bir değişim bile bu hash’lerde çok büyük değişikliklere yol açabildiği için hemen fark ediliyor.

Proof of work adındaki ‘work’ kelimesi ise bilgisayarların yaptığı işten geliyor. Normal bir bilgisayarın hash’lerle işlem yapması çok kolay, ancak Bitcoin ağında kasıtlı olarak bir zorluk oluyor ve bu sebeple de bilgisayarların madencilik denen işi yapmaları gerekiyor.

Madencilik rekabetli bir iş, ancak daha çok bir piyangoya benzetilebilir. Normalde bir bilgisayar ortalama 10dk’da bir kabul edilebilir bir proof of work yaratır ancak bunun hangi bilgisayar olacağını kimse tahmin edemez. Bu yüzden den madenciler karlarını maksimize etmek için madenci havuzları oluştururlar ve oluşan Bitcoin’leri paylaşırlar.

Proof of work sayesinde blockchain’in herhangi bir yerinde değişiklik yapmak çok zor hale geliyor. Ayrıca gereken hesaplama gücü pahalı olduğu için de herhangi bir kullanıcı ya da havuzun da sistemi tekeline almasının da önüne geçilmiş oluyor.

Kripto Para Terimleri

 

 • %51 Saldırısı

  Blockchain ağındaki bilgisayar gücünün %51 ya da daha fazlasının tek bir kişi ya da grubun eline geçmesine verilen addır. Bu sayede o kişi ya da grup ağ üzerinde mutlak kontrol sahibi olur ve madencilik gibi faktörleri kendileri kontrol edebilirler.

  • Adres

  Bir Bitcoin adresi tıpkı bir ev adresi gibidir. Birine para göndermek için o kişinin adresin bilmeniz gerekir. Bu adres bir işlemi onaylamak için gereken iki anahtardan genel olanıdır. Genelde şu şekilde gözükür: 1MhN5qfH1vgx9CLL17i3DK9D2gzrHR7dZF

  • Altcoin

  Bitcoin dışındaki tüm kripto paralara verilen genel ad. Bazı örnekleri Litecoin, Dash, ve Monero’dur.

  • ASIC Madenci

  ASIC madenciliği madencilik için özel olarak yapılan cihazlar kullanarak geleneklsel CPU ya da GPU madenciliğinden daha hızlı madencilik yapmayı sağar. Rekabetin ve zorluğun arttığı şu zamanlarda madencilik yapabilmenin tek yoludur.

  • Blockchain (blok zinciri)

  Blockchain sistemdeki işlemlerin kayıtlarının dijital olarak tutulmasını sağlayan bir ağdır. Bir merkeze bağlı olmadan çalışması en büyük avantajıdır. Yani bütün insanlar ve bilgisayarlar birleşerek bir ağ oluşturur. Bankalardaki ağın tek bir yerde olduğu sisteme karşıt bir sistemdir. Yakın zamanda kripto paralar aracılığıyla popüler olsa da başka uygulamaları da vardır.

  • Blok

  Bloklar bir zincir halinde birleşip blockchain’i oluştururlar ve bir defterin sayfaları gibi düşünülebilir.

  • Blok ödülü

  Blok ödülü madencilik aracılıığla bir blok tamamlandığında o bloğu çözen kullanıcıyqa verilen ödüldür. Dolaşıma yeni Bitcoin’ler girmesinin tek yoludur.

  • Madencilik (mining)

  Blok zincirine yeni bloklar eklemeye madencilik denir. Zinciri uzatan bloğu ekleyen madenciye de bir ödül verilir.

  • Genel/Özel Anahtarlar

  Mesaj şifrelemede herkes tarafından görülen anahtara genel anahtar denir. Bu Bitcoin cüzdan adresinizdir. Para göndermek içinse sadece sizin bildiğiniz özel anahtar kullanılır.

  • İmza

  Dijital imza cüzdanınızın size ait olduğunu kanıtladığınız bir matemaksel işlemdir. Bir cüzdanın genel bir adresi vardır, ancak sadece özel anahtara sahip biri o cüzdanın sahibi olduğunu gösterebilir.

Bitcoin Nasıl Alınır?

Satoshi Nakamoto takma adını kullanan kişi ya da kişiler tarafından 2009 yılında yaratılan Bitcoin özellikle kısa zamanda artan değeriyle tüm dikkatleri üzerine çekti. İlk çıktığı günden beri artan değeriyle Bitcoin yatırımcılarına hayal bile edilemeyen oranlarda kazanç sağladı. Peki Bitcoin Türk Lirası’yla alınabilir mi? Nereden alınır?  

Nasıl Bitcoin Alırım?

Bitcoin sahibi olmanın çeşitli yolları bulunmakta. Bu yollardan ilk ortaya çıkanı kendi bilgisayarınız ya da bu iş için özel yapılan bir sistemle madencilik yapmak. Bu iş için bilgisayarınıza bir cüzdan yazılımı yükleyip hemen madenciliğe başlayabilirsiniz. Bu sayede hem blok zincirinin devamlılığını sağlamış hem de Bitcoin sahibi olmuş olursunuz.

Ancak yakın zamanda artak rekabetle beraber artan zorluk küçük oyuncuların bu yolla kar etmesini oldukça zorlaştırdı. Elektriğin ucuz olduğu bölgelerde büyük şirkletlerin açtığı devasa mining çiftlikleri bu işi kontrol altına almış durumda. Yine de mining işi içinde yer almak istiyorsanız belirli ücretler karşılığı sizin için mining yapan bulut sitelerini de kullanabilirsiniz.

Madencilik bu durumdayken Bitcoin sahibi olmanın en kolay yolu olarak direkt olarak para karşılığı Bitcoin almak ön plana çıkıyor. Bu işlerde kullanılan en yaygın para birimi Amerikan Doları olsa da Türk Lirası’yla da Bitcoin almak mümkün. Bitlo.com gibi sitelerden havale ve eft ile Bitcoin AL Sat işlemleri yapabilirsiniz.