DeFİ (Decentralized Finance) Nedir?

DeFi aslında sadece bir blockchain üzerine inşa edilmiş özelikle ETH. işlemleri için geleneksel finansal araçlardır . Çoğunlukla açık kaynak protokolleri veya dijital varlıkların yaratılması ve yayınlanması için modüler çerçevelere dayanırlar ve sansür direnci ve finansal hizmetlere daha iyi erişim gibi halka açık bir blockchain üzerinde çalışmanın önemli avantajlarını sunmak için tasarlanmıştır.

Her şeyin merkezden uzaklaştırılması ihtiyatlı bir hareket değildir ve birçok DeFi uygulaması, hibrit dijital varlıkBlockFi gibi geleneksel finansal hizmetler sunarak bunu dikkate alır.

DeFİ, geleneksel kredi yapılarına göre sayısız avantajlar sunar:

  • Dijital varlık ödünç verme / borçlanma ile entegrasyon
  • Dijital varlıkların teminatı
  • Anında işlem çözümü ve yeni teminatlı borç verme yöntemleri
  • Kredi kontrolü yok, yani geleneksel hizmetlerden yararlanamayan kişilere daha geniş erişim Standardizasyon ve birlikte çalışabilirlik – otomasyon ile maliyetleri de düşürebilir.

DeFİ, artık kriptoda en hızlı büyüyen sektörlerden biri. DeFi alanı ilk başta bugünün finansal hizmetler endüstrisine yetişecektir. Ancak zaman içinde, finansal hizmetler inşa etme gücü kod yazabilen herkes için demokratikleştirildiğinde ne gibi yeniliklerin ortaya çıkacağını anlamak zordur.

Cüzdan Nedir?

Kripto para cüzdanı, kullanıcıların blockchain ağlarıyla etkileşime girmesini sağlayan bir araçtır. Bitcoin ve diğer kripto para birimlerinin transfer işlemleri için gereklidirler. Kripto para cüzdanları yeni adres oluşturmak için de kullanılabilir.

Geleneksel cüzdanların aksine, kripto para cüzdanları paranızı gerçekten saklamaz. Aslında, kripto para bakiyeniz veri bloğu olarak bir blockchain sisteminin parçasıdır ve cüzdanlar bunlara erişmek için bir araçtır.

Teknik olarak, kripto cüzdanı bir veya daha fazla genel ve özel anahtar üretir. Genel anahtar, ödemeleri almak için gereken cüzdan adresleridir. Özel anahtarlar ise dijital imzaların oluşturulması ve işlemlerin doğrulanması sırasında kullanılır (özel anahtarlar gizlidir ve asla kimseyle paylaşılmamalıdır).

Üç kripto para cüzdan türü bulunmaktadır. Yazılım, donanım ve kağıt cüzdanlar. İşlevlerine göre de iki tür vardır: sıcak cüzdan veya soğuk cüzdan. Sıcak cüzdanlar bir şekilde internete bağlı olanlardır ve bu nedenle hack saldırılarına karşı daha hassastırlar. Soğuk cüzdanlar, herhangi bir İnternet bağlantısı olmadan anahtar üreten ve siber saldırılara karşı son derece dirençli olanlardır.

Yazılım cüzdanları

En yaygın yazılım cüzdanı türleri web cüzdanları, masaüstü cüzdanları ve mobil cüzdanlarıdır.

Web cüzdanı: İndirme veya yükleme gerektirmeden bir tarayıcı arayüzünden oluşur. Özel anahtarlar genellikle üçüncü taraflar tarafından yönetildiği için daha kullanışlı ama aynı zamanda daha güvenlik tehditleride barındırır. Kripto para borsalarında kullanılan cüzdan türleridir.

Masaüstü cüzdanı: İndirilebilen ve çalıştırılabilen yazılım. Web cüzdanlarından daha az kullanışlı, ancak özel anahtarlar yerel olarak depolandığı ve kullanıcılar tarafından yönetildiği için daha güvenlidir. Masaüstü cüzdanlar yalnızca temiz olan bilgisayarlarda kullanılmalıdır.

Mobil cüzdan: Masaüstü cüzdanlarına benzer, ancak akıllı telefonlar için tasarlanmıştır. QR kodlarının kullanılması onları kripto para göndermek ve almak için uygun bir alternatif haline getirir.

Donanım cüzdanları

Donanım cüzdanları, İnternet bağlantısı olmadan anahtarlar üreten ve saklayan ve bu nedenle soğuk cüzdan kategorisine giren fiziksel cihazlardan oluşur. Tipik olarak, anahtarlar rastgele sayı oluşturma (RNG) algoritmalarına dayanarak oluşturulur ve cihazın kendisinde saklanmaz. Kullanımının zor olması nedeniyle kullanışsız olmasına rağmen en güvenli kripto para cüzdan türüdür.

Kağıt cüzdanlar

Kağıt cüzdan, temelde genel ve özel anahtarınızın yazılı olduğu bir kağıttır. Bu anahtar bilgileri genelde QR kod olarak işlenir ve taranarak işlem yapabiliniz. Anahtarlar çevrimdışı tutulduğu için soğuk cüzdan olarak geçerler. Kağıt cüzdanınızı kaybetmeniz halinde tüm varlığınızı kaybetme ihtimali olduğu için güvenli bir yöntem değildir.

Decentralized Application (DApp) Nedir?

DApp ,merkezi olmayan uygulama ve programlara verilen addır. Decentralized ve Application’un birleşiminden oluşan kısaltma ya da karışımdır. Blok zincirinin bir düğümünden farklı blok zincirine erişen ve bu belirli düğümün blok zincirinin kopyası hakkında istek gönderen bir bilgisayar programının örneğidir. Genellikle para transfer etmek veya akıllı telefon kullanmak için sözleşme işlevleri ve oluşturulan istek, blok zincirinin diğer düğüm kopyalarında çoğaltılır ve yazılır.

DApp’ler dağıtılmaz, birden fazla bilgisayarda çalışmaz. Eşler arası seçeneği olabilir veya olmayabilir; tek bir bilgisayarda çalışan bir bilgisayar programıdır (dizüstü bilgisayar, tablet, telefon, raspberry pi gibi).

DApp’ın açık kaynaklı olup olmadığı önemsizdir, açık kaynaklı olmak DApp’ı merkezden uzaklaştırıyor anlamına gelmez.

Blockchain’in konsensüs protokolüne veya blockchain tarafından kullanılan iş kanıtı / bahis kanıtı yöntemine bağlı değildir. DApp’tan gönderilen bir talep, eğer geçerliyse, her zaman düğüm tarafından işlenir ve blok zincirinin bir sonraki bloğuna dahil edilebilir.


Güvenliği ihlal edilmiş merkezi bir sunucu uygulamanın tüm ağını kapatarak geçici veya kalıcı olarak kullanılamaz hale getirebilir. Bunun dışında, merkezi sistemler veri sızıntısı veya hırsızlığından oldukça sık etkilenerek şirketleri ve bireysel kullanıcıları riske atar. Farklı kullanım durumlarına sahip çok çeşitli DApp’ler vardır. Oyun, sosyal medya platformları, kripto para cüzdanları ve finansal uygulamaları (DeFi) içerebilir.

Merkezi olmayan uygulamalar, tokenleştirilmiş bir sistem (akıllı sözleşmeler kullanılarak oluşturulan dijital jetonlar) aracılığıyla kendi etkinliklerini artırır. Belirteçler belirli bir DApp’e (örneğin, Steemit’te kullanılan Steem belirteci) özgü olabilir Özetle, DApp’ler bir blockchain ağının üstünde çalışan açık kaynaklı projeler olarak tasarlanmıştır. Buna karşılık, bu ağların dağıtılmış doğası şeffaflık, ademi merkeziyetçilik ve saldırılara karşı direnç sağlayabilir.

Consortium (Konsorsiyum) Blok Zincirleri (Blockchain) Nedir?

Konsorsiyum blok zinciri, kamu ve özel zincirler arasındaki  unsurları birleştirir. Her iki sistemden en dikkate değer fark konsensüs düzeyinde görülmektedir. Herkesin blokları doğrulayabileceği açık bir sistem ya da sadece tek bir varlığın üreticileri blok olarak atadığı kapalı bir sistem yerine, bir konsorsiyum zinciri, eşit derecede güçlü tarafların doğrulayıcı olarak işlev gördüğü sistemlerdir.

Sistemin kuralları esnektir: zincirin görünürlüğü sınırlı olabilir, yetkili kişiler tarafından görülebilir veya herkes tarafından görülebilir. Fikir birliğine ulaşılması halinde, değişiklikler kolayca gerçekleştirilebilir. Blockchain’in işleyişi ile ilgili olarak, bu tarafların belirli bir çoğunluk dürüst davranıyorsa, sistem herhangi bir sorunla karşılaşmaz.

Bir konsorsiyum blok zinciri, aynı sektörde birden fazla kuruluşun faaliyet gösterdiği bir ortamda en yararlı olacaktır ve işlemlerin gerçekleştirilmesi veya bilgi aktarılması için ortak bir zemin gerektirmektedir. Bu tür bir konsorsiyuma katılmak, bir organizasyon için fayda sağlayabilir, sektörle bilgileri diğer oyuncularla paylaşabilirler. 

ASIC (Application-Specific Integrated Circuit) Nedir?

Uygulamaya Özel Tümleşik Devreler veya ASIC’ler, adından da anlaşılacağı gibi, belirli bir kullanım veya uygulama için tasarlanmış, standardı olmayan entegre devreleridir. Genel olarak, büyük bir üretim çalışmasına sahip olacak bir ürün için bir ASIC tasarımı yapılıp, tek bir entegre devre için ihtiyaç duyulan elektroniklerin çok büyük bir bölümünü içerebilir. Tahmin edilebileceği gibi, ASIC tasarımının maliyeti yüksektir ve bu nedenle yüksek hacimli ürünler için kullanılmaya uygundur.

ASIC tasarımının maliyetine rağmen, hacimlerin yüksek olduğu birçok uygulama için uygun maliyetli olabilir. ASIC tasarımını ürün için tam gereksinimi karşılayacak şekilde uyarlamak mümkündür ve bir ASIC kullanmak, genel tasarımın çoğunun tek bir entegre devrede yer alabileceği ve ek bileşen sayısının önemli ölçüde azaltılabileceği anlamına gelebilir. Sonuç olarak, cep telefonları veya benzeri uygulamalar gibi yüksek hacimli ürünlerde, genellikle hacimlerin daha yüksek olduğu tüketici ürünlerinde veya yaygın olarak kullanılan iş ürünlerinde kullanılırlar.

ASIC’lerin kripto para birimine entegrasyonu çok yenidir. Çünkü kripto para birimi ve madencilik alanı da çok uzun zaman önce ortaya çıkmadı. İlk Bitcoin ASIC’ler 2013 yılında satıldı ve o zamandan beri ASIC madencileri Litecoin ve Dash gibi diğer paralar için geliştirildi.

ASIC’ler, blockchain ağını güvenli bir şekilde kendi başına tüm bir sektöre dönüştürmek için çok fazla miktarda elektrik ve enerji kullanır. ASIC madencisi oluşturmak mümkündür, ancak yalnızca programlama yazılımıyla (veya önceden programlanmış yazılımla birlikte taşlama) değil, aynı zamanda donanımı bir araya getirmeniz de gerekir. Belirli madencilik teçhizatları belirli paralar için özelleştirilecektir. Temel olarak, Bitcoin madenciliği için inşa edilmiş herhangi bir madencilik teçhizatı, Bitcoin’in kullandığı şifrelemeyi kullanan her şeyi madencilik yapabilir.

ASIC’ler oldukça verimli olabilse de, kullanım alanının ve gücünün sınırlı olması, başka bir şey yapmak için onları tamamen işe yaramaz hale getirir. Ayrıca, kripto para birimindeki sürekli gerçekleşen teknolojik gelişmeler, Yeni ASIC modelleri eski tasarımları hızla kârsız hale getiriyor.

Private (Özel) Blok Zincir (Blockchain) Nedir?

Genel blok zincirlerinin serbest doğasının tam aksine, özel blok zincirleri zinciri kimin görebileceğini ve yazabileceğini belirleyen kurallar belirler. Kontrol ile ilgili bir hiyerarşi olduğundan, bunlar merkezi olan sistemlerdir. Bununla birlikte, birçok blokun makinelerde zincirin bir kopyasını hala koruduğu şekilde dağıtılırlar.

Özel zincirler, bir kuruluşun ağını sadece izinli olanların erişebildiği blockchain sistemleridir ve blockchain özelliklerinin tadını çıkarmak isteyen kurumsal ayarlara daha uygundur.

İş Kanıtı gereksiz görülebilir, ancak güvenlik göz önüne alındığında açık bir ortam için gereklidir. Özel bir blockchain’de, PoW dedektörlerinin tehditleri çokta önemli değildir – her katılımcının kimliği bilinmektedir.

Bu durumda algoritma, işlem doğrulaması için belirli işlevleri üstlenmek üzere seçilen bloklar atanmış doğrulayıcılara sahip bir algoritmadır. Genel olarak, bu, her blokta imzalanması gereken bir dizi düğüm içerir. Düğümler kötü amaçlı davranmaya başlarsa, hızlı bir şekilde yakalanabilir ve ağdan kaldırılabilir. Blockchain’in merkezi kontrolü göz önüne alındığında, bir dönüşü koordine etmek yeterince kolay olacaktır.

Private(Özel), Public (Genel) ve Consortium (Konsorsiyum) Blok Zincirler (Blockchain) Arasındaki Farklar Nedir?

Bitcoin başlangıcında, sistemin temelini oluşturan teknoloji etrafında dönen bir endüstrinin temellerini attı: Blockchain. İstekli yenilikçiler teknolojinin potansiyelini keşfettiler ve akla gelebilecek her endüstride uygulunalabilirliğini araştırıyorlar.

Bitcoin, kripto para birimi olarak adlandırılır – herhangi bir merkezden kontrol edilmeyen bir dijital para birimi. Bir merkez tarafından yönetilmek yerine, koordinasyonunu sağlamak için dağıtılmış veritabanı teknolojisi, finansal teşvikler ve şifreleme tekniklerinin bir kombinasyonunu kullanır.

Bitcoin ağı tarafından kullanılan bu veri sistemi, başlangıcından bu yana yaygın bir cazibe yarattı. Bugün de , blockchain teknolojisi finans ve tedarik zincirlerinden yasal sistemlere ve hükümet sistemlerine kadar değişen sektörlerde deneniyor.

Blockchain, girişleri düzenlenemeyen, ancak yalnızca genişletilen basit bir veri yapısıdır. Bunu, her bir hücrenin bir öncekine işaret ettiği bir e-tablo olarak düşünebiliriz, böylece önceki bir hücreyi değiştirme girişimleri hemen görünür olur. Genellikle, bir (blok zincir) blockchain finansal işlemler hakkında bilgi depolar, ancak her türlü dijital veri ile kullanılabilir.

Blok Zincir (blockchain) her biri kendi cihazında, tüm katılımcıların güncel bir veri tabanına sahip olmaları için yazılımı çalıştıran diğer cihazlara bağlanan özel bir yazılım çalıştırır.

Katılımcıların bu bilgileri aldıkları bir kaynak yoktur (ağ dağıtılır). Bu, bilginin yayılmasının daha yavaş olmasına, ancak ağı güvenlik ve yedeklilik açısından daha güçlü kılmaktadır.

Yazımızda üç tür blok zincirine bakacağız – özel, kamu ve konsorsiyum zincirleri. Bundan önce, üçünün de ortak özelliklerinden bazılarını değinelim:

  • Bir blok zinciri (blockchain) olarak nitelendirmek için, bir sistemin blokların zincir yapısını takip etmesi gerekir, bu işlem hash sayesinde yapılmaktadır, burada her blok en son ile bağlantılıdır.
  • Ağdaki her katılımcı blok zincirinin (blockchain) bir kopyasını tutar. Bu katılımcılara düğüm denir ve eşler arası etkileşimde bulunurlar.
  • Zincir için sahte bir verinin yazılmadığından emin olmak için, düğümlerin ağ üzerinde yayılan işlemlerin doğruluğu üzerinde anlaşmaya varması için bir mekanizma olmalıdır.

Farkları Nelerdir?

Temel olarak, kamu, özel ve konsorsiyum blok zincirleri birbiriyle çelişmez – farklı teknolojilerdir:

  • İyi tasarlanmış halka açık zincirler sansür direnci, hız ve işçilik maliyetiyle en iyisi olma eğilimindedir. Bunlar, işlemlerinde (veya akıllı sözleşmelerde) daha fazla güvenlik güvencesi sağlamaktadır.
  • Özel bir zincir, genel blok zincirlerinin yaptığı ölçüde merkezi başarısızlık noktaları hakkında endişelenmesi gerekmediğinden sistemin hızına öncelik verebilir. Bunlar ideal olarak bir bireyin veya kuruluşun kontrol altında kalması ve bilginin gizli tutulması gereken durumlarda kullanılır.
  • Konsorsiyum zincirleri, özel bir zincirin (merkezi kontrolü kaldırarak) karşı taraf risklerinden bazılarını hafifletir ve daha küçük bir düğüm sayısı genel olarak bir kamu zincirinden çok daha etkili bir şekilde çalışmalarını sağlar. Konsorsiyumların birbirleri arasındaki iletişimi kolaylaştırmak isteyen kuruluşlara başvurması muhtemeldir.

Altcoin Nedir?

Altcoin, Bitcoin olmayan bir madeni para veya jeton gibi alternatif dijital varlıkları tanımlamak için kullanılan bir terimdir. Bu Bitcoin’in orijinal kripto para birimi olduğu ve diğerlerinin “alternatif” veya “alternatif paralar’ olarak kabul edildiğini tanımlamaktadır.

“Altcoin” terimi, teknik olarak madeni paralardan ziyade “jeton” olarak da adlandırılarak dijital varlıklara atıfta bulunmak için oldukça geniş bir şekilde kullanılmaktadır. En iyi bilinen örnekler Ethereum blok zincirinin üstünde bulunan ERC-20 tokenleridir.

2008 yılında Bitcoin kuruluşundan bu yana, 2.000’den fazla alternatif kripto para birimi kullanıldı. Aslında, bu altcoinlerin birçoğu, Hard Fork olarak bilinen bir işlemle Bitcoin’in değiştirilmiş kopyaları olarak oluşturuldu. Bazı benzerlikleri paylaşmasına rağmen, her altcoinin kendi işlevleri vardır.

Bitcoin çatallanmasından oluşan altcoinler, genellikle Proof of Work konsensüs algoritmasına dayanan benzer bir madencilik sürecinden geçer. Bununla birlikte, dağıtılmış blok zincir ağlarında konsensüse ulaşmanın alternatif yöntemlerini deneyen birkaç başka kripto para birimi vardır. Bahis Kanıtı konsensüs algoritması İş Kanıtı’nın en yaygın alternatifidir; ancak diğer önemli örnekler arasında Temsilci Seçilmiş Bahis Kanıtı, Yetki Kanıtı ve Gecikmeli İş Kanıtı fikir birliği algoritmaları bulunmaktadır.

Enigma (ENG) Nedir?

Enigma(ENG), merkezi olmayan bir platform kullanarak veri ticaretinin daha verimli hale gelmesinin bir yoludur. Şirket, veri almak veya satmak isteyen kullanıcıları hedefler, bunu bir aracıya ihtiyaç duymadan bunu seçeneği sunar.Enigma (ENG) öncelikle verilere erişmesi gereken ancak merkezi bir otoritenin katılımıyla uğraşmak istemeyen bireyleri ve işletmelerle çalışmak istemektedir.

Enigma’nın platformunun en önemli özelliklerinden biri, her türlü veri aboneliği veya satın alımının blok zincirinde hem alınması hem de ödenmesidir. Aynı şey, veri satışı için biriken ödüller için de geçerlidir. Bununla birlikte, hem veri hem de veri hareketinin zincir dışı olduğunu hatırlamak önemlidir. Bu, Bitcoin’in ölçekleme için kullandığı Katman 2 çözümlerine benzer. Ancak Enigma, işlemlerle uğraşmak yerine verileri işler. Enigma Katalizör uygulamasını kullanır.Katalizör ile kullanıcılar her türlü bilgiyi sağlayan bir pazara sahiptir. Bu, piyasa verilerini, botları ve strateji seçeneklerini içerir. Bu, kullanıcıların bilgilerini pazardaki diğer katılımcılara satmalarını sağlar.

Enigma(ENG) Nasıl Çalışır?

Enigma(ENG) platformunun bir kısmı, akıllı sözleşmelere benzer şekilde çalışan gizli sözleşmelerin kullanımını içerir. İkisi arasındaki kritik fark, gizli bir sözleşmeye sahip protokolün, protokolde saklanan verilerin özel tutulmasıdır.

Enigma’nın geliştiricileri, Çok Taraflı Bilgisayar (MPC) yapısı olarak adlandırılan iki taraflı bir hesaplama protokolü kullanır. Bu Enigma’nın gizli sözleşmelerinin temelidir. MPC yapısını kullanarak Enigma, veri sorgularının güvenilir bir üçüncü tarafa ihtiyaç duymadan dağıtılmış bir şekilde tamamlanmasını sağlayabilir. Veriler farklı düğümler arasında bölünür ve daha sonra işlevleri diğer düğümlerle paylaşmadan aynı anda hesaplar. Bu nedenle, hiçbir düğümde tüm veri kümesi bulunmaz. Her düğümün rastgele ve görünüşte anlamsız bir parçası vardır.

Enigma’nın Kurucuları Kimlerdir?

En üst düzey uçuş MIT çalışanları Enigma ekibini yönetir, CEO Guy Zyskind kurucu ortak ve CEO olarak liderlik eder. Zyskind, MIT’deki Medya Laboratuarı’nda bir geçmişe sahiptir ve yazılım geliştirme alanında on yıllık bir deneyime sahiptir. Zyskind ayrıca veri bilimi, güvenlik, gizlilik ve blok zinciri de dahil olmak üzere çok çeşitli uzmanlıkları bulunmaktadır. Geçmişine ve uzmanlığına ek olarak, MIT’deki ilk mühendislik deneyiminde blockchain sistemini öğretti ve yeni teknoloji eğitimine öncülük etti.

Ürün Sorumlusu Can Kisagun, Enigma madeni para projesinin diğer kurucularındandır. MIT’deyken Kisagun, MIT Tech ve Bitcoin kulüplerinin bir parçasıydı. MIT’yi 2016 yılında İşletme Yüksek Lisansı için bıraktı ve hem ürün yönetimi hem de iş analitiği konusunda deneyim kazandı. İki kurucu ortağına ek olarak, Enigma’nın blockchain teknolojisi üzerine odaklanmış girdi ve bilgi sağlamak için birkaç danışmanı daha vardır. Bunlar arasında Pantera Capital’in ortağı Paul Veridittakit, Abra CEO’su ve kurucusu Bill Barhydt ve COO ve Nerdwallet’in kurucu ortağı Jacob Gibson yer alıyor.

Atomic Swap Nedir?

Atomic swap, bir kripto paranın bir diğer kripto paraya herhangi bir üçüncü partiye gerek duymadan değiştirilmesine verilen addır. Yeni ortaya çıkan bir teknoloji olan atomic swap sayesinde Bitcoin’e sahip olan biri bir borsa platformuna gerek duymadan elindeki Bitcoin’leri Litecoin bulunduran biriyle takas yapabilir. Burada takasın gerçekleştiğinden emin olmak içinse hash time-locked contract (HTLC) adı verilen kontratlar kullanılır.

Bu kontratlar atomic swap sürecinde iki tarafında gereklilikleri yerine getirdiğini otomatik olarak kontrol ederler. Bu kontratlar alıcının belli bir süre içinde işlemi onaylamasını gerektirir, yoksa paralar sahiplerine geri gönderilir.

Böylece iki kişi arasında takasın gerçekleşmesi için ikisinin de kendi blockchain’lerine kendi işlemlerini göndermesi gerekir. Kendilerine gelen parayı almaları içinse, cüzdanlardaki özel anahtar sistemine benzer bir protokolle işlemi onaylamaları gerekir.

Her ne kadar kullanışlı bir teknoloji olsa da, bir kripto paranın atomic swap desteklemesi için önce bazı gereklilikleri yerine getirmesi gerekir. Bunlardan biri de Lightning Network kullanıyor olmasıdır.

Bit HTLC iki blockchain’i bağlıyor gibi düşünülürse, Lightning Network de ödeme kanallarını birbirine bağlamaktadır. Ayrıca, iki blockchain arasında işlemin gerçekleşmesi için ikisinin de aynı kriptografik hash fonksiyonunu, SHA-256 gibi,  kullanıyor olması gerekir.

Şu anda atomic swap’ın geleceği parlak gözüküyor. Litecoin’in yaratıcısı Charlie Lee Bitcoin kullanarak Litecoin için atomic swap işlemi gerçekleştirmeyi başardı bile. Bu teknoloji geliştikçe merkezsiz takas platformları da güncel borsaların yerini alabilirler. Ancak bu teknolojinin zorluklarından biri, takas yapacak tarafların iki blockchain’i de bilgisayarlarına indirmiş olması gerekmesidir.

Şimdiden bazı merkezsiz borsalar bu teknolojiyi kullanmaya başlamışlardır. Atomic swap teknolojisinin geleceğin dikkatle takip etmek gerekiyor.