Decentralized Application (DApp) Nedir?

DApp ,merkezi olmayan uygulama ve programlara verilen addır. Decentralized ve Application’un birleşiminden oluşan kısaltma ya da karışımdır. Blok zincirinin bir düğümünden farklı blok zincirine erişen ve bu belirli düğümün blok zincirinin kopyası hakkında istek gönderen bir bilgisayar programının örneğidir. Genellikle para transfer etmek veya akıllı telefon kullanmak için sözleşme işlevleri ve oluşturulan istek, blok zincirinin diğer düğüm kopyalarında çoğaltılır ve yazılır.

DApp’ler dağıtılmaz, birden fazla bilgisayarda çalışmaz. Eşler arası seçeneği olabilir veya olmayabilir; tek bir bilgisayarda çalışan bir bilgisayar programıdır (dizüstü bilgisayar, tablet, telefon, raspberry pi gibi).

DApp’ın açık kaynaklı olup olmadığı önemsizdir, açık kaynaklı olmak DApp’ı merkezden uzaklaştırıyor anlamına gelmez.

Blockchain’in konsensüs protokolüne veya blockchain tarafından kullanılan iş kanıtı / bahis kanıtı yöntemine bağlı değildir. DApp’tan gönderilen bir talep, eğer geçerliyse, her zaman düğüm tarafından işlenir ve blok zincirinin bir sonraki bloğuna dahil edilebilir.


Güvenliği ihlal edilmiş merkezi bir sunucu uygulamanın tüm ağını kapatarak geçici veya kalıcı olarak kullanılamaz hale getirebilir. Bunun dışında, merkezi sistemler veri sızıntısı veya hırsızlığından oldukça sık etkilenerek şirketleri ve bireysel kullanıcıları riske atar. Farklı kullanım durumlarına sahip çok çeşitli DApp’ler vardır. Oyun, sosyal medya platformları, kripto para cüzdanları ve finansal uygulamaları (DeFi) içerebilir.

Merkezi olmayan uygulamalar, tokenleştirilmiş bir sistem (akıllı sözleşmeler kullanılarak oluşturulan dijital jetonlar) aracılığıyla kendi etkinliklerini artırır. Belirteçler belirli bir DApp’e (örneğin, Steemit’te kullanılan Steem belirteci) özgü olabilir Özetle, DApp’ler bir blockchain ağının üstünde çalışan açık kaynaklı projeler olarak tasarlanmıştır. Buna karşılık, bu ağların dağıtılmış doğası şeffaflık, ademi merkeziyetçilik ve saldırılara karşı direnç sağlayabilir.

Dapps Nedir?

Dapps, (distributed applications) bulutta depolanan ve aynı anda birçok cihazda çalışabilen uygulamalara verilen genel addır. Bu cihazlar birbirleriyle iletişim halinde olabilir ve bir görevi çözmek için beraber çalışırlar. Dapp’ların aksine geleneksel uygulamalar sonuca ulaşmak için tek bir cihaza ihtiyaç duyarlar.

Bir distributed app’in (Dapp) asıl amacı bir ağdaki cihazların tek bir problem üzerinde ortaklaşa çalışmasını sağlamaktır. Kullanıcılar bu sayede fikirlerini paylaşmak için bir ortama sahip olurlar. Bu uygulamalar genellikle kullanıcının bulut sistemindeki bir bilgiya ulaşması gereken durumlarda kullanılırlar. Sistemde bulunan farklı cihazlara farklı görevler verilir. Bütün görevler belli bir bilgisayar tarafından gerçekleştirilir ve en sonunda da genel sistemin sağlıklı çalışması sağlanır.

Kripto dünyasında, birçok para birimi tarafından kullanılan blockchainler de dapp’ları kullanır. Bütün işlem bilgileri tüm bilgisayarlarla paylaşılır. Her bilgisayarda bir kopyanın bulunması da dışarıdan erişiğ zinciri bozmayı imkansız hale getirir. Bu yüzden özellikle finans sektöründen birçok kuruluş Dapp’larla blockchain’i sistemlerine entegre etmek için çalışmaktadır.