Kripto Para Terimleri

 

 • %51 Saldırısı

  Blockchain ağındaki bilgisayar gücünün %51 ya da daha fazlasının tek bir kişi ya da grubun eline geçmesine verilen addır. Bu sayede o kişi ya da grup ağ üzerinde mutlak kontrol sahibi olur ve madencilik gibi faktörleri kendileri kontrol edebilirler.

  • Adres

  Bir Bitcoin adresi tıpkı bir ev adresi gibidir. Birine para göndermek için o kişinin adresin bilmeniz gerekir. Bu adres bir işlemi onaylamak için gereken iki anahtardan genel olanıdır. Genelde şu şekilde gözükür: 1MhN5qfH1vgx9CLL17i3DK9D2gzrHR7dZF

  • Altcoin

  Bitcoin dışındaki tüm kripto paralara verilen genel ad. Bazı örnekleri Litecoin, Dash, ve Monero’dur.

  • ASIC Madenci

  ASIC madenciliği madencilik için özel olarak yapılan cihazlar kullanarak geleneklsel CPU ya da GPU madenciliğinden daha hızlı madencilik yapmayı sağar. Rekabetin ve zorluğun arttığı şu zamanlarda madencilik yapabilmenin tek yoludur.

  • Blockchain (blok zinciri)

  Blockchain sistemdeki işlemlerin kayıtlarının dijital olarak tutulmasını sağlayan bir ağdır. Bir merkeze bağlı olmadan çalışması en büyük avantajıdır. Yani bütün insanlar ve bilgisayarlar birleşerek bir ağ oluşturur. Bankalardaki ağın tek bir yerde olduğu sisteme karşıt bir sistemdir. Yakın zamanda kripto paralar aracılığıyla popüler olsa da başka uygulamaları da vardır.

  • Blok

  Bloklar bir zincir halinde birleşip blockchain’i oluştururlar ve bir defterin sayfaları gibi düşünülebilir.

  • Blok ödülü

  Blok ödülü madencilik aracılıığla bir blok tamamlandığında o bloğu çözen kullanıcıyqa verilen ödüldür. Dolaşıma yeni Bitcoin’ler girmesinin tek yoludur.

  • Madencilik (mining)

  Blok zincirine yeni bloklar eklemeye madencilik denir. Zinciri uzatan bloğu ekleyen madenciye de bir ödül verilir.

  • Genel/Özel Anahtarlar

  Mesaj şifrelemede herkes tarafından görülen anahtara genel anahtar denir. Bu Bitcoin cüzdan adresinizdir. Para göndermek içinse sadece sizin bildiğiniz özel anahtar kullanılır.

  • İmza

  Dijital imza cüzdanınızın size ait olduğunu kanıtladığınız bir matemaksel işlemdir. Bir cüzdanın genel bir adresi vardır, ancak sadece özel anahtara sahip biri o cüzdanın sahibi olduğunu gösterebilir.

Blockchain Nedir?

Türkçeye ‘blok zinciri’ olarak çevrilen blockchain ilk olarak Bitcoin’le ortaya atılan, Bitcoin ve benzeri kripto para birimleriyle bir merkeze bağlı olmadan, alım satım işlemlerini güvenli bir şekilde gerçekleştirmeye yarar. Blockchain’in son yıllarda bu kadar popüler olmasının nedeni bir merkezi olmamasıdır. Örneğin banka işlemlerindeki gibi bir aracı olmadığı için, işlemler direkt olarak alıcı ve satıcı arasında dijital ortamda yapılabilmektedir. Her blokta en son gerçekleşen işlemler kayıt altına alınır. Bir bloktaki yerler dolduğunda o blok tamamanır ve yeni bir blok oluşturulur. Bu işlem sürekli tekrarlandıkça ilk bloktan beri eksiksiz olarak devam eden bir zincir oluşur. Zincirin güvenliğini sağlayan etken ise her bloğun ‘hash’ kodu bir öncekinin koduna eşit olmasıdır. Bu sayede zincir kopyalanamaz. Böylece zincir zincirde her kullanıcının adresleri ve işlem bilgileri kayıt edilmiş olur.

Zincirin bir merkezi olmaması demek her blockchain veri tabanının sisteme bağlı her bilgisayarın kullanımına açık olması demektir. Ağa katılan her bilgisayar, zincirin bir kopyasını bulundurur ve bu sayede de hangi zincirin gerçek zincir olduğu kantlanmış olur.

Blockchain’in Faydaları

 • İşlem kayıtlarının tutmak geleneksel defterlere göre daha az masraflı ve daha hızlıdır. Bu sayede bu alanda harcanan iş gücü başka alanlara aktarılabilir.
 • Otomatik bir sistem olduğu için hata riski en aza iner. İnsan kaynaklı hataların tamamiyle önüne geçilir.
 • İşlemlerin daha hızlı kayda alınması gerçekliştirilmek için beklenen işlemlerin bekleme süreleri azaltılıp, olası sorunların önüne geçilmiş olur.

Blockchain teknolojisini popüler yapan etkenlerden biri de kullanmak için nasıl çalıştığını bilmeniz gerekmemesidir. Tıpkı bilgisayar kullanmak gibi. Siz de https://blockchain.info adresinden yeni oluşan blokları ve zinciri takip edebilir ya da bir Bitcoin cüzdan programı yükleyip sisteme dahil olabilirsiniz. Bitcoin ve diğer kripto paralar dışında kullanım alanlarının da başında finans sektörü gelmektedir.