Kripto Para Borsası Nedir?

Kripto para borsaları, bir kripto parayı diğer kripto paralarda ya da gerçek parayla değiştirmenize yarayan online platformlardır. Neyle alım satım yapıldığına göre, gerçek bir borsa gibi ya da bir ‘exchange’ noktası gibi çalışabilirler. Dört kategoriye ayırabiliriz:

Geleneksel Kripto Para Borsaları

Bu borsalar hisse alınıp satılan geleneksel borsalar gibidir. Mevcut market değerine göre kripto paralar alınıp satılır. Bu gibi yerler genellikle her işlemden belli oranda bir komisyon alırlar. Bazıları sadece kripto paralarla işlem yaparken bazı yerlerde Dolar ya da TL gibi para birimleri de geçmektedir.

Kripto Para Broker’ları

Bunlar ise havaalanlarında bir para birimini diğerine çevirbildiğiniz ‘exchange’ noktaları gibilerdir. Kripto paraların broker tarafından belirlenen bir fiyattan alınıp satılmasını sağlarlar. Yeni kullanıcılar için daha basit olduğu için en çok tercih edilen yöntemdir. Ancak normal borsalara göre daha yüksek komisyonlar ödenir.

Direkt Takas Platformları

Bu platformlar ise direkt olarak kullanıcılar arasında P2P mantığıyla takas yapılmasını sağlar. Buralarda sabit bir market değeri yoktur. Satıcılar kendi fiyatlarını belirlerler. Bu çok kullanışlı bir yöntem değildir. Ancak bazı bölgelerde tek yol bu olabilir. Bu gibi bir platform kullanıldığında güvenilir bir yer olduğundan emin olunmalıdır, ve fiyatların market değerinden çok uzak olmamasına dikkat edilmelidir.

Kripto Para Fonları

Fonlar profesyonel kişilerce yönetilen kripto para varlıklarıdır. Bu sayede insanlar buradan kripto para alabilirler. Ayrıca bu yöntem sayesinde direkt olarak kripto para sahibi olmadan da kripto paraya yatırım yapılabilir.

Kripto Para Nasıl Korunur?

Kripto paraların değerlerı arttıkça giderek daha çok insan kripto para sahibi olmaya başladı. Nasıl ki gerçek paralar cüzanlarda saklanıyorsa kripto paralara erişim için de cüzdanlar kullanılır. Peki dijital varlıklar olan kripto paralarınızı nasıl güvence altına alabilirsiniz? Olası saldırılardan korunmanın yolları nelerdir? İşte bazı yöntemler:

 • Çevrimdışı

   • Bitcoin depolamanın çevrimdışı yöntemine soğuk depolama adı verilir. Bu cüzdanlar internete bağlı değildir ve bu sebeple de hacker saldırılarına karşı koruma sağlarlar. Ancak bu cüzdanlara erişim daha zor olduğundan tavsiye edilen yöntem yine de online cüzdanlarda da bir miktar Bitcoin bulundurmaktır. Bu miktarı günlük kullanım için ayırıp daha büyük miktarları daha güvenli olan soğuk depolama yöntemiyle depolamak daha sağlıklı olacaktır. Bu yöntemi uygulamanın popüler bazı yolları kağıt cüzdanlar, USB bellek gibi cihazlar ve hardware cüzdanlardır.
 • Yedekleme

   • Olası bilgisayar problemlerine karşın cüzdanınızı sık sık yedeklemek en iyi önlemdir. Kötü bir durumda Bitcoin’lerinize ulaşmanızın tek yolu bu olabilir. Bütün wallet.dat dosyalarını yedekleyip bu yedekleri birçok yerde tutmak en sağlıklı yöntem olacaktır. Bu yedekleri bir şifreyle de koruyabilirsiniz.
 • Yazılım

   • Yazılımınızı güncel tutmanız da güvenlik için önemli bir adım olacaktır. Güncel olmayan bir yazılım üzerinde çalışan bir cüzdan hackerların saldırılarına daha açıktır. En güncel sistem daima daha güvenli bir altyapıya sahiptir. Bu yüzden cüzdan yazılımınızı olabildiğince güncel tutmanız güvenliğiniz için en iyisidir.
 • Şifreleme

  • Şifreleme algoritmaları kapsadığı sistemin güvenliğine bir katman daha ekler. Sadece doğru anahtara sahip birinin ulaşabileceği ekstra bir güvenlik önlemidir. Basit bir şifre bile kullanarak cüzdanınıza bir katman daha ekleyebilir ve daha güvenliğini artırabilirsiniz.

Kripto Para Nedir?

Kripto paralar, değerlerinde yakın zamanda gerçekleşen hızlı artışlarla tüm dikkatleri üzerlerine çektiler. Kripto paralar pekçokları tarafından finansal bir devrim olarak tanımlanıyor. Peki kripto para ne demek? Nasıl çalışırlar? En popüler kripto paralar hangileri?

Kısaca tanımlamak gerekirse kripto para güvenlik için kriptografidenyararlanan para birimine verilen addır. Bu ekstra güvenlik önlemi sayesinde kripto paraların sahtesini yapmak ya da çoğaltmak çok zordur. Ayrıca bu sayede bir merkeze bağlı olmayan kripto paralar devlet kontrolünde de değildirler.

Kripto paraların bu gizli yapısı onları aynı zamanda bazı yasa dışı aktiviteler için de bulunmaz nimet haline getirmiştir. Kara para aklamak ya da vergi kaçakçılığı için de kripto paralar kullanıldığı bilinmektedir.

Kripto paraların ilk ortaya çıkanı 2009’da Satoshi Nakamoto takma adını kullanan kişi ya da kişiler tarafından ortaya atılan Bitcoin’dir. Blockchain teknolojisine dayanan Bitcoin, değerini gittikçe artırarak dikkat çekmiştir. Blockchain sistemi sayesinde Bitcoin ilk çıktığından bu yana bütün işlemler bloklar halinde bir zincir olarak depolanmaktadır ve Bitcoin ağındaki her bilgisayar bu zincire erişime sahiptir. Bloklar arasında genel ve özel anahtarlarla sağlanan güvenlikten dolayı bu zincire dışarıdan müdahele edilmesi çok zordur. Bu da para alıp göndermek için güvenli bir ortam sağlar.

Kripto paraların sağladığı en büyük fayda para gönderme işlemlerininin minimum işlem ücretiyle yapılmasını sağlamalarıdır. Bu bankalardaki işlem ücretlerine karşı büyük bir kolaylık olarak ön plana çıkar.

Kripto paraların dayandığı blockchain teknolojisinin eksikleri de yok değil. Kripto paralar merkezi bir yerde depolanmadığı ve sanal oldukları için, olası bir sistem çokmesinde çok miktarda para kaybolabilmektedir. Kripto para değerleri arz talep ilkesine göre belirlendiği için de değerlerde çok ani ve ön görülemez oynamalar olabilmektedir.  

Bitcoin’in değeri arttıkça blockchain teknolojisinden yararlanan başka kripto paralar da ortaya çıkmaya başladı. Yakın zamandaki popüler kripto paralardan bazıları şu şekildedir:

Kripto paraların birçok faydası vardır. Sağladıkları en büyük fayda para gönderme işlemlerininin minimum işlem ücretiyle yapılmasını sağlamalarıdır. Bankalardaki işlem ücretlerine karşı bu büyük bir kolaylıktır.