Cüzdan Nedir?

Kripto para cüzdanı, kullanıcıların blockchain ağlarıyla etkileşime girmesini sağlayan bir araçtır. Bitcoin ve diğer kripto para birimlerinin transfer işlemleri için gereklidirler. Kripto para cüzdanları yeni adres oluşturmak için de kullanılabilir.

Geleneksel cüzdanların aksine, kripto para cüzdanları paranızı gerçekten saklamaz. Aslında, kripto para bakiyeniz veri bloğu olarak bir blockchain sisteminin parçasıdır ve cüzdanlar bunlara erişmek için bir araçtır.

Teknik olarak, kripto cüzdanı bir veya daha fazla genel ve özel anahtar üretir. Genel anahtar, ödemeleri almak için gereken cüzdan adresleridir. Özel anahtarlar ise dijital imzaların oluşturulması ve işlemlerin doğrulanması sırasında kullanılır (özel anahtarlar gizlidir ve asla kimseyle paylaşılmamalıdır).

Üç kripto para cüzdan türü bulunmaktadır. Yazılım, donanım ve kağıt cüzdanlar. İşlevlerine göre de iki tür vardır: sıcak cüzdan veya soğuk cüzdan. Sıcak cüzdanlar bir şekilde internete bağlı olanlardır ve bu nedenle hack saldırılarına karşı daha hassastırlar. Soğuk cüzdanlar, herhangi bir İnternet bağlantısı olmadan anahtar üreten ve siber saldırılara karşı son derece dirençli olanlardır.

Yazılım cüzdanları

En yaygın yazılım cüzdanı türleri web cüzdanları, masaüstü cüzdanları ve mobil cüzdanlarıdır.

Web cüzdanı: İndirme veya yükleme gerektirmeden bir tarayıcı arayüzünden oluşur. Özel anahtarlar genellikle üçüncü taraflar tarafından yönetildiği için daha kullanışlı ama aynı zamanda daha güvenlik tehditleride barındırır. Kripto para borsalarında kullanılan cüzdan türleridir.

Masaüstü cüzdanı: İndirilebilen ve çalıştırılabilen yazılım. Web cüzdanlarından daha az kullanışlı, ancak özel anahtarlar yerel olarak depolandığı ve kullanıcılar tarafından yönetildiği için daha güvenlidir. Masaüstü cüzdanlar yalnızca temiz olan bilgisayarlarda kullanılmalıdır.

Mobil cüzdan: Masaüstü cüzdanlarına benzer, ancak akıllı telefonlar için tasarlanmıştır. QR kodlarının kullanılması onları kripto para göndermek ve almak için uygun bir alternatif haline getirir.

Donanım cüzdanları

Donanım cüzdanları, İnternet bağlantısı olmadan anahtarlar üreten ve saklayan ve bu nedenle soğuk cüzdan kategorisine giren fiziksel cihazlardan oluşur. Tipik olarak, anahtarlar rastgele sayı oluşturma (RNG) algoritmalarına dayanarak oluşturulur ve cihazın kendisinde saklanmaz. Kullanımının zor olması nedeniyle kullanışsız olmasına rağmen en güvenli kripto para cüzdan türüdür.

Kağıt cüzdanlar

Kağıt cüzdan, temelde genel ve özel anahtarınızın yazılı olduğu bir kağıttır. Bu anahtar bilgileri genelde QR kod olarak işlenir ve taranarak işlem yapabiliniz. Anahtarlar çevrimdışı tutulduğu için soğuk cüzdan olarak geçerler. Kağıt cüzdanınızı kaybetmeniz halinde tüm varlığınızı kaybetme ihtimali olduğu için güvenli bir yöntem değildir.

Decentralized Application (DApp) Nedir?

DApp ,merkezi olmayan uygulama ve programlara verilen addır. Decentralized ve Application’un birleşiminden oluşan kısaltma ya da karışımdır. Blok zincirinin bir düğümünden farklı blok zincirine erişen ve bu belirli düğümün blok zincirinin kopyası hakkında istek gönderen bir bilgisayar programının örneğidir. Genellikle para transfer etmek veya akıllı telefon kullanmak için sözleşme işlevleri ve oluşturulan istek, blok zincirinin diğer düğüm kopyalarında çoğaltılır ve yazılır.

DApp’ler dağıtılmaz, birden fazla bilgisayarda çalışmaz. Eşler arası seçeneği olabilir veya olmayabilir; tek bir bilgisayarda çalışan bir bilgisayar programıdır (dizüstü bilgisayar, tablet, telefon, raspberry pi gibi).

DApp’ın açık kaynaklı olup olmadığı önemsizdir, açık kaynaklı olmak DApp’ı merkezden uzaklaştırıyor anlamına gelmez.

Blockchain’in konsensüs protokolüne veya blockchain tarafından kullanılan iş kanıtı / bahis kanıtı yöntemine bağlı değildir. DApp’tan gönderilen bir talep, eğer geçerliyse, her zaman düğüm tarafından işlenir ve blok zincirinin bir sonraki bloğuna dahil edilebilir.


Güvenliği ihlal edilmiş merkezi bir sunucu uygulamanın tüm ağını kapatarak geçici veya kalıcı olarak kullanılamaz hale getirebilir. Bunun dışında, merkezi sistemler veri sızıntısı veya hırsızlığından oldukça sık etkilenerek şirketleri ve bireysel kullanıcıları riske atar. Farklı kullanım durumlarına sahip çok çeşitli DApp’ler vardır. Oyun, sosyal medya platformları, kripto para cüzdanları ve finansal uygulamaları (DeFi) içerebilir.

Merkezi olmayan uygulamalar, tokenleştirilmiş bir sistem (akıllı sözleşmeler kullanılarak oluşturulan dijital jetonlar) aracılığıyla kendi etkinliklerini artırır. Belirteçler belirli bir DApp’e (örneğin, Steemit’te kullanılan Steem belirteci) özgü olabilir Özetle, DApp’ler bir blockchain ağının üstünde çalışan açık kaynaklı projeler olarak tasarlanmıştır. Buna karşılık, bu ağların dağıtılmış doğası şeffaflık, ademi merkeziyetçilik ve saldırılara karşı direnç sağlayabilir.

Public (Genel) Blok Zincir (Blockchain) Nedir?

Yakın bir zamanda kripto para birimi kullandıysanız, herkese açık bir blockchain sistemi ile etkileşimde bulunmuşsunuzdur. Kripto para sektörü, bugün var olan dağıtılmış defterlerin büyük bir çoğunluğunu oluşturmaktadır. Herkese açık olarak adlandırılmaktadır, çünkü gerçekleşen işlemleri herkes görebilir ve katılmak gerekli yazılımı indirmek için basit bir işlemdir. 

Genel teriminin yanı sıra genellikle izinsiz terimini de kullanılır. Sistemin herhangi bir koruyucusu bulunmamaktadır ve madenciler arasında herhangi bir iletişim bulunmamaktadır. Herkes sisteme katılabilme ve ödüllendirmede özgürdür.

Aynı şekilde, bir genel blok zincirinin özel (veya yarı özel) olandan daha fazla sansüre dayanıklı olmasını beklenmektedir. Herkes ağa katılabileceğinden, protokol kötü niyetli aktörlerin anonim olarak avantaj elde etmesini önlemek için belirli mekanizmalar içermelidir.

Bununla birlikte, halka açık zincirlerde güvenlik odaklı yaklaşım, değiş tokuşlar ile birlikte gelir. Tüm katılımcıların önerilen değişiklikler üzerinde hemfikir olması nadiren görüleceği için, değişiklikleri bir ağa ayırmak zor olabilir.

Private(Özel), Public (Genel) ve Consortium (Konsorsiyum) Blok Zincirler (Blockchain) Arasındaki Farklar Nedir?

Bitcoin başlangıcında, sistemin temelini oluşturan teknoloji etrafında dönen bir endüstrinin temellerini attı: Blockchain. İstekli yenilikçiler teknolojinin potansiyelini keşfettiler ve akla gelebilecek her endüstride uygulunalabilirliğini araştırıyorlar.

Bitcoin, kripto para birimi olarak adlandırılır – herhangi bir merkezden kontrol edilmeyen bir dijital para birimi. Bir merkez tarafından yönetilmek yerine, koordinasyonunu sağlamak için dağıtılmış veritabanı teknolojisi, finansal teşvikler ve şifreleme tekniklerinin bir kombinasyonunu kullanır.

Bitcoin ağı tarafından kullanılan bu veri sistemi, başlangıcından bu yana yaygın bir cazibe yarattı. Bugün de , blockchain teknolojisi finans ve tedarik zincirlerinden yasal sistemlere ve hükümet sistemlerine kadar değişen sektörlerde deneniyor.

Blockchain, girişleri düzenlenemeyen, ancak yalnızca genişletilen basit bir veri yapısıdır. Bunu, her bir hücrenin bir öncekine işaret ettiği bir e-tablo olarak düşünebiliriz, böylece önceki bir hücreyi değiştirme girişimleri hemen görünür olur. Genellikle, bir (blok zincir) blockchain finansal işlemler hakkında bilgi depolar, ancak her türlü dijital veri ile kullanılabilir.

Blok Zincir (blockchain) her biri kendi cihazında, tüm katılımcıların güncel bir veri tabanına sahip olmaları için yazılımı çalıştıran diğer cihazlara bağlanan özel bir yazılım çalıştırır.

Katılımcıların bu bilgileri aldıkları bir kaynak yoktur (ağ dağıtılır). Bu, bilginin yayılmasının daha yavaş olmasına, ancak ağı güvenlik ve yedeklilik açısından daha güçlü kılmaktadır.

Yazımızda üç tür blok zincirine bakacağız – özel, kamu ve konsorsiyum zincirleri. Bundan önce, üçünün de ortak özelliklerinden bazılarını değinelim:

 • Bir blok zinciri (blockchain) olarak nitelendirmek için, bir sistemin blokların zincir yapısını takip etmesi gerekir, bu işlem hash sayesinde yapılmaktadır, burada her blok en son ile bağlantılıdır.
 • Ağdaki her katılımcı blok zincirinin (blockchain) bir kopyasını tutar. Bu katılımcılara düğüm denir ve eşler arası etkileşimde bulunurlar.
 • Zincir için sahte bir verinin yazılmadığından emin olmak için, düğümlerin ağ üzerinde yayılan işlemlerin doğruluğu üzerinde anlaşmaya varması için bir mekanizma olmalıdır.

Farkları Nelerdir?

Temel olarak, kamu, özel ve konsorsiyum blok zincirleri birbiriyle çelişmez – farklı teknolojilerdir:

 • İyi tasarlanmış halka açık zincirler sansür direnci, hız ve işçilik maliyetiyle en iyisi olma eğilimindedir. Bunlar, işlemlerinde (veya akıllı sözleşmelerde) daha fazla güvenlik güvencesi sağlamaktadır.
 • Özel bir zincir, genel blok zincirlerinin yaptığı ölçüde merkezi başarısızlık noktaları hakkında endişelenmesi gerekmediğinden sistemin hızına öncelik verebilir. Bunlar ideal olarak bir bireyin veya kuruluşun kontrol altında kalması ve bilginin gizli tutulması gereken durumlarda kullanılır.
 • Konsorsiyum zincirleri, özel bir zincirin (merkezi kontrolü kaldırarak) karşı taraf risklerinden bazılarını hafifletir ve daha küçük bir düğüm sayısı genel olarak bir kamu zincirinden çok daha etkili bir şekilde çalışmalarını sağlar. Konsorsiyumların birbirleri arasındaki iletişimi kolaylaştırmak isteyen kuruluşlara başvurması muhtemeldir.

AML (Anti Money Laundering) Nedir?

Kara para aklamanın önlenmesi (AML), suçluların yasadışı yollardan para kazanmasını veya yasadışı fonları taşımasını önlemek için yürürlüğe konan yasalar ve düzenlemeler için kapsamlı bir terimdir. Birçok yasadışı faaliyet AML yasaları tarafından hedeflenirken, en önemlilerinden bazıları vergi kaçakçılığı, kamu yolsuzluğu ve piyasa manipülasyonu gibi yöntemlerle piyasa manipülasyonudur.

Birçok devlet kurumu AML gerekliliklerinin belirlenmesinde rol oynamaktadır. ABD’de, Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu (SEC) ve Emtia Vadeli İşlemler Ticaret Komisyonu (CFTC) gibi ajanslar, broker satıcıları için genel bilgi ve kaynaklar gibi vadeli işlem komisyoncularının AML standartlarını belirlemelerini sağlar.

Polis ve diğer yasal kuvvetler tarafından kara para aklama araştırmaları genellikle tutarsızlıklar veya şüpheli faaliyetler için mali kayıtların incelenmesini içerir. Bugünün düzenleyici ortamında, hemen hemen her önemli finansal işlem hakkında kapsamlı kayıtlar tutulmaktadır. Polis, herhangi bir suç işlediğinde, suçluları yakalamak için suçluların finansal kayıtlarına ulaşmaktansa kendilerine göre faydalı bir kaç method kullanmayı tercih ediyorlar.

Soygun, zimmete para geçirme veya hırsızlık durumlarında, yasal kuvvetler, kara para aklama soruşturması sırasında ortaya çıkarılan fonları veya mülkü sıklıkla suç mağdurlarına iade edebilir. Örneğin, bir ajans, zimmetine para geçirmekten sorumlu bir suçlunun parayı bulması durumunda, bu işlemleri yapan tüm kişilerin finansal geçmişine ulaşabilir.

“KYC” olarak bilinen (Know Your Customer), yatırım danışmanlarının müşterilerinin risk toleransı, yatırım bilgisi ve finansal durumu hakkında ayrıntılı bilgi sahibi olmasını sağlayan yatırım endüstrisinde yer alan standart bir formdur. KYC formları, hem müşteriler hem de yatırım danışmanları için bir koruma sağlar. Müşteriler, yatırım danışmanlarının kişisel durumlarına en uygun yatırımları biliyor olmaları dolayısıyla bir koruma altındadır. Yatırım danışmanları ise müşterilerinin portföyüne neleri ekleyebileceklerini ve neleri ekleyemeyeceklerini bildikleri için bir koruma altındadır.

AML( Anti Money Laundering) ve KYC (Know Your Customer) arasındaki fark , bankacılıkta KYC, hizmet vermeden önce kurumların müşterilerinin kimliklerini doğrulamak için alması gereken süreçtir. AML çok daha geniş bir düzeyde faaliyet göstermektedir ve kurumların kara para aklama, terörizmin finansmanı ve diğer mali suçları önlemek ve bunlarla mücadele etmek için aldığı tedbirlerdir. Bankalar güvenli finansal kurumları korumak için AML / KYC uyumluluğunu kullanır.

AML, aynı zamanda kripto para birimi alanı ile de ilgilidir. Birçok kripto para borsası, finansal kurumlar kripto para piyasasına daha fazla odaklanmaya başladığı için kara para aklama yasalarına uymaya yönelik uyumlu çabalar göstermiştir. Yine de, kripto alanı içinde KYC ve AML gereksinimlerine karşı bazı uyumsuz noktalar vardır. Çünkü eleştirmenler bu tür işlemlerin gizliliklerini azalttığını ve merkezi kişisel veritabanlarına hassas veriler yerleştirerek merkeziyetçiliğin yararlarını geçersiz kıldığını iddia ediyorlar. Ancak taraflar, yine de kullanıcı gizliliğini sağlarken yasal gereklilikleri karşılayacak çözümler geliştirilebileceğini savunurlar.

Halving Nedir?

Bitcoin (BTC), alınan talebe göre belirlenir. Bitcoin (BTC)’in maksimum arzının 18 milyondan fazlası çıkarılmış olup 21 milyon coin ile sınırlandırmaktadır. Bu, Bitcoin (BTC)’i sınırsız bir arz yaratabilecek ulusal para birimlerinden ayırır; deflasyonist bir varlık haline getirir. Bitcoin belirteçlerini ‘oluşturmak’ için Bitcoin madencileri, onları Bitcoin belirteçleriyle ödüllendiren algoritmik bir bulmacayı çözmek için bilgi işlem cihazlarını kullanır. Blok ödül olarak bilinen Bitcoin’in ilk ödülü 50 Bitcoin (BTC) idi ve bir dizüstü bilgisayar kullanıp yapılacak kadar basitti. Şimdi, Bitcoin madenciliği, özel ekipman ve çok fazla enerji ve elektrik gerektiren çok daha ilgili bir süreçtir. Blok ödülü de artık 50 BTC değil, şu anda 12.5 BTCdir.

Yarılanma Türkçe’de ‘yarıya indirmek veya yarılamak’ anlamına gelmektedir. Bitcoin yarılanması yatırımcılar için önemli bir olaydır. çünkü ağ tarafından üretilen Bitcoin sayısını azaltırlar. Bu, yeni madeni para arzını sınırlar, böylece talep güçlü kalırsa fiyatlar artabilir. Bu, önceki yarılanmalardan önceki ve sonraki aylarda gerçekleşmiş olsa da Bitcoin fiyatının hızla değer kazanmasına neden olmakla birlikte, her yarılanmayı(yarılama)çevreleyen koşullar farklıdır ve Bitcoin talebi çılgınca dalgalanabilir.

Bir Sonraki Halving Ne Zaman Gerçekleşecek?

İlk kez 2012 yılı Kasım ayında blok ödülü 50 BTC’den blok başına 25 BTC’ye yarılanmıştı. İkinci Bitcoin yarılanması ödülün 25 BTC‘den mevcut blok başına 12.5 BTC’ye ulaştığı Temmuz 2016’da gerçekleşti. Bir sonraki yarılanması Mayıs 2020 civarında gerçekleşmesi bekleniyor ve ödülün blok başına 6.25 BTC‘ye düşeceği söyleniyor. Bu tahmin, bir sonraki yarılanmaya kadar kaç bloğun çıkarılması gerektiğine ve her bloğun çıkarılması için geçecek süreye bağlıdır.

Geçmişte, Bitcoin yarılanmasının Bitcoin fiyatı üzerinde önemli bir etkisi oldu. Bunun önde gelen nedenlerinden biri arz ve talep teorisine işaret etmektedir. Daha az Bitcoin jetonu üretildikçe, bu jetonların değeri artar. Bitcoin’in kıtlığı daha sonra değere dönüşür ve fiyat artar. İlk yarılanma 2012‘de gerçekleşti. 2013‘te Bitcoin 1000 $ ‘a ulaştığında bir boğa koşusu artışı görüldü. Bu daha önce görülmemiş bir rakamdı. İkinci yarılanma 2016 yılında gerçekleşti ve Bitcoin tüm zamanların en yüksek seviyesi olan 20.000 dolara vurdu. Her ne kadar iki ani artış Bitcoin’in yarıdan sonra arttığını göstermek için yeterli kanıt olmasa da, büyük boğa koşmalarının zamanlaması dikkat çekmeye değer. Üçüncü yarılanma ise, Bitcoin ağının 630.000 blok numarasına ulaştığı 20 Mayıs 2020 civarında gerçekleşmesi bekleniyor.


Kripto Para Borsası Nedir?

Kripto para borsaları, bir kripto parayı diğer kripto paralarda ya da gerçek parayla değiştirmenize yarayan online platformlardır. Neyle alım satım yapıldığına göre, gerçek bir borsa gibi ya da bir ‘exchange’ noktası gibi çalışabilirler. Dört kategoriye ayırabiliriz:

Geleneksel Kripto Para Borsaları

Bu borsalar hisse alınıp satılan geleneksel borsalar gibidir. Mevcut market değerine göre kripto paralar alınıp satılır. Bu gibi yerler genellikle her işlemden belli oranda bir komisyon alırlar. Bazıları sadece kripto paralarla işlem yaparken bazı yerlerde Dolar ya da TL gibi para birimleri de geçmektedir.

Kripto Para Broker’ları

Bunlar ise havaalanlarında bir para birimini diğerine çevirbildiğiniz ‘exchange’ noktaları gibilerdir. Kripto paraların broker tarafından belirlenen bir fiyattan alınıp satılmasını sağlarlar. Yeni kullanıcılar için daha basit olduğu için en çok tercih edilen yöntemdir. Ancak normal borsalara göre daha yüksek komisyonlar ödenir.

Direkt Takas Platformları

Bu platformlar ise direkt olarak kullanıcılar arasında P2P mantığıyla takas yapılmasını sağlar. Buralarda sabit bir market değeri yoktur. Satıcılar kendi fiyatlarını belirlerler. Bu çok kullanışlı bir yöntem değildir. Ancak bazı bölgelerde tek yol bu olabilir. Bu gibi bir platform kullanıldığında güvenilir bir yer olduğundan emin olunmalıdır, ve fiyatların market değerinden çok uzak olmamasına dikkat edilmelidir.

Kripto Para Fonları

Fonlar profesyonel kişilerce yönetilen kripto para varlıklarıdır. Bu sayede insanlar buradan kripto para alabilirler. Ayrıca bu yöntem sayesinde direkt olarak kripto para sahibi olmadan da kripto paraya yatırım yapılabilir.

Kripto Para Nasıl Korunur?

Kripto paraların değerlerı arttıkça giderek daha çok insan kripto para sahibi olmaya başladı. Nasıl ki gerçek paralar cüzanlarda saklanıyorsa kripto paralara erişim için de cüzdanlar kullanılır. Peki dijital varlıklar olan kripto paralarınızı nasıl güvence altına alabilirsiniz? Olası saldırılardan korunmanın yolları nelerdir? İşte bazı yöntemler:

 • Çevrimdışı

   • Bitcoin depolamanın çevrimdışı yöntemine soğuk depolama adı verilir. Bu cüzdanlar internete bağlı değildir ve bu sebeple de hacker saldırılarına karşı koruma sağlarlar. Ancak bu cüzdanlara erişim daha zor olduğundan tavsiye edilen yöntem yine de online cüzdanlarda da bir miktar Bitcoin bulundurmaktır. Bu miktarı günlük kullanım için ayırıp daha büyük miktarları daha güvenli olan soğuk depolama yöntemiyle depolamak daha sağlıklı olacaktır. Bu yöntemi uygulamanın popüler bazı yolları kağıt cüzdanlar, USB bellek gibi cihazlar ve hardware cüzdanlardır.
 • Yedekleme

   • Olası bilgisayar problemlerine karşın cüzdanınızı sık sık yedeklemek en iyi önlemdir. Kötü bir durumda Bitcoin’lerinize ulaşmanızın tek yolu bu olabilir. Bütün wallet.dat dosyalarını yedekleyip bu yedekleri birçok yerde tutmak en sağlıklı yöntem olacaktır. Bu yedekleri bir şifreyle de koruyabilirsiniz.
 • Yazılım

   • Yazılımınızı güncel tutmanız da güvenlik için önemli bir adım olacaktır. Güncel olmayan bir yazılım üzerinde çalışan bir cüzdan hackerların saldırılarına daha açıktır. En güncel sistem daima daha güvenli bir altyapıya sahiptir. Bu yüzden cüzdan yazılımınızı olabildiğince güncel tutmanız güvenliğiniz için en iyisidir.
 • Şifreleme

  • Şifreleme algoritmaları kapsadığı sistemin güvenliğine bir katman daha ekler. Sadece doğru anahtara sahip birinin ulaşabileceği ekstra bir güvenlik önlemidir. Basit bir şifre bile kullanarak cüzdanınıza bir katman daha ekleyebilir ve daha güvenliğini artırabilirsiniz.

Kripto Para Nedir?

Kripto paralar, değerlerinde yakın zamanda gerçekleşen hızlı artışlarla tüm dikkatleri üzerlerine çektiler. Kripto paralar pekçokları tarafından finansal bir devrim olarak tanımlanıyor. Peki kripto para ne demek? Nasıl çalışırlar? En popüler kripto paralar hangileri?

Kısaca tanımlamak gerekirse kripto para güvenlik için kriptografidenyararlanan para birimine verilen addır. Bu ekstra güvenlik önlemi sayesinde kripto paraların sahtesini yapmak ya da çoğaltmak çok zordur. Ayrıca bu sayede bir merkeze bağlı olmayan kripto paralar devlet kontrolünde de değildirler.

Kripto paraların bu gizli yapısı onları aynı zamanda bazı yasa dışı aktiviteler için de bulunmaz nimet haline getirmiştir. Kara para aklamak ya da vergi kaçakçılığı için de kripto paralar kullanıldığı bilinmektedir.

Kripto paraların ilk ortaya çıkanı 2009’da Satoshi Nakamoto takma adını kullanan kişi ya da kişiler tarafından ortaya atılan Bitcoin’dir. Blockchain teknolojisine dayanan Bitcoin, değerini gittikçe artırarak dikkat çekmiştir. Blockchain sistemi sayesinde Bitcoin ilk çıktığından bu yana bütün işlemler bloklar halinde bir zincir olarak depolanmaktadır ve Bitcoin ağındaki her bilgisayar bu zincire erişime sahiptir. Bloklar arasında genel ve özel anahtarlarla sağlanan güvenlikten dolayı bu zincire dışarıdan müdahele edilmesi çok zordur. Bu da para alıp göndermek için güvenli bir ortam sağlar.

Kripto paraların sağladığı en büyük fayda para gönderme işlemlerininin minimum işlem ücretiyle yapılmasını sağlamalarıdır. Bu bankalardaki işlem ücretlerine karşı büyük bir kolaylık olarak ön plana çıkar.

Kripto paraların dayandığı blockchain teknolojisinin eksikleri de yok değil. Kripto paralar merkezi bir yerde depolanmadığı ve sanal oldukları için, olası bir sistem çokmesinde çok miktarda para kaybolabilmektedir. Kripto para değerleri arz talep ilkesine göre belirlendiği için de değerlerde çok ani ve ön görülemez oynamalar olabilmektedir.  

Bitcoin’in değeri arttıkça blockchain teknolojisinden yararlanan başka kripto paralar da ortaya çıkmaya başladı. Yakın zamandaki popüler kripto paralardan bazıları şu şekildedir:

Kripto paraların birçok faydası vardır. Sağladıkları en büyük fayda para gönderme işlemlerininin minimum işlem ücretiyle yapılmasını sağlamalarıdır. Bankalardaki işlem ücretlerine karşı bu büyük bir kolaylıktır.