AML (Anti Money Laundering) Nedir?

Kara para aklamanın önlenmesi (AML), suçluların yasadışı yollardan para kazanmasını veya yasadışı fonları taşımasını önlemek için yürürlüğe konan yasalar ve düzenlemeler için kapsamlı bir terimdir. Birçok yasadışı faaliyet AML yasaları tarafından hedeflenirken, en önemlilerinden bazıları vergi kaçakçılığı, kamu yolsuzluğu ve piyasa manipülasyonu gibi yöntemlerle piyasa manipülasyonudur.

Birçok devlet kurumu AML gerekliliklerinin belirlenmesinde rol oynamaktadır. ABD’de, Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu (SEC) ve Emtia Vadeli İşlemler Ticaret Komisyonu (CFTC) gibi ajanslar, broker satıcıları için genel bilgi ve kaynaklar gibi vadeli işlem komisyoncularının AML standartlarını belirlemelerini sağlar.

Polis ve diğer yasal kuvvetler tarafından kara para aklama araştırmaları genellikle tutarsızlıklar veya şüpheli faaliyetler için mali kayıtların incelenmesini içerir. Bugünün düzenleyici ortamında, hemen hemen her önemli finansal işlem hakkında kapsamlı kayıtlar tutulmaktadır. Polis, herhangi bir suç işlediğinde, suçluları yakalamak için suçluların finansal kayıtlarına ulaşmaktansa kendilerine göre faydalı bir kaç method kullanmayı tercih ediyorlar.

Soygun, zimmete para geçirme veya hırsızlık durumlarında, yasal kuvvetler, kara para aklama soruşturması sırasında ortaya çıkarılan fonları veya mülkü sıklıkla suç mağdurlarına iade edebilir. Örneğin, bir ajans, zimmetine para geçirmekten sorumlu bir suçlunun parayı bulması durumunda, bu işlemleri yapan tüm kişilerin finansal geçmişine ulaşabilir.

“KYC” olarak bilinen (Know Your Customer), yatırım danışmanlarının müşterilerinin risk toleransı, yatırım bilgisi ve finansal durumu hakkında ayrıntılı bilgi sahibi olmasını sağlayan yatırım endüstrisinde yer alan standart bir formdur. KYC formları, hem müşteriler hem de yatırım danışmanları için bir koruma sağlar. Müşteriler, yatırım danışmanlarının kişisel durumlarına en uygun yatırımları biliyor olmaları dolayısıyla bir koruma altındadır. Yatırım danışmanları ise müşterilerinin portföyüne neleri ekleyebileceklerini ve neleri ekleyemeyeceklerini bildikleri için bir koruma altındadır.

AML( Anti Money Laundering) ve KYC (Know Your Customer) arasındaki fark , bankacılıkta KYC, hizmet vermeden önce kurumların müşterilerinin kimliklerini doğrulamak için alması gereken süreçtir. AML çok daha geniş bir düzeyde faaliyet göstermektedir ve kurumların kara para aklama, terörizmin finansmanı ve diğer mali suçları önlemek ve bunlarla mücadele etmek için aldığı tedbirlerdir. Bankalar güvenli finansal kurumları korumak için AML / KYC uyumluluğunu kullanır.

AML, aynı zamanda kripto para birimi alanı ile de ilgilidir. Birçok kripto para borsası, finansal kurumlar kripto para piyasasına daha fazla odaklanmaya başladığı için kara para aklama yasalarına uymaya yönelik uyumlu çabalar göstermiştir. Yine de, kripto alanı içinde KYC ve AML gereksinimlerine karşı bazı uyumsuz noktalar vardır. Çünkü eleştirmenler bu tür işlemlerin gizliliklerini azalttığını ve merkezi kişisel veritabanlarına hassas veriler yerleştirerek merkeziyetçiliğin yararlarını geçersiz kıldığını iddia ediyorlar. Ancak taraflar, yine de kullanıcı gizliliğini sağlarken yasal gereklilikleri karşılayacak çözümler geliştirilebileceğini savunurlar.

Kripto Para Borsası Nedir?

Kripto para borsaları, bir kripto parayı diğer kripto paralarda ya da gerçek parayla değiştirmenize yarayan online platformlardır. Neyle alım satım yapıldığına göre, gerçek bir borsa gibi ya da bir ‘exchange’ noktası gibi çalışabilirler. Dört kategoriye ayırabiliriz:

Geleneksel Kripto Para Borsaları

Bu borsalar hisse alınıp satılan geleneksel borsalar gibidir. Mevcut market değerine göre kripto paralar alınıp satılır. Bu gibi yerler genellikle her işlemden belli oranda bir komisyon alırlar. Bazıları sadece kripto paralarla işlem yaparken bazı yerlerde Dolar ya da TL gibi para birimleri de geçmektedir.

Kripto Para Broker’ları

Bunlar ise havaalanlarında bir para birimini diğerine çevirbildiğiniz ‘exchange’ noktaları gibilerdir. Kripto paraların broker tarafından belirlenen bir fiyattan alınıp satılmasını sağlarlar. Yeni kullanıcılar için daha basit olduğu için en çok tercih edilen yöntemdir. Ancak normal borsalara göre daha yüksek komisyonlar ödenir.

Direkt Takas Platformları

Bu platformlar ise direkt olarak kullanıcılar arasında P2P mantığıyla takas yapılmasını sağlar. Buralarda sabit bir market değeri yoktur. Satıcılar kendi fiyatlarını belirlerler. Bu çok kullanışlı bir yöntem değildir. Ancak bazı bölgelerde tek yol bu olabilir. Bu gibi bir platform kullanıldığında güvenilir bir yer olduğundan emin olunmalıdır, ve fiyatların market değerinden çok uzak olmamasına dikkat edilmelidir.

Kripto Para Fonları

Fonlar profesyonel kişilerce yönetilen kripto para varlıklarıdır. Bu sayede insanlar buradan kripto para alabilirler. Ayrıca bu yöntem sayesinde direkt olarak kripto para sahibi olmadan da kripto paraya yatırım yapılabilir.