ICO ve IEO Arasındaki Fark Nelerdir?


ICO’lar ve IEO’lar, büyük bir yatırımcı grubuna jetonlar sunan kitle fonlama biçimidir. Geleneksel bağış toplama amacıyla büyük miktarda sermaye sağlamak için az sayıda kullanıcıya sahiptir.

-Ancak hem ICO’lar hem de IEO’lar çok sayıda insandan büyük miktarda para toplamaya odaklanır. 2017 ICO çılgınlığı sırasında, ICO geleneksel bağış toplama yöntemlerini önleyerek eşi görülmemiş miktarda para topladı.

-Sınırsız erişim, muazzam talep ve büyük getiriler olasılığı ICO özelliklerine atfedilir. ICO’lar gerçekten de para toplama prosedürünü değiştirmediler, buna bağlı olarak etraflarındaki heyecan kısa sürdü.

ICO patlaması her türlü ahlaksızlık barındıran iş türlerine açık bir platform haline geldi. Bunlar arasında son teslim tarihlerini karşılayamayan veya vaat edilen ürünleri üretemeyen sahtekarlık, dolandırıcılık ve olgunlaşmamış işlemler artmaya başladı.

-Bu, ICO’ların yasal olarak çökmesine neden olan yasal sorunlara yol açtı. SEC (Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu) gibi düzenleyici otoriteler ICO’ya karşı baskı yapmaya başladı. ICO “dönemi”, korkunç bir sona doğru ilerlemeye başladı.

ICO (jetonu ihraç eden kişinin) web sitesinde yürütülürken, IEO kripto değişim platformunda bir yürüülür.

ICO bağış toplama işlemi için pazarlama bütçesi önemli ölçüde yüksektir ve halkın dikkatini çekmek adına daha fazla kaynak gerektirmektedir. IEO ise, değişim başlangıçlarının jetonlarını pazarlamaktan sorumlu olduğu için pazarlama bütçesi oldukça düşüktür.

-Herkes (yasal olduğu sürece) ICO ile işlem yapabilir ve tarama gerekli değildir. Ancak, IEO ile borsa platformunda para toplama aşamasına geçmeden önce işlemi tarar.

IEO’da, IEO‘nun gerçekleştiği sistem, işlem yapan şirket ile katkıda bulunanlar arasında aracı görevi görür. ICO’da ise, proje geliştiricileri kitle aracısı olarak hareket eder.

IEO Nedir?

IEO, bir borsada yürütülen bir bağış toplama etkinliğidir. İşlemlerin gerçekleşmesi için popüler bir kripto değişim platformu işlevine sahip olması gerekir. Geliştiricinin, projenin jetonlarını kullanılır hale getirmesi ve bunları takasa göndererek, jetonları bireysel katılımcılara satacaktır. Bu nedenle, IEO’daki katılımcıların IEO’nun yürütülmekte olduğu borsada bir hesabı olması gerekir. Borsaya eriştikten sonra, katkıda bulunanlar tokenleri doğrudan değişim cüzdanlarından para ile satın almaya devam edebilirler.

ICO, yeni blockchain projelerine katılmak isteyen bireyler için son derece yüksek riskli bir ortamdı. Ancak, IEO’lar ile işler biraz farklılaştı. Yeni başlayanlar için IEO’lara katılmak son derece kolaydır. Bir kullanıcının yalnızca hesabındaki bazı paralarla birlikte borsada bir hesabı olması yeterlidir. Katılım sadece projenin arkasında yüksek derecede güven sunan borsa platformunda gerçekleşir. Finansman isteyen girişimler için, borsaların kullanıcı tabanına dokunmak, dış pazarlama çabalarını azaltır ve yalnızca ürün geliştirmeye odaklanmalarını sağlar.

ICO’ya Nasıl Girilir?

Her gun yüksek bir hızda büyümeye devam ettikçe ICO’lar ve kripto paralara olan ilgi de katlanarak artıyor ve uzmanların bile geleceğini tahmin edemediği bir hal almış durumdalar. Peki bir ICO’da yer almak için ne yapmanız gerek? Bunun için öncelikle ICO’nun ne demek olduğunu tekrar edelim.

ICO Nedir?

ICO, Initial Coin Offering’in kısaltması olarak kullanılır. Bu günlerde yeni girişimler blockchain teknolojisinden faydalanarak kendi coinlerini çıkartabilirler. Bu coinler de Bitcoin ya da Ether gibi farklı para birimleriyle alınıp satılabilirler. Girişimlerin kendi coinlerini çıkarmaktaki amaçları projeleri için kaynak oluşturmaktır. Bu sayede bu coinlerin de değerinin artması planlanır. Bu coinleri alan yatırımcıların da amacı bu coinlerin değeri artınca kar elde etmektir. Bu coinler, ya da diğer adıyla tokanlara olan ilgi arttıkça değerleri de artar çünkü tokenlar belirli bir miktarda vardır.

ICO’ları kısaca böyle özetleyebiliriz. Peki bir ICO’da yer almak için ne yapmanız gerek?

1) Ethereum Wallet’ı oluşturun

ICO’ların büyük çoğunluğu Ethereum üzerinden yapılmaktadır. Bu yüzden de ilk olarak bir Ethereum Wallet’ı oluşturmanız gerekmektedir. Bu iş için pek çok program vardır ancak hepsi ERC-20 tokenlarını desteklemez ve sizin de buna ihtiyacınız olduğu için uygun bazı programlar şunlardır:

Bunların ikisini de kullanabilirsiniz ama burada MyEtherWaller üzerinden anlatacağız.

  • Öncelikle myetherwallet.com adresine gidip yeni bir cüzdan yaratıyoruz.
  • Akılda kalıcı ve güvenli bir şifre yarattıktan sonra formu doldurup işlemi tamamlıyoruz.
  • Daha sonra karşımıza Keystore File çıkacak. Bunu bilgisayara kaydediyoruz. Bilgisyarınız yerine bir flash belleğe kaydetmek daha güvenli olacaktır.
  • Sonraki ekranda karşınıza private key’iniz çıkacak. Private key’i asla kaybetmemeniz gerekmektedir. Bilgisayarınızda güvenli bir yere kaydedin ya da bir kağıda yazın. Eğer bunu kaybedersiniz daha sonra size hatırlatacak ‘Şifremi unuttum’ gibi bir sistem yoktur. O yüzden bu aşama çok önemli.
  • Daha sonra cüzdanınıza nasıl erişmek istediğinizi soran bir ekran gelecek. En basiti burada private key seçeneğini seçip bir önceki ekranda çıkan key’i yazmak.
  • Artık Ethereum Wallet’ınız kullanıma hazır. Ether alıp satmaya başlayabilirsiniz.

2) Ether alın

Birçok ICO’dan token almak için Ether’a ihtiyaç vardır. Cüzdanınıza Ether eklemenin de en kısa yolu para ya da BTC karşılığı bir borsadan Ether almaktır. Bu borsalardan bazıları Coinbase, Kraken, ya da Bittrex olarak sayılabilir.

3) ICO’ya Ether yollayın

Bu ilk iki adımı tamamladıktan sonra ICO’ya girmeye hazırsınız. Yapmanız gereken tek şey ICO’nun sitesine girmeniz. Ancak burada ICO’nun bir dolandırıcılı denemesi olmadığına emin olmanız çok önemli. Bunun için de ICO’nun whitepaper’ını okumanız yapmanız gereken en önemli şey.

Ether gönderdikten sonra ICO ekibi sizinle iletişime geçip size gerekli bilgileri verecektir. Bu genellikle web sitelerinde yazar.

White Paper Nedir?

White Paper, bir şirket ya da kar amacı gütmeyen bir kuruluş tarafından yayınlanan, sundukları bir servisin faydalarından bahseden informal bir belgedir. Amaçları potansiyel müşteri ya da yatırımcıları çekmektir. Bir kullanma kılavuzu gibi kullanılmaktan çok bir reklam, tanıtım aracı gibidir.

Bir White Paper’ın amacı bir ürün ya da servis hakkında potansiyel alıcılarda pozitif bir izlenim bırakmak için yazılır. Daha çok şirketler arası ilişkilerde kullanılan White Paper’lar, yakın zamanda ICO’ların artmasıyla da gündeme gelmiştir.

ICO’lar (Initial Coin Offering) yeni bir kripto para girişimine fon sağlamak amacıyla yürütülen kitle fonlama kampanyalarıdır. Yatırımcı olarak para verenleren ise çıkacak olan kripto paradan bir miktar verilir. Bu paranın daha sonra değer kazanması halinde ise yatırımcılar kar etmiş olurlar.

Henüz yasal düzenlemeler tam oturmadığı için ICO’lar dolandırıcıların da sıkça kullandığı bir yöntem haline gelmiştir. Bu tip olaylara karşı da bir yatırımcının yapabileceği en doğru şey o ICO’nun White Paper’ını okumaktır. Bir ICO’nun amaçları, nasıl bir problemi çözmeye çalıştığı ve diğer her şey bu belgede anlatılmaktadır. Eğer bu belge yeterli bulunursa o zaman o ICO’ya yatırım yapmaya karar verilebilir.

ICO Nedir?

ICO, (Initial Coin Offering) yeni bir kripto para girişimi için fon oluşturmanın henüz regule edilmeyen bir yöntemidir. Yeni girişimler tarafından kullanılmasındaki asıl amaç bankalardaki masraflı süreçten kaçmaktır. ICO’da maddi yardımda bulunan destekçilere o kripto paradan da bir miktar verilir.

Bir kripto para girişimi ICO yoluyla para toplamak istediğinde öncelikle ‘whitepaper’ denen, girişimin amaçlarının ve bu amaçlara nasıl ulaşılacağının anlatıldığı bir rapor hazırlamalıdır. Yatırımcılar bu raporu okuduktan sonra dağıtılan kripto paranın bir kısmını para ya da diğer kripto para birimleri karşılığında alırlar. Eğer toplanan toplam para miktarı whitepaper’da belirtilen minimum gereken miktara ulaşmazsa ICO başarısız sayılır ve tüm para sahiplerine iade edilir. Yeteri kadar para toplandığı takdirde ise planlanan süreç başlamış olur.

Yatırımcıları ICO’lara para yatırmaya iten asıl etken bu kripto paranın ileride değer kazanması halinde yatırımlarından kar elde etme ihtimalidir. ICO’ları bildiğimiz crowdfund’lardan (kitlesel fonlama) ayıran da bu potansiyel getiri ihtimalidir. Crowdfund’larda destekçiler bir bağışçı olarak destek verirken ICO’larda bir yatırımcı olarak destek verirler.

ICO’LAR GÜVENİLİR MI?

Etrafta başarılı olmuş ICO girişimleri olsa da bir ICO’ya para yatırırken dikkatli olmak gerekiyor, çünkü ICO aynı zamanda kötüye kullanılabilecek bir sistem. Yüksek vaatler verip insanları dolandıran ICO’lar da yok değil. Buralara yatırılan paralar bir daha geri dönmemek üzere kayboluyor. Bu gibi durumların önüne geçmek için Çin Merkez Bankası Eylül 2017’de ICO’ları tamamen yasakladılar. Bu hamle aynı zamanda kripto paralara gelebilecek çeşitli regülasyonların da bir habercisi olarak görüldü ve Bitcoin ve benzeri kripto paraların değerlerinin düşmesine yol açtı.