ICO’ya Nasıl Girilir?

Her gun yüksek bir hızda büyümeye devam ettikçe ICO’lar ve kripto paralara olan ilgi de katlanarak artıyor ve uzmanların bile geleceğini tahmin edemediği bir hal almış durumdalar. Peki bir ICO’da yer almak için ne yapmanız gerek? Bunun için öncelikle ICO’nun ne demek olduğunu tekrar edelim.

ICO Nedir?

ICO, Initial Coin Offering’in kısaltması olarak kullanılır. Bu günlerde yeni girişimler blockchain teknolojisinden faydalanarak kendi coinlerini çıkartabilirler. Bu coinler de Bitcoin ya da Ether gibi farklı para birimleriyle alınıp satılabilirler. Girişimlerin kendi coinlerini çıkarmaktaki amaçları projeleri için kaynak oluşturmaktır. Bu sayede bu coinlerin de değerinin artması planlanır. Bu coinleri alan yatırımcıların da amacı bu coinlerin değeri artınca kar elde etmektir. Bu coinler, ya da diğer adıyla tokanlara olan ilgi arttıkça değerleri de artar çünkü tokenlar belirli bir miktarda vardır.

ICO’ları kısaca böyle özetleyebiliriz. Peki bir ICO’da yer almak için ne yapmanız gerek?

1) Ethereum Wallet’ı oluşturun

ICO’ların büyük çoğunluğu Ethereum üzerinden yapılmaktadır. Bu yüzden de ilk olarak bir Ethereum Wallet’ı oluşturmanız gerekmektedir. Bu iş için pek çok program vardır ancak hepsi ERC-20 tokenlarını desteklemez ve sizin de buna ihtiyacınız olduğu için uygun bazı programlar şunlardır:

Bunların ikisini de kullanabilirsiniz ama burada MyEtherWaller üzerinden anlatacağız.

 • Öncelikle myetherwallet.com adresine gidip yeni bir cüzdan yaratıyoruz.
 • Akılda kalıcı ve güvenli bir şifre yarattıktan sonra formu doldurup işlemi tamamlıyoruz.
 • Daha sonra karşımıza Keystore File çıkacak. Bunu bilgisayara kaydediyoruz. Bilgisyarınız yerine bir flash belleğe kaydetmek daha güvenli olacaktır.
 • Sonraki ekranda karşınıza private key’iniz çıkacak. Private key’i asla kaybetmemeniz gerekmektedir. Bilgisayarınızda güvenli bir yere kaydedin ya da bir kağıda yazın. Eğer bunu kaybedersiniz daha sonra size hatırlatacak ‘Şifremi unuttum’ gibi bir sistem yoktur. O yüzden bu aşama çok önemli.
 • Daha sonra cüzdanınıza nasıl erişmek istediğinizi soran bir ekran gelecek. En basiti burada private key seçeneğini seçip bir önceki ekranda çıkan key’i yazmak.
 • Artık Ethereum Wallet’ınız kullanıma hazır. Ether alıp satmaya başlayabilirsiniz.

2) Ether alın

Birçok ICO’dan token almak için Ether’a ihtiyaç vardır. Cüzdanınıza Ether eklemenin de en kısa yolu para ya da BTC karşılığı bir borsadan Ether almaktır. Bu borsalardan bazıları Coinbase, Kraken, ya da Bittrex olarak sayılabilir.

3) ICO’ya Ether yollayın

Bu ilk iki adımı tamamladıktan sonra ICO’ya girmeye hazırsınız. Yapmanız gereken tek şey ICO’nun sitesine girmeniz. Ancak burada ICO’nun bir dolandırıcılı denemesi olmadığına emin olmanız çok önemli. Bunun için de ICO’nun whitepaper’ını okumanız yapmanız gereken en önemli şey.

Ether gönderdikten sonra ICO ekibi sizinle iletişime geçip size gerekli bilgileri verecektir. Bu genellikle web sitelerinde yazar.

Ether Grafiği

Ether grafiğinde günlük olarak Ether Dolar paritesini görebilirsiniz. Dilerseniz grafiğin üst kısmındaki ayarlardan grafik süresini değiştirebilirsiniz.


Ether Madenciliği Nasıl Yapılır?

Ethereum blok zincirinin dijital para birimi olan Ether (ETH) kısa zamanda en büyük kripto paralardan biri olmayı başardı. Ether internet üzerinden para karşılığı alınabildiği gibi bilgisayarınızı kullanarak Ether madenciliği de yapmak mümkün. Bu Bitcoin’de de olduğu gibi proof-of-work prensibine dayanır. İşlemleri onaylayıp zincire yeni bloklar eklenmesini sağlayan bu madencilik işi sonrası madenciler de Ether’le ödüllendirilir. Ortalama her 12 saniyede bir blok yaratılır.

Bitcoin madencileri o iş için özel olarak yapılan ASIC cihazlarını kullanabilirler. Ancak Ether kasıtlı olarak ASIC’lerle uyumsuz hale getirilmiştir. Zorunlu olara bilgisayar gücü ve hafızasına ihtiyaç duyulur. Ether madenciliği yapmanın çeşitli yolları vardır:

 • Ether madenciliği yapmanın en kolay yolu bulut servislerini kullanmak. Bu metodla kullanıcılar servis sağlayıcılarla anlaşarak sanal olarak madencilik yapabilirler. Bu kontratlar genellikle 1 yıl gibi uzun süreler için yapılmaktadır. Bitcoin’de olduğu gibi, Ether’de de madenciliğin zorluğu marketin durumuna göre artıp azalabilmektedir.
 • Bulut servisleriyle anlaşabildiğiniz gibi kendi bilgisayarınızı da madencilik için kullanabilirsiniz. Yapmanız gereken ilk şey bedava bir cüzdan yazılımı yüklemek. Bu cüzdan sizin Ether alıp yollamak için kullandığınız hesabınız da olacak aynı zamanda. Madencilikten kazandığınız ödüller de buraya giderler.
  • Ardından yapmanız gereken de Geth adı verilen bir program yüklemek. Bu sayede Ethereum ağıyla kendi bilgisayarınızın konuşmasını sağlayabilirsiniz. Bir blok oluştuğunda Geth vasıtasıyla sizin bilgisayarınız da haberdar olacak ve blockchain’in kendisindeki kopyayı güncelleyecektir.
  • Bu adımın ardından da asıl madencilik işlemini başlatacak bir programa ihtiyacınız olacak. Ethminer adı verilen bu program sayesinde madenciliğe başlayabilirsiniz.

Kripto Para Nedir?

Kripto paralar, değerlerinde yakın zamanda gerçekleşen hızlı artışlarla tüm dikkatleri üzerlerine çektiler. Kripto paralar pekçokları tarafından finansal bir devrim olarak tanımlanıyor. Peki kripto para ne demek? Nasıl çalışırlar? En popüler kripto paralar hangileri?

Kısaca tanımlamak gerekirse kripto para güvenlik için kriptografidenyararlanan para birimine verilen addır. Bu ekstra güvenlik önlemi sayesinde kripto paraların sahtesini yapmak ya da çoğaltmak çok zordur. Ayrıca bu sayede bir merkeze bağlı olmayan kripto paralar devlet kontrolünde de değildirler.

Kripto paraların bu gizli yapısı onları aynı zamanda bazı yasa dışı aktiviteler için de bulunmaz nimet haline getirmiştir. Kara para aklamak ya da vergi kaçakçılığı için de kripto paralar kullanıldığı bilinmektedir.

Kripto paraların ilk ortaya çıkanı 2009’da Satoshi Nakamoto takma adını kullanan kişi ya da kişiler tarafından ortaya atılan Bitcoin’dir. Blockchain teknolojisine dayanan Bitcoin, değerini gittikçe artırarak dikkat çekmiştir. Blockchain sistemi sayesinde Bitcoin ilk çıktığından bu yana bütün işlemler bloklar halinde bir zincir olarak depolanmaktadır ve Bitcoin ağındaki her bilgisayar bu zincire erişime sahiptir. Bloklar arasında genel ve özel anahtarlarla sağlanan güvenlikten dolayı bu zincire dışarıdan müdahele edilmesi çok zordur. Bu da para alıp göndermek için güvenli bir ortam sağlar.

Kripto paraların sağladığı en büyük fayda para gönderme işlemlerininin minimum işlem ücretiyle yapılmasını sağlamalarıdır. Bu bankalardaki işlem ücretlerine karşı büyük bir kolaylık olarak ön plana çıkar.

Kripto paraların dayandığı blockchain teknolojisinin eksikleri de yok değil. Kripto paralar merkezi bir yerde depolanmadığı ve sanal oldukları için, olası bir sistem çokmesinde çok miktarda para kaybolabilmektedir. Kripto para değerleri arz talep ilkesine göre belirlendiği için de değerlerde çok ani ve ön görülemez oynamalar olabilmektedir.  

Bitcoin’in değeri arttıkça blockchain teknolojisinden yararlanan başka kripto paralar da ortaya çıkmaya başladı. Yakın zamandaki popüler kripto paralardan bazıları şu şekildedir:

Kripto paraların birçok faydası vardır. Sağladıkları en büyük fayda para gönderme işlemlerininin minimum işlem ücretiyle yapılmasını sağlamalarıdır. Bankalardaki işlem ücretlerine karşı bu büyük bir kolaylıktır.

Ethereum Nedir?

Ethereum, 2015 yılında oluşturulan merkezsiz bir yazılım platformudur. Dapp’ların sorunsuzca inşası ve çalıştırılması için bir ortam sağlar. Aynı zamanda da bir programlama dilidir. Blockchain üzerinden çalışır. Çok sayıda potansiyel uygulama alanı vardır.

Ethereum’daki uygulamalar onun kendine özel kripto para birimi Ether üzerinden çalışır. Bitcoin gibi bir kripto para birimi olan Ether’in asıl kullanım amaçları arasında diğer kripto para birimleri gibi takas işlerinde kullanılması ve Ethereum sistemi içerisinde uygulamaları çalıştırmak vardır. Ethereum ortamındaki en büyük projelerden biri Microsoft ortaklığıyla yapılan blockchain geliştiricileri için kolay bir ortam sağlamayı amaçlayan EBaaS projesidir.

Ethereum al sat işlemleri için bitlo.com’u kullanabilirsiniz.

Ether Nedir?

Son zamanlarda artan popülerlikleriyle birlikte tüm gözler kripto para dünyasında ve Bitcoin’in öncülüğündeki bu dünyada Ether ve Ethereum adları da sıkça duyuluyor. Peki Ether ve Ethereum arasındaki fark nedir? Ne anlam ifade ederler?

Ether

Etherum’da çok büyük miktarlarda hesaplama gücü insanların kullanımına sunuluyor ve bu elbette bedava değil. Etherum kimsenin sahibi olduğu bir sistem de değil aynı zamanda. Ödeme konusunda da devreye Ether denilen dijital para birimi giriyor. Ancak tam olarak para demek doğru olmaz. Daha çok Ethereum ağındaki uygulamaların çalışması için yakıt gibi düşünebiliriz.

Ethereum sistemindeki bir uygulama çalışırken enerjiye, hesaplama gücüne ihtiyacı var ve bu gücü almak için de Ether harcanıyor.

Ether’in diğer kripto paralardan da bazı farkları var. Uygulamanın gerektirdiği güç arttıkça gereken Ether miktarı da artıyor. Aynı zamanda çoğu kripto paranın aksine Ether’de herhangi bir toplam coin limiti de yok. Bu sayede dolaşımda olan Ether miktarı zaman ilerledikçe hiçbir sınır olmadan artabilir.

Ethereum

Kısaca anlatmak gerekirse Ethereum birçok kripto paranın dayandığı blockchain teknolojisini kullanarak uygulamalar geliştirmeye yarayan bir ortam. Blockchain’in temel faydalarından biri olan merkezsizlik ilkesinden yararlanma çabalarının sonuçkarından biri Ethereum. Ethereum’da da ağa bağlı olan tüm bilgisayarlar bir programın parçaları halinde çalışarak problemi çözmeyi hedeflerler. Büyük servis sağlayıcı şirketler tarafından sağlanan bulut ve sunucu hizmetlerinden kaçmanın etkili bir yoludur.

Ana fikir ağa bağlı bu bilgisayarların birleşip tek bir bilgisayar gibi çalışması, böylece insanların daha yüksek miktarlarda bilgisayar gücüne erişimleri olabiliyor. Bilgiler tek bir yerde toplanmadığı için de dışarıdan yapılan bir saldırıda bilgilerin açığa çıkma olasılığı oldukça düşük oluyor.

 

DAO Nedir?

Dijital para birimlerinin en önemli özellikleri merkezsiz olmaları. Bu sayede bir devlet ya da banka gibi tek bir kuruluşa bağlı olmaktan kurtuluyorlar. Bunun yerine kripto paralar ağdaki her bilgisayarın devamlılığını ve güvenliğini sağladığı bir blok zinciri üzerinden işlem görüyorlar. Bu sayede normal para birimlerinin ulaşamadıkları bir güvenlik seviyesine ulaşabiliyorlar. Bu fikirden yola çıkarak, bir grup geliştirici 2016 yılında merkezsiz bir otonom organizasyon olarak DAO (Decentralized Autonomous Organization) fikrini ortaya attılar.

DAO, bir merkezi yani alışılmış bir yönetim kadrosu olmayan açık kaynak koduna dayalı bir yatırım fonu olarak ortaya çıktı. Ethereum ağına bağlı olan DAO aynı zamanda herhangi bir ülkenin de himayesinde değildir.

Geliştiriciler bu sayede karar verme yetkisini otonom bir sisteme vererek olası insan kaynaklı hataların önüne geçmeyi hedefliyorlardı. Ether’le desteklenen DAO, yatırımcıların Dünya’nın her yerinden anonim olarak para göndermelerini amaçlıyor. Ardından da gönderdikleri parayla orantılı olarak da bu yatırımcıların gelecekteki projelere oy vermelerini sağlayan coinler veriliyor.

Nisan 2016’da çıkan DAO kısa zamanda popülerliğini artırdı ve 150 milyon dolarlık destek aldı. Bu o zaman kadarki en büyük kitle fonlama etkinliğiydi.
İlk çıktığında piyasadaki Ether’lerin büyük bir oranı DAO’da bulunuyordu. Aynı zamanlarda, DAO’daki olası güvenlik açıklarını ortaya çıkaran bir makale yayınlandı. Bu da yatırımcıları şüpheye düşürdü.
Daha sonrasında bazı hackerlar bu açıklara saldırdılar ve 3.6 milyon Ether’e erişim sağladılar. Bu o zamanki değeriyle 50 milyon Dolar’a eşdeğerdi. Bu gelişmeler bazı yatırımcıların DAO’ya olan inançlarını kaybetmesine yol açtı.
Şu anda ise DAO’nun geleceği belirsiz. İlk günlerine dönmesi zor gözükse de ilgi hala bitmiş değil. Güvenlik ve yasallık konularında bazı soru işaretleri olsa da bazı analistler gelecekte bu gibi organizasyonların geleneksel yapıların yerine geçebileceğini iddia ediyor.