IOTA Nedir?

IOTA, IoT (Internet of Things) alışverişlerinde kullanılmak üzere yakın zamanda ortaya çıkan bir kripto para birimidir. IOTA kısa zamanda en çok işlem gören kripto paralardan biri olmayı başarmıştır.

IOTA’nın kurucularından biri olan David Sonstebo’nun yazdığı bir yazıda belirttiğine göre IOTA’nın amacı IoT’ye bağlı cihazlar arasında veri alış-verişini kolaylaştırmak için bir blok zinciri oluşturmak. Bunun da sensörlere sahip elektronik aletlerin birbirleriyle uyum içinde çalışmasını sağlayabileceğine inanıyordu.

Ancak IOTA alıştığımız blockchain teknolojisini kullanmıyor. Adı Tangle olan yeni bir sistemi kullanıyor. Tangle’ın en büyük farklarından biri madencilere ihtiyaç duyulmaması. Bu sayede Bitcoin’in yaşadığı bazı sorunların önüne geçilmiş oluyor. Ayrıca ağın büyüme hızı da ağdaki cihaz sayısıyla doğru orantılı olarak artıyor.

Ayrıca IOTA’da Bitcoin’den alışık olduğumuz işlem ücretleri de yok.  IOTA sensörlere sahip cihazlar arasındaki alışverişi basitleştirmeyi ve hızlandırmayı hedefliyor. Örneğin telefonunuza süt kutunuzdaki barkodu okutup IOTA ile ödeyerek otomatik olarak sipariş verebilirsiniz. Bu yüksek işlem ücretleri ve gecikmelerden dolayı Bitcoin’le mümkün olmayan bir özellik.

IoT (Internet of Things) henüz gelişmekte olan bir teknoloji olduğu için IOTA’nın da potansiyel kullanım alanlarını düşünmek zor. Ancak hala Tangle sisteminde bazı güvenlik açıkları da yok değil. Bu sorunlar çözüldüğünde ve etrafımız daha çok sensöre sahip cihazlarla doldukça IOTA’nın da kullanım alanlarının artacağını tahmin edebiliriz. Ancak ileride IoT ağındaki Amazon gibi büyük oyuncuların da kendi para birimlerini çıkarmaları IOTA’ya çelme takabilir.

Kripto Para Nedir?

Kripto paralar, değerlerinde yakın zamanda gerçekleşen hızlı artışlarla tüm dikkatleri üzerlerine çektiler. Kripto paralar pekçokları tarafından finansal bir devrim olarak tanımlanıyor. Peki kripto para ne demek? Nasıl çalışırlar? En popüler kripto paralar hangileri?

Kısaca tanımlamak gerekirse kripto para güvenlik için kriptografidenyararlanan para birimine verilen addır. Bu ekstra güvenlik önlemi sayesinde kripto paraların sahtesini yapmak ya da çoğaltmak çok zordur. Ayrıca bu sayede bir merkeze bağlı olmayan kripto paralar devlet kontrolünde de değildirler.

Kripto paraların bu gizli yapısı onları aynı zamanda bazı yasa dışı aktiviteler için de bulunmaz nimet haline getirmiştir. Kara para aklamak ya da vergi kaçakçılığı için de kripto paralar kullanıldığı bilinmektedir.

Kripto paraların ilk ortaya çıkanı 2009’da Satoshi Nakamoto takma adını kullanan kişi ya da kişiler tarafından ortaya atılan Bitcoin’dir. Blockchain teknolojisine dayanan Bitcoin, değerini gittikçe artırarak dikkat çekmiştir. Blockchain sistemi sayesinde Bitcoin ilk çıktığından bu yana bütün işlemler bloklar halinde bir zincir olarak depolanmaktadır ve Bitcoin ağındaki her bilgisayar bu zincire erişime sahiptir. Bloklar arasında genel ve özel anahtarlarla sağlanan güvenlikten dolayı bu zincire dışarıdan müdahele edilmesi çok zordur. Bu da para alıp göndermek için güvenli bir ortam sağlar.

Kripto paraların sağladığı en büyük fayda para gönderme işlemlerininin minimum işlem ücretiyle yapılmasını sağlamalarıdır. Bu bankalardaki işlem ücretlerine karşı büyük bir kolaylık olarak ön plana çıkar.

Kripto paraların dayandığı blockchain teknolojisinin eksikleri de yok değil. Kripto paralar merkezi bir yerde depolanmadığı ve sanal oldukları için, olası bir sistem çokmesinde çok miktarda para kaybolabilmektedir. Kripto para değerleri arz talep ilkesine göre belirlendiği için de değerlerde çok ani ve ön görülemez oynamalar olabilmektedir.  

Bitcoin’in değeri arttıkça blockchain teknolojisinden yararlanan başka kripto paralar da ortaya çıkmaya başladı. Yakın zamandaki popüler kripto paralardan bazıları şu şekildedir:

Kripto paraların birçok faydası vardır. Sağladıkları en büyük fayda para gönderme işlemlerininin minimum işlem ücretiyle yapılmasını sağlamalarıdır. Bankalardaki işlem ücretlerine karşı bu büyük bir kolaylıktır.