Litecoin Grafiği

LTC grafiğinde günlük olarak LTC Dolar paritesini görebilirsiniz. Dilerseniz grafiğin üst kısmındaki ayarlardan grafik süresini değiştirebilirsiniz.


Litecoin Nedir?

Litecoin, 2011 yılında eski bir Google çalışanı Charlie Lee tarafından yaratılan, Bitcoin’le temelde aynı prensibe dayanan, ancak uygulamada bazı farklılıklara sahip bir kripto para birimidir. Tıpkı Bitcoin gibi bir merkeze bağlı olmadan küresel ölçekte ödemeler gerçekliştirişmesini sağlar.

İlk çıktığı günden bu yana en popüler kripto paralar arasına adını yazdıran Litecoin ilk başta Bitcoin’e bir rakipten çok daha düşük profilli bir alternatif olarak ortaya çıkmıştı. Asıl amaç Bitcoin’in zayıf noktalarını kapatmaktı ve bu amacında başarılı da olup destek kazandı. Bitcoin ve Litecoin arasında ne gibi farklar var? Dikkat çeken bazı farklar şu şekilde:

  • Litecoin Bitcoin’den 2 yıl sonra 2011 yılında piyasaya sürülmüştür.
  • Yaratıcısı Charlie Lee’dir.
  • Toplam coin limiti Bitcoin’deki 21 milyonun aksine 84 milyondur.
  • Bitcoin’de her 10 dk’da bir blok oluşurken Litecoin’de her 2.5 dk’da bir blok oluşur.
  • Bitcoin’in dayandığı SHA-256 algoritması yerine Scrypt algoritmasına dayanır.
  • Blok ödülleri Bitcoin’deki 210,000 sayısı yerine her 840,000 blokta bir yarılanır.

Litecoin’deki amaç Bitcoin’den daha hızlı bir şekilde daha çok coin yaratmaktır. Daha hızlı erişilebilir ve işlenebilir olmasına rağmen henüz Bitcoin’in değerini yakalayamamıştır.

Kripto Para Nedir?

Kripto paralar, değerlerinde yakın zamanda gerçekleşen hızlı artışlarla tüm dikkatleri üzerlerine çektiler. Kripto paralar pekçokları tarafından finansal bir devrim olarak tanımlanıyor. Peki kripto para ne demek? Nasıl çalışırlar? En popüler kripto paralar hangileri?

Kısaca tanımlamak gerekirse kripto para güvenlik için kriptografidenyararlanan para birimine verilen addır. Bu ekstra güvenlik önlemi sayesinde kripto paraların sahtesini yapmak ya da çoğaltmak çok zordur. Ayrıca bu sayede bir merkeze bağlı olmayan kripto paralar devlet kontrolünde de değildirler.

Kripto paraların bu gizli yapısı onları aynı zamanda bazı yasa dışı aktiviteler için de bulunmaz nimet haline getirmiştir. Kara para aklamak ya da vergi kaçakçılığı için de kripto paralar kullanıldığı bilinmektedir.

Kripto paraların ilk ortaya çıkanı 2009’da Satoshi Nakamoto takma adını kullanan kişi ya da kişiler tarafından ortaya atılan Bitcoin’dir. Blockchain teknolojisine dayanan Bitcoin, değerini gittikçe artırarak dikkat çekmiştir. Blockchain sistemi sayesinde Bitcoin ilk çıktığından bu yana bütün işlemler bloklar halinde bir zincir olarak depolanmaktadır ve Bitcoin ağındaki her bilgisayar bu zincire erişime sahiptir. Bloklar arasında genel ve özel anahtarlarla sağlanan güvenlikten dolayı bu zincire dışarıdan müdahele edilmesi çok zordur. Bu da para alıp göndermek için güvenli bir ortam sağlar.

Kripto paraların sağladığı en büyük fayda para gönderme işlemlerininin minimum işlem ücretiyle yapılmasını sağlamalarıdır. Bu bankalardaki işlem ücretlerine karşı büyük bir kolaylık olarak ön plana çıkar.

Kripto paraların dayandığı blockchain teknolojisinin eksikleri de yok değil. Kripto paralar merkezi bir yerde depolanmadığı ve sanal oldukları için, olası bir sistem çokmesinde çok miktarda para kaybolabilmektedir. Kripto para değerleri arz talep ilkesine göre belirlendiği için de değerlerde çok ani ve ön görülemez oynamalar olabilmektedir.  

Bitcoin’in değeri arttıkça blockchain teknolojisinden yararlanan başka kripto paralar da ortaya çıkmaya başladı. Yakın zamandaki popüler kripto paralardan bazıları şu şekildedir:

Kripto paraların birçok faydası vardır. Sağladıkları en büyük fayda para gönderme işlemlerininin minimum işlem ücretiyle yapılmasını sağlamalarıdır. Bankalardaki işlem ücretlerine karşı bu büyük bir kolaylıktır.