Bitcoin Borsası Nedir?

Bitcoin borsası, yatırımcıların gerçek para ya da diğer kripto paralar karşılığı Bitcoin alıp satabileceği dijital bir platformdur. Bu tip yerlerde Bitcoin kısaltması olarak BTC ya da XBT kullanılır.

Bitcoin borsalarında amaç alıcıları satıcılarla buluşturmaktır. Geleneksel borsalar gibi, yatırımcılar market order (piyasa emri) ya da limit order (limit emri) verebilirler. Bir market order verildiğinde, yatırımcı elindeki Bitcoin’lerin en uygun piyasa fiyatından satılmasını onaylamış olur. Limit order verildiğinde ise, piyasa belli bir fiyata geldiğinde alım satım yapılması onaylanmış olur.

Ayrıca yatırımcılar maker (piyasa yapıcı) ya da taker (piyasa alıcı) olarak ikiye ayrılır. Bir alıcı ya da satıcı bir limit order yerleştirdiğinde, borsa onu order book’a (emir defteri) ekler ve fiyatın takasın öbür ucundaki bir yatırımcı tarafından aynı olarak belirlenmesi beklenir. Sonra da işlem gerçekleşir. Bu işlem gerçekleştiğinde fiyatı belirleyen kişiye maker denir. Taker ise bir market order’la o fiyatı veren alıcıdır.

Bütün Bitcoin borsalarında her işlem için belli bir işlem ücreti vardır.  Bu ücret gerçekleşen Bitcoin işlemlerinin hacmine göre değişiklik gösterebilir. Genellikle bu oranlar 0 ile %1 arasında değişiklik gösterirler.

Bir borsada işlem yapabilmek için, o borsaya kaydolmak ve kimlik onayı için bazı süreçlerinden geçmek gerekir. Kullanıcı onaylandığında da adına bir hesap açılır ve Bitcoin almak için kullanıcını bu hesaba para yatırması gerekir. Farklı borsalarda banka transferleri, kredi kartları ya da hediye kartları gibi farklı ödeme yöntemleri olabilir.

İşlem ücretlerinin yanı sıra, başka ücretlendirmeler de olabilir. Örneğin Dolar’la işlem yapan bir borsaya TL gönderildiğinde borsa bunu bir ücret karşılığında Dolar’a çevirebilir. Bu ekstra ücretten kaçınmanın yolu da kendi para biriminizde işlem yapan bir borsa kullanmaktır.

Kripto Para Borsası Nedir?

Kripto para borsaları, bir kripto parayı diğer kripto paralarda ya da gerçek parayla değiştirmenize yarayan online platformlardır. Neyle alım satım yapıldığına göre, gerçek bir borsa gibi ya da bir ‘exchange’ noktası gibi çalışabilirler. Dört kategoriye ayırabiliriz:

Geleneksel Kripto Para Borsaları

Bu borsalar hisse alınıp satılan geleneksel borsalar gibidir. Mevcut market değerine göre kripto paralar alınıp satılır. Bu gibi yerler genellikle her işlemden belli oranda bir komisyon alırlar. Bazıları sadece kripto paralarla işlem yaparken bazı yerlerde Dolar ya da TL gibi para birimleri de geçmektedir.

Kripto Para Broker’ları

Bunlar ise havaalanlarında bir para birimini diğerine çevirbildiğiniz ‘exchange’ noktaları gibilerdir. Kripto paraların broker tarafından belirlenen bir fiyattan alınıp satılmasını sağlarlar. Yeni kullanıcılar için daha basit olduğu için en çok tercih edilen yöntemdir. Ancak normal borsalara göre daha yüksek komisyonlar ödenir.

Direkt Takas Platformları

Bu platformlar ise direkt olarak kullanıcılar arasında P2P mantığıyla takas yapılmasını sağlar. Buralarda sabit bir market değeri yoktur. Satıcılar kendi fiyatlarını belirlerler. Bu çok kullanışlı bir yöntem değildir. Ancak bazı bölgelerde tek yol bu olabilir. Bu gibi bir platform kullanıldığında güvenilir bir yer olduğundan emin olunmalıdır, ve fiyatların market değerinden çok uzak olmamasına dikkat edilmelidir.

Kripto Para Fonları

Fonlar profesyonel kişilerce yönetilen kripto para varlıklarıdır. Bu sayede insanlar buradan kripto para alabilirler. Ayrıca bu yöntem sayesinde direkt olarak kripto para sahibi olmadan da kripto paraya yatırım yapılabilir.